Temperaturat mesatare globale do të rriten më shumë se 2 ° C deri në fund të shekullit

temperaturat në të gjithë botën do të kalojnë 2 gradë

Megjithëse ekziston një pjesë e madhe e popullsisë botërore që nuk është ende e vetëdijshme për ndryshimin e klimës dhe efektet e saj negative dhe të tjerët, si Presidenti Donald Trump, as nuk besojnë në të, frenimi i ngrohjes globale është sfida më e madhe me të cilën përballen speciet njerëzore në shekullin XNUMX.

Në përpjekje për të shmangur këtë katastrofë që do të lëshonte paqëndrueshmëri totale në të gjithë planetin, Marrëveshja e Parisit hyri në fuqi. Objektivi i tij është kryesor dhe i domosdoshëm për botën: kufizoni rritjen e temperaturave mesatare të planetit Tokë me 2 ° C krahasuar me nivelet para-industriale dhe të vazhdojë me përpjekjet për të kufizuar këtë rritje dhe për ta stabilizuar atë në 1,5 ° C. Studimi i ri tregon se këto qëllime janë gjithnjë e më të vështira për t'u arritur. Çfarë mund të bëjmë?

Frenimi i rritjes së temperaturave është gjithnjë e më i vështirë

Një studim statistikor është kryer në universitete të ndryshme amerikane (vini re ironinë, pasi presidenti i tyre nuk beson në ndryshimin e klimës) që zbulon se probabiliteti që planeti ka për të arritur një rritje prej 2 ° C dhe për të qëndruar ashtu është vetëm 5%. Ne tashmë hedhim duart në kokat tona kur shohim se probabiliteti për të arritur stabilitetin në 1,5 ° C është vetëm 1%.

Ky hulumtim është botuar në revistë Ndryshimi i klimës së natyrës. Ndër rezultatet e studimit është se ka shumë të ngjarë që gjatë shekullit të ardhshëm Temperatura e tokës rritet midis 2 ° C dhe 4,9 ° C. Në përgjithësi, objektivat e përcaktuara në Marrëveshjen e Parisit janë ambicioze dhe gjithashtu realiste. Sidoqoftë, edhe nëse në rastin optimal do të përmbushej në mënyrë korrekte, nuk do të ishte e mjaftueshme për të mbajtur ngrohjen globale nën 1,5 ° C.

Për të zbuluar se si do të rriteshin temperaturat si një funksion i emetimeve të gazrave serrë për vitin 2100, tre variabla janë marrë parasysh: popullsia totale e botës, prodhimi i brendshëm bruto për frymë dhe sasia e emetimeve të karbonit të emetuar nga secila aktivitet ekonomik.

Pasi të tre variablat janë futur në modele që parashikojnë temperaturat si një funksion i emetimeve globale, konkludohet se temperatura mesatare e planetit deri në fund të shekullit do të jetë rritur me 3,2 ° C. Ata paralajmërojnë se shpejtësia me të cilën emetimet e dioksidit të karbonit zvogëlohen në varësi të secilit aktivitet ekonomik do të jetë thelbësore për të frenuar nxehtësinë e së ardhmes.

Një përfundim tjetër i studimit është se nëse temperaturat mesatare globale ngrihen mbi 1,5 ° C, katastrofat e rënda mjedisore që do të pësonin shumë vende do të jenë shumë më serioze sesa ato aktuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.