temperatura në hapësirë

ftohtë në vakum

Ne e dimë se në hapësirë ​​nuk ka oksigjen dhe nuk mund të marrim frymë. Shumë njerëz pyesin se çfarë është temperatura në hapësirë. Temperatura e hapësirës është një temë e ndërlikuar sepse ka kaq shumë faktorë që duhen marrë parasysh për të kuptuar energjitë e vërteta që ekzistojnë.

Megjithatë, ne do të përpiqemi t'ju tregojmë se cila është temperatura në hapësirë, si njihet dhe sa e rëndësishme është ta njohësh atë.

temperatura në hapësirë

temperaturat e hapësirës

Në përgjithësi, hapësira e jashtme supozohet të jetë bosh dhe pa ajër, që do të thotë se ka një temperaturë mesatare prej -270,45 °C. Kjo temperaturë njihet si temperatura e trupit të zi ose temperatura e ekuilibrit të Plankut, dhe është temperatura më e ftohtë që mund të arrihet në univers.

Megjithatë, ka shumë rajone më të nxehta në hapësirë, të tilla si qendrat e galaktikave, vrimat e zeza dhe yjet, ku temperaturat mund të kalojnë 10°C. Kjo është për shkak të lëshimit të një sasie të madhe energjie në formën e rrezeve ultravjollcë dhe infra të kuqe. Për më tepër, këto temperatura do të ndryshojnë në varësi të distancës nga Toka, me temperaturat në ose pranë Hënës që janë pak më të larta, duke arritur në 000 °C në mjedisin e Eugene Shoemaker.

Në fund të fundit, temperatura në hapësirë ​​ndryshon shumë në varësi të vendndodhjes, nga -270,45°C në 10°C ose më shumë. Kjo e bën studimin e astronomisë një disiplinë jashtëzakonisht interesante për shkak të pafundësisë së variablave që duhen marrë parasysh gjatë analizimit të astronomisë, si dhe fenomeneve të tjera që lidhen me universin.

Pse hapësira është kaq e ftohtë?

temperatura në hapësirë

Hapësira është një zbrazëti e ftohtë. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se ka shumë pak materie dhe energji në hapësirë, dhe se objektet e nxehta kanë më shumë sipërfaqe për të rrezatuar energji sesa objektet më të vogla. Si rezultat, objektet në hapësirë ​​humbasin nxehtësinë më shpejt se objektet në Tokë, kështu që mjedisi ftohet më shpejt.

Një mënyrë tjetër që hapësira ftohet është përmes gazit ndëryjor. Këto gaze kanë një temperaturë konstante, afërsisht midis -265 °C dhe -270 °C, e cila është jashtëzakonisht e ulët në shkallën e temperaturës së Tokës. Përveç kësaj, këto gaze përmbajnë grimca nënatomike që ndërveprojnë me njëra-tjetrën, duke shpërndarë nxehtësinë midis mediave të ndryshme ndëryjore. Prandaj, shkëmbimi i energjisë midis objekteve hapësinore dhe gazit ndëryjor ndikon në temperaturën globale, duke e bërë atë shumë të ftohtë.

Sa është temperatura në hapësirën e jashtme?

temperatura në hapësirën e jashtme

Në hapësirën e jashtme, temperatura është jashtëzakonisht e ftohtë. Në varësi të distancës nga dielli në pjesë të ndryshme të universit, diapazoni i temperaturës mund të ndryshojë nga -270°C në +270°C. Nëse distanca nga dielli është shumë e madhe, temperatura mund të arrijë pothuajse absolute 0°C, që do të thotë se nuk ka energji termike. Ky quhet vakum i hapësirës së jashtme dhe është një nga tiparet kryesore të hapësirës së jashtme.

Megjithatë, ka disa vende në univers shumë afër diellit ku temperatura e ambientit është shumë më e lartë. Për shembull, në afërsi të yjeve masive, si yjet supergjigantë të kuq, temperatura mund të arrijë 3000 ° C; megjithatë, temperatura mesatare në hapësirën e jashtme është përgjithësisht më e ulët, nën -100°C, gjë që është jashtëzakonisht e ftohtë për riprodhimin e jetës njerëzore.

Ku është vendi më i ftohtë në univers?

Vendi më i ftohtë në univers është ai që ne e njohim si sfondi kozmik i mikrovalës. Ky rrezatim nga hapësira ndëryjore është drita më e ftohtë në të gjithë universin. Kjo është temperatura më e ulët e zbuluar ndonjëherë, duke matur rreth -270,45 gradë Celsius.

Nga ana tjetër, ka disa objekte që, sipas matjeve të ndryshme, mbeten më të ftohta se sfondi kozmik mikrovalor, siç është rajoni i Mjegullnajës Bumerang, rreth 5.000 vite dritë larg, në yjësinë Centaurus. Reja është identifikuar si rajoni më i ftohtë në universin e njohur, duke arritur një temperaturë prej -272,3 gradë Celsius.. Përveç kësaj, ka yje neutron me një temperaturë mesatare afër -265 gradë Celsius.

Rëndësia e njohjes së temperaturës në hapësirë

Ne kemi parë tashmë se temperatura në hapësirë ​​nuk është uniforme, dhe njohja e ndryshueshmërisë së saj është thelbësore për të kuptuar proceset fizike që ndodhin në të. Fenomene të ndryshme, si formimi i yjeve dhe galaktikave, ato varen kryesisht nga mënyra se si shpërndahet energjia termike në rajone të ndryshme. Për shembull, retë e gazit dhe pluhurit ndëryjor që krijojnë yje të rinj përjetojnë ndryshime në temperaturë që ndikojnë në kolapsin dhe evolucionin e tyre.

Për më tepër, anija kozmike, satelitët dhe pajisjet që dërgojmë në hapësirë ​​përballen me sfida ekstreme për shkak të ndryshimeve të temperaturës. Komponentët elektronikë, panelet diellore dhe sistemet e tjera duhet të projektohen për t'i bërë ballë të dy të ftohtit intensiv nga hapësira e thellë si nxehtësia e krijuar nga rrezatimi i drejtpërdrejtë diellor. Kuptimi i temperaturës së hapësirës na lejon të zhvillojmë teknologji më të fuqishme dhe të besueshme për eksplorimin dhe komunikimin në hapësirë.

Hulumtimi i temperaturës së hapësirës ka gjithashtu implikime për kërkimin e jetës përtej Tokës. Kur studiohen ekzoplanetet, të cilët janë planetë që rrotullohen rreth yjeve të tjerë përveç Diellit, temperatura është një faktor vendimtar për të përcaktuar nëse ata mund të mbajnë ujë të lëngshëm në sipërfaqet e tyre.

Si ndikon temperatura në fenomenet astronomike

Temperatura luan një rol kyç në shumë fenomene astronomike. Kjo është për shkak se e gjithë materia në univers përmban nxehtësi. Prandaj, temperatura ndikon në mënyrën se si sillen gazet, grimcat dhe valët e energjisë. Për shembull, Rrezatimi elektromagnetik udhëton nëpër mjedisin ndëryjor me shpejtësi të ndryshme në varësi të temperaturës së tij. Ekzistojnë gjithashtu lloje të ndryshme yjesh me temperatura të ndryshme sipërfaqësore. Shumë dukuri atmosferike ndodhin për shkak të ndryshimeve të temperaturës midis kores së tokës dhe atmosferës. Për shembull, retë formohen kur ajri i ngrohtë ngrihet nga sipërfaqja e Tokës.

Në hapësirën ndëryjore, temperaturat jashtëzakonisht të ulëta çojnë në formimin e pluhurit ndëryjor dhe gazit molekular. Gjithashtu, temperatura e një mjegullnaje ndikon në pamjen e saj, si shkëlqimi, ngjyra dhe forma e saj. Së fundi, temperatura është kritike për rrjedhën e energjisë në galaktika, duke përfshirë praninë e supernovave, vrimave të zeza, yjeve masive dhe formimit të yjeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për temperaturën në hapësirë ​​dhe rëndësinë e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.