Temperaturat globale do të rriten mbi dy gradë

toka rrit temperaturën e saj gjithnjë e më shumë

Rritja e temperaturave globale mbi dy gradë është diçka që mund të shkaktojë ndryshime të pakthyeshme në të gjithë planetin tonë. Komuniteti shkencor ka krijuar modele të ndryshme që mund të parashikojnë se cilat do të jenë pasojat nëse temperaturat globale ngrihen mbi dy gradë. Rezultatet e marra inkurajojnë shkencëtarët për seriozitetin e situatës në të cilën gjendemi.

Sidoqoftë, sot përpjekjet për të kufizuar ngrohjen globale në nën dy gradë para vitit 2100 lënë shumë për të dëshiruar. Ky është objektivi kryesor i Marrëveshjes së Parisit, por ato nuk janë rezultatet e tij të pritura nëse vendet do ta përmbushin atë.

Temperaturat vazhdojnë të rriten

temperaturat globale janë rritur shumë në krahasim me vitet e tjera

Ndërsa vitet kalojnë, përqendrimet e CO2 tejkalojnë kufijtë e vendosur si "të sigurt" për komunitetin shkencor. Le të kujtojmë se CO2 ka një fuqi për të kapur nxehtësinë mjaft të fortë që të jetë në gjendje të rrisë temperaturat në të gjitha cepat e planetit. Me një rritje të temperaturave, qëndrueshmëria dhe ekuilibri ekologjik i të gjitha sistemeve që përbëjnë Tokën ndryshohen dhe ato mund të pësojnë ndryshime të pakthyeshme.

Marrëveshja e Parisit ka vendosur objektivin kryesor të shmangies së një rritje dy shkallë të temperaturave mesatare në planet. Sidoqoftë, edhe nëse do të përmbushej, termometrat do të ngriheshin 2,7 gradë nëse nuk do të arriheshin angazhime të reja ose veprime më të forta politike.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) ka paralajmëruar në një raport vjetor të perspektivave teknologjike që me politikat e emetimeve që ekzistojnë sot dhe me ato që njoftohen, emetimet e dioksidit të karbonit (të cilat janë përgjegjësit kryesore për ndryshimin e klimës) do të arrijnë kulmin shekulli dhe ato do të jenë 16% mbi ato të lëshuara në 2014 deri në vitin 2060. Këto përqendrime të larta të CO2 në atmosferë do të shkaktonin një rritje prej 2,7 gradë të temperaturës globale deri në fund të shekullit, e cila do të shkaktonte një paqëndrueshmëri klimatike mjaft të madhe, të pakontrollueshme dhe të pakthyeshme.

IEA sheh "teknikisht e realizueshme" kufizoni atë rritje të temperaturës në 1,75 gradë, pika e mesme e diapazonit ndërmjet 1,5 dhe 2 gradë të vendosur nga bashkësia ndërkombëtare në Marrëveshjen e Parisit të Dhjetorit 2015, dhe nga e cila Presidenti i SHBA, Donald Trump, ka njoftuar se vendi i tij do të bjerë.

Ka shumë ekspertë që kanë studiuar ndryshimet klimatike dhe kanë analizuar situatën aktuale të cilët pohojnë se hendeku për të ndaluar ndryshimin e klimës dhe përpjekjet që po bëhen aktualisht për të bërë këtë është shumë i madh. Kjo do të thotë, edhe me Marrëveshjen e Parisit në fuqi dhe të gjitha vendet (përfshirë SHBA në një rast hipotetik) që përmbushin objektivat e saj do të ishin e pamjaftueshme për të shmangur një rritje prej më shumë se dy gradë. Përveç kësaj, ekspertët pohojnë se është shumë e nevojshme të rritet shpejtësia me të cilën kryhen veprimet kundër ndryshimit të klimës, pasi që me ritmin me të cilin po kryhen politikat aktuale, rezultatet nuk do të arriheshin me kohë.

Emisionet janë duke u rritur

Përpjekjet e Marrëveshjes së Parisit janë të pamjaftueshme për të ndaluar ndryshimin e klimës

Emetimet e gazeve serë janë për shkak të përdorimit dhe djegies së lëndëve djegëse fosile. Prandaj, është e nevojshme të zhvillohen teknologji të pastra dhe të rinovueshme që ndihmojnë në uljen e këtyre emetimeve. IEA siguron që nëse ka një vendosje të shpejtë të teknologjive të rinovueshme dhe të pastra, një skenar "neutral" në emetimet e CO2 mund të mendohet deri në vitin 2060. Sidoqoftë, mos bëni asnjë gabim. Asnjë vend nuk do të zhvillohet kaq shpejt në burimet e rinovueshme ose teknologjinë e pastër sa të mund të ndalojë ndryshimet klimatike në kohë.

Masat e efiçiencës së energjisë do të kontribuojnë me 38% në uljen e emetimeve të nevojshme të CO2 dhe energjive të rinovueshme me 30%. Kjo e bën të domosdoshëm zhvillimin e teknologjive që kapin dhe ruajnë karbonin nëse duam të përmbajmë ndryshimin e klimës.

Së fundmi, nëse duam të shmangim një rritje të temperaturave mesatare mbi dy gradë, emetimet e CO2 deri në vitin 2060 duhet të jenë rreth 40% më të ulëta se sot.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.