Temperatura mesatare globale është rritur 1,31 gradë

rritja e temperaturave për shkak të ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës dhe veprimet njerëzore po shkaktojnë rritjen e menjëhershme të temperaturave mesatare globale. Marrëveshja e Parisit dhe komuniteti shkencor caktohet si kufi maksimal një përqendrim i CO2 në atmosferën e 400 ppm për të parandaluar ngritjen e temperaturave mbi dy gradë.

Sot, siç zbulohet nga profesori i Ekologjisë dhe drejtori i Departamentit të Shkencave të Mjedisit të Universitetit të Castilla-La Mancha, Jose Manuel Moreno, në Kongresin e 13-të Kombëtar të Mjedisit (CONAMA), temperatura mesatare globale është rritur tashmë 1,31 gradë, e cila është shumë shqetësuese.

Këto të dhëna konfirmojnë parashikimin e avancuar nga NASA që thotë se këtë vit rritja e temperaturave mesatare të planetit mund të jetë më e madhe se një shkallë. Kjo nuk është një surprizë sot, pasi ngrohja globale temperatura mesatare është rritur në dekadat e fundit. Çdo dekadë është më e nxehtë se e fundit.

Moreno ka theksuar se është e nevojshme të analizohet marrëdhënia proporcionale midis emetimeve të gazeve serë që grumbullohen në atmosferë me rritjen e temperaturave globale. Në këtë mënyrë, ai ka përshkruar përshtatjen e veprimeve që mund të shkojnë kundër pasojave të ndryshimit të klimës dhe i ka quajtur ato "urgjente", pasi kemi gjithnjë e më pak kohë për të arritur pragun maksimal të pakthyeshëm prej dy gradësh.

Moreno beson se edhe pse kërcënimet e ndryshimit të klimës janë të rëndësishme, ato mund të luftohen duke ndërmarrë veprime të përshtatshme kundër tyre. Për të ilustruar argumentin tënd mos harroni vala e nxehtësisë që pësoi Franca në 2003 në të cilën 6.000 njerëz vdiqën, ndërsa në atë që ndodhi tre vjet më vonë, në 2006 "vetëm 2.000 vdiqën, gjë që tregon se disa nga efektet e tij mund të lehtësohen".

Pavarësisht nga pasojat e ndryshimit të klimës, është e qartë që duhet ta bëjmë vepro mbi të sa më shpejt të jetë e mundur të vendosim për të ardhmen e brezave tanë.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.