Temperatura globale do të rritet me 3-4 gradë deri në 2050

më shumë temperaturë

Marrëveshja e Parisit synon të zvogëlojë emetimet e gazeve serë nga të gjitha vendet anëtare për të luftuar ndryshimin e klimës. Për këtë ju duhet shmangni rritjen e temperaturave mesatare të planetit mbi 2 ° C.

Një ekip studiuesish nga Departamenti i Ekonomisë së Zbatuar dhe Grupit të Dinamikës së Energjisë, Ekonomisë dhe Sistemeve të Universitetit të Valladolid (UVa) (Spanjë) ka analizuar propozimet e 188 vendeve në Konferencën e fundit të Klimës në Paris (COP21) , për zvogëlimet e emetimeve të gazeve serë. A doni të dini rezultatet e këtyre hetimeve dhe skenarin që na pret?

Objektivi i Marrëveshjes së Parisit

marrëveshja e Parisit

Studiuesit të cilët kanë analizuar propozimet për zvogëlimin e emetimeve kanë paralajmëruar që, në skenarin më optimist në të cilin plotësohen të gjitha propozimet, temperaturat do të rriteshin midis 3 dhe 4 gradë deri në vitin 2050. Me fjalë të tjera, përpjekjet e Marrëveshjes së Parisit, siç janë aktualisht, janë të pamjaftueshme për të ndaluar ndryshimin e klimës dhe ndryshimet e tij të pakthyeshme në ekosistemet e planetit.

Për komunitetin shkencor, rritja e dy shkallëve në temperaturën mesatare globale është një pengesë e sigurt për ndryshimet më drastike që mund të ndodhin. Rritja e temperaturave nuk po ndjek një model linear, por eksponencial dhe nga një pikë e caktuar, do të aktivizohet një mekanizëm që do të shkaktojë edhe më shumë këtë rritje. Kjo kohë mund të jetë kur akulli në Polin e Veriut shkrihet përfundimisht, albedo i Tokës do të ndryshojë dhe oqeanet do të thithin më shumë nxehtësi, duke bërë që temperaturat të rriten më shpejt.

Për të mos arritur një rritje të temperaturave mesatare të tilla që ato të shkaktojnë ndryshime të pakthyeshme në planet, të gjitha vendet paraqitën Kontributet e pritura të përcaktuara në shkallë kombëtare. Këto janë plane të ndryshme veprimi që përcaktojnë sasinë e emetimeve të gazit që secili vend do të zvogëlojë dhe politikat që do të nevojiten për të arritur këtë qëllim.

“Marrëveshja e Parisit lë gjithçka në duart e propozimeve të bëra nga secili prej vendeve. Shkon nga një model shumëpalësh i qeverisjes së klimës, siç ishte Protokolli i Kiotos, tek një i bazuar në unilateralizëm dhe vullnetarizëm, sepse secili vend ka detyrimin të bëjë një propozim, por jo të pajtohet me të, dhe as nuk ka një organ të jashtëm që të jetë i ngarkuar me kontrollimin e pajtueshmërisë së tij ", thekson Jaime Nieto, studiues në UVa.

Analiza e propozimeve nga vendet

zvogëlimi i emisioneve

Ekipi hulumtues ka analizuar propozimet e vendeve për uljen e emetimeve nga pikëpamja politike dhe e financimit. Në këtë mënyrë ata munden të përcaktojë sasinë e ndryshimit të shkarkimeve në nivel global gjë që do të sjellë zbatimin e këtyre propozimeve dhe kontributin e tyre në luftën kundër ndryshimit të klimës.

Pasi të jenë analizuar propozimet, është arritur në përfundimin se, nëse të gjitha ato plotësohen (megjithëse nuk janë detyruese), temperatura mesatare globale do të rritet midis 3 dhe 4 gradë, një rritje që pothuajse do të dyfishonte objektivin fillestar prej dy gradësh të konsideruar "të sigurt".

Nga ana tjetër, në Marrëveshjen e Parisit, propozimet që mezi janë transparente nuk marrin parasysh ndikimet që mund të ketë rritja ekonomike e vendeve. Studiuesit kanë llogaritur emetimet reale që secili vend do të ketë në vitin 2030, pasi kjo Marrëveshje përcakton horizontin për këtë vit. Secili vend do të emetojë mesatarisht 37,8% më shumë se në periudhën 2005-2015. Kina, aktualisht emetuesi kryesor i GHG dhe India, e cila është në vendin e pestë, ata do të ishin përgjegjës për gati 20% të këtyre shkarkimeve.

“Modelet e dinamikës së sistemeve na lejojnë të analizojmë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen në aspektin e trendeve dhe të vlerësojmë skenarë të ndryshëm sipas politikave që janë zhvilluar. Për ne ishte thelbësore të analizohej marrëveshja më e rëndësishme që ka qenë në drejtim të tranzicionit në ekonomi karbon i ulët vitet e fundit, Marrëveshja e Parisit ”, përfundon Nieto.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.