teoria e universit të palëvizshëm

model i palëvizshëm

Ka shumë teori për të shpjeguar origjinën e universit dhe evolucionin e tij të vazhdueshëm. Përveç teorisë së njohur të Big Bengut, ekzistojnë edhe teori të tjera si p.sh teoria e universit të palëvizshëm. Kjo teori u propozua në vitet 1940 si një alternativë ndaj teorisë së Big Bengut.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se nga përbëhet teoria e universit të palëvizshëm, cilat janë karakteristikat e tij dhe kontributet që ajo ka pasur në shkencë.

Cila është teoria e universit të palëvizshëm

teoria e universit të palëvizshëm

Teoria e gjendjes së qëndrueshme të universit, e njohur gjithashtu si modeli i gjendjes së qëndrueshme, është një teori kozmologjike që Ai u propozua në vitet 1940 si një alternativë ndaj modelit të Big Bang. Kjo teori sugjeron se universi nuk pati një fillim të papritur në një shpërthim të madh, por përkundrazi ka ekzistuar gjithmonë dhe do të ekzistojë gjithmonë në një gjendje konstante dhe të qëndrueshme.

Sipas kësaj teorie, materia po krijohet vazhdimisht në hapësirën boshe me një ritëm konstant për të ruajtur dendësinë e universit konstante me kalimin e kohës. Ky krijim i vazhdueshëm i materies njihet si teoria e krijimit të vazhdueshëm.

Për më tepër, Teoria e Universit të Qëndrueshëm postulon se universi është i pafund dhe homogjen në një shkallë të gjerë, që do të thotë se nuk ka dallime domethënëse në shpërndarjen e materies në univers në cilindo drejtim që të shikohet. Ai gjithashtu sugjeron se universi nuk ka një qendër të caktuar dhe se të gjitha galaktikat po largohen nga njëra-tjetra me një shpejtësi konstante.

Kjo teori është kritikuar për mungesën e provave vëzhguese dhe kontradiktën me teorinë e Big Bengut, e cila mbështetet nga një sasi e madhe dëshmish vëzhguese. Rrezatimi kozmik i sfondit të mikrovalës, për shembull, është rrezatim elektromagnetik në të gjithë universin, i cili besohet të jetë relike e Big Bengut. Për më tepër, teoria e Big Bengut parashikon që materia duhet të shpërndahet në mënyrë jo uniforme në univers, gjë që është vërejtur në shpërndarjen e galaktikave.

Megjithëse teoria e universit të palëvizshëm ishte një ide interesante në atë kohë, ajo tani është diskredituar nga provat vëzhguese dhe shumica e kozmologëve e pranojnë teorinë e Big Bengut si shpjegimin më të zbatueshëm për origjinën dhe evolucionin e universit.

Origjinë

galaktikat dhe yjet

Teoria e universit të palëvizshëm u zhvillua në vitet 1940 nga astronomi britanik Fred Hoyle, së bashku me kolegët e tij Thomas Gold dhe Hermann Bondi. Në atë kohë, teoria e Big Bengut, e cila parashtroi një univers në zgjerim që filloi në një shpërthim të madh, ende nuk ishte pranuar gjerësisht nga komuniteti shkencor.

Hoyle dhe kolegët e tij po kërkonin një alternativë ndaj modelit të Big Bengut, të cilin ata e konsideruan shumë spekulativ dhe nuk përputhej me vëzhgimet e tyre për shpërndarjen e galaktikave në univers. Teoria e universit të palëvizshëm lindi nga ideja se universi duhet të jetë homogjen dhe izotropik në çdo moment në kohë, që do të thotë se ai duhet të duket i njëjtë në cilindo drejtim që të shikohet.

Shkencëtarët e kuptuan se kjo mund të ishte e vërtetë vetëm nëse universi do të ekzistonte në një gjendje konstante, të qëndrueshme, me krijimin e vazhdueshëm të materies në hapësirën boshe për të kompensuar zgjerimin e universit. Ky krijim i vazhdueshëm i materies ishte i nevojshëm për të mbajtur konstante densitetin e universit dhe për të parandaluar që materia të hollohej me zgjerimin e universit.

Pavarësisht nga argumentet e saj, teoria e universit të palëvizshëm nuk fitoi kurrë mbështetje të gjerë në komunitetin shkencor, kryesisht për shkak të mungesës së provave vëzhguese. Në vend të kësaj, shumica e kozmologëve pranuan teorinë e Big Bengut, e cila u mbështet nga një sasi e madhe e provave vëzhguese, të tilla si rrezatimi kozmik i sfondit mikrovalor dhe shpërndarja e galaktikave në univers.

Megjithëse kjo teori u diskreditua përfundimisht, ajo ende konsiderohet një pikë referimi e rëndësishme në historinë e kozmologjisë dhe një pjesë themelore e debatit mbi origjinën dhe evolucionin e universit.

Rëndësia e teorisë së universit të palëvizshëm

shkencë e teorisë së universit të palëvizshëm

Edhe pse kjo teori u hodh poshtë përfundimisht në favor të teorisë së Big Bengut, ajo mbetet e rëndësishme në historinë e kozmologjisë për një sërë arsyesh.

Së pari, ajo sfidoi paradigmën e vendosur në atë kohë që universi kishte një fillim dhe fund të caktuar. Ideja e një universi të përjetshëm dhe të vazhdueshëm ishte revolucionare dhe nxiti debatin shkencor mbi origjinën dhe evolucionin e universit.

Së dyti, u propozua teoria e krijimit të vazhdueshëm të materies, e cila është një ide e rëndësishme në fizikën dhe kozmologjinë moderne. Megjithëse teoria e krijimit të vazhdueshëm të materies u diskreditua në kontekstin e teorisë së universit të palëvizshëm, ajo është marrë nga disa fizikanë teorikë si një shpjegim i mundshëm për energjinë e errët dhe përshpejtimin e zgjerimit të universit.

Përveç kësaj, teoria e universit të palëvizshëm i dha shtysë kërkimeve në astronominë vëzhguese dhe kozmologji, e cila lejoi zhvillimin e mjeteve dhe teknikave të reja për të studiuar universin. Kjo përfshin vëzhgimin e rrezatimit kozmik të sfondit të mikrovalës, i cili siguroi prova të forta në favor të teorisë së Big Bengut.

Edhe pse kjo teori u diskreditua, ajo mbetet një moment historik i rëndësishëm në historinë e kozmologjisë dhe një shembull se si idetë revolucionare mund të nxisin debatin shkencor dhe përparimin në kuptimin e universit.

kontributet në shkencë

Përveç sfidimit të paradigmës së krijuar mbi origjinën dhe evolucionin e universit, teoria e universit të palëvizshëm dha gjithashtu një kontribut të rëndësishëm në shkencë. Disa nga kontributet më të shquara të kësaj teorie janë:

  • Parimi kozmologjik: Teoria e universit të palëvizshëm ndihmoi në vendosjen e parimit kozmologjik, i cili është një parim themelor i kozmologjisë moderne. Ky parim thotë se universi është homogjen dhe izotropik në një shkallë të gjerë, domethënë, ai duket i njëjtë në çdo drejtim dhe në çdo vend të universit.
  • Krijimi i vazhdueshëm i materies: Megjithëse krijimi i vazhdueshëm i materies i propozuar nga teoria e universit të palëvizshëm u diskreditua përfundimisht, ideja e krijimit të vazhdueshëm të materies është marrë nga disa fizikanë teorikë si një shpjegim i mundshëm për energjinë e errët dhe përshpejtimin e zgjerimit të universi.
  • Zgjerimi i universit: Teoria e universit të palëvizshëm ndihmoi në krijimin e idesë se universi po zgjerohet vazhdimisht. Kjo ide u konfirmua më vonë nga vëzhgimi i shpërndarjes së galaktikave në univers dhe rrezatimit kozmik të sfondit të mikrovalës.
  • Rëndësia e vëzhgimit: Teoria e universit të palëvizshëm theksoi rëndësinë e vëzhgimit dhe eksperimentimit në shkencë. Mungesa e provave të forta vëzhguese ishte një nga arsyet kryesore që teoria e universit të palëvizshëm nuk u pranua gjerësisht, duke nxitur kërkime në astronominë dhe kozmologjinë vëzhguese.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth teorisë së universit të palëvizshëm dhe karakteristikave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.