Temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në tokë

AntarktidaTemps_1957-2006_570x375_scaled_cropp

Antarktida, kontinenti më i ftohtë në planet

Çdo vit, kur vjen dimri, ka njerëz që kënaqen me dimrin, borën, por ka edhe të tjerë që vuajnë dhe ankohen për temperaturat e ulëta. Një zgjidhje është të ngushëlloheni duke menduar se ka vende të tjera ku temperaturat janë pafundësisht më të ftohta.

Vendi më i ftohtë i banuar përgjithmonë në tokë është Verilindja Siberi, ku temperaturat në qytetet Verkhoyansk dhe Oimekon ranë në 67,8 ° C nën zero përkatësisht në 1892 dhe 1933. Dhe deri në studimet e fundit të kryera, rekordi ishte 89,2 ° C nën zero, i regjistruar në bazën shkencore ruse të Vostok në Antarktidë kjo më 1983.

Por, aktualisht, cili është vendi më i ftohtë në tokë? Vendi më i ftohtë në sipërfaqen e planetit ndodhet në një varg malor Antarktik në pllajën lindore të Antarktikut ku temperaturat mund të arrijnë vlera nën 92ºC nën zero në një natë të kthjellët dimri.

Një grup shkencëtarësh zbuluan këtë vend duke analizuar hartat më të hollësishme të temperaturës globale të sipërfaqes të marra deri më tani, të zhvilluara me të dhëna nga satelitët me distancë si Landsat 8 (që i përkasin NASA-s dhe USGS).

Studiuesit analizuan të dhënat e marra nga satelitë të ndryshëm për 32 vjet. Ata zbuluan se në dhjetëra raste rekordi për temperaturat më të ftohta ishte vendosur në një seri pikash midis vargjeve malore të Antarktikut, dy maja të vendosura në atë që njihet si Lindja e Antarktikut Pllajë. Rekordi i ri u arrit në 10 gusht 2010, duke arritur vlera prej 93,2 ºC nën zero.

http://www.youtube.com/watch?v=HMCSyD4jVoc

Tashmë dyshohej se ky varg malor i Antarktikut mund të arrinte temperatura nën ato të Vostok për shkak të lartësisë së saj, por më në fund, në sajë të sensorit Landsat 8, ishte e mundur të studionim këtë zonë në më shumë detaje dhe të përcaktonim vlerat e saj.

Rruga për të gjetur një përgjigje në pyetjen, cila është temperatura më e ftohtë që mund të arrihet në tokë dhe pse? Filloi kur disa studiues po studionin zhvendosjen e dunave të mëdha të dëborës në pllajën lindore të Antarktikut. Kur shkencëtarët rritën detajet, ata vunë re çarje në sipërfaqen e dëborës midis dunave, ndoshta të krijuara kur temperaturat ranë aq ulët sa që shtresa e sipërme e borës u fundos.

Në këtë zonë tashmë ka temperatura ekstreme që bien edhe më shumë kur qielli është i pastër. Nëse qielli mbetet i pastër për disa ditë, temperatura e tokës bie më tej, duke lejuar që nxehtësia e mbetur të shpëtojë. Në këtë mënyrë, në borë dhe akull formohet një shtresë e ajrit super të ftohtë, më e dendur se ajri sipër, duke zbritur në shpatet e vargjeve malore të pllajës lindore të Antarktikut dhe duke hyrë në çarjet e akullit, dhe në këtë mënyrë temperatura bie edhe më shumë.

Sipas studiuesve, nëse ajri mbetet statik për një kohë të gjatë, nxehtësia e mbetur vazhdon të rrezatohet dhe në këtë mënyrë arrihen rekordet e të ftohtit në glob. Në fillim u mendua se këto temperatura rekord do të gjendeshin në zona shumë specifike, tregon Scambos (udhëheqësi i projektit), por është zbuluar se përkundrazi është vërejtur në një rrip të gjerë të lartësisë së lartë të Antarktidës.

Më shumë informacion: Rajoni Altai i Siberisë regjistroi temperaturat më të larta në 170 vjetBërthama më e vjetër e akullit në botë e zbuluar në AntarktidëShkencëtarët rusë raportojnë se ata kanë arritur liqenin Vostok 2 milje nën akullin e Antarktikut

Fuente: NASA


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.