Teleskopi hapësinor Gaia

teleskopi hapësinor gaia

El Teleskopi Hapësinor Gaia është një mision i avancuar astronomik i nisur nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) me objektivin kryesor të hartimit të saktë dhe të detajuar të pozicionit, lëvizjes dhe karakteristikave fizike të rreth një miliard yjeve në galaktikën tonë, Rruga e Qumështit. Nisja e tij u bë më 19 dhjetor 2013 nga Porti Hapësinor Kourou, Guiana Franceze. Deri më sot, ka shumë zbulime të bëra nga ky teleskop.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë zbulimet kryesore të teleskopit hapësinor Gaia dhe karakteristikat e tij.

Karakteristikat e teleskopit hapësinor Gaia

Gaia zbulon planetët e saj të parë në një cep të galaktikës

Një nga karakteristikat më të dukshme të Gaia është aftësia e tij për të matur pozicionet yjore me saktësi të paparë, duke arritur deri në një mijë mikroharksekonda. Kjo rezulton në hartën tredimensionale shumë të saktë të yjeve që ofron informacion të detajuar rreth shpërndarjes hapësinore të yjeve në Rrugën e Qumështit. Përveç kësaj, Gaia mund të përcaktojë shpejtësitë radiale të yjeve me saktësi mahnitëse, duke ofruar të dhëna thelbësore për të kuptuar dinamikën e galaktikës sonë.

Për të arritur këto matje të sakta, Gaia përdor një pasqyrë parësore me diametër 1.5 metra dhe dy instrumente kryesore: Astrometrinë, e cila është përgjegjëse për matjen e pozicioneve dhe lëvizjeve të yjeve, dhe Spectrografin, i projektuar për të analizuar përbërjen kimike dhe temperaturën e yjeve. Këto instrumente punojnë së bashku për të mbledhur të dhëna që na lejojnë të ndërtojmë një hartë yjesh tredimensionale dhe të kuptojmë më mirë formimin dhe evolucionin e Rrugës së Qumështit.

Një tipar unik i Gaia është aftësia e tij për të vëzhguar çdo yll në mënyrë të përsëritur gjatë misionit të tij, duke siguruar matje të shumta me kalimin e kohës. Kjo jo vetëm që përmirëson saktësinë e matjeve, por gjithashtu bën të mundur zbulimin e ndryshimeve në shkëlqimin e yjeve, gjë që është e paçmueshme për studimin e fenomeneve astrofizike si prania e ekzoplaneteve në sistemet e yjeve.

Përveç fokusit të saj kryesor në hartën e yjeve, Gaia ka kontribuar gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme në fusha të tjera të astronomisë, siç është identifikimi i asteroideve në sistemin tonë diellor, studimi i xhuxhëve kafe dhe klasifikimi i klasave të ndryshme të yjeve të ndryshueshëm.

Zbulimi i teleskopit hapësinor Gaia

teleskopi hapësinor gaia

Kohët e fundit, Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) publikoi një koleksion të plotë të gjetjeve nga teleskopi hapësinor Gaia. Në veçanti, këto zbulime përfshijnë identifikimin e 500.000 yjeve të panjohur më parë brenda grupit yjor Omega Centauri, zbulimin e më shumë se 380 lenteve potenciale gravitacionale që lejojnë vëzhgimi i galaktikave të largëta dhe pozicionimi i përmirësuar i më shumë se 150.000 asteroidëve.

Rezultatet, të cilat tejkalojnë objektivat fillestarë të vendosur për Gaia nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), janë marrë nëpërmjet analizës së publikimit të të dhënave të tretë të misionit në vitin 2022. Këto gjetje, të cilat përfshijnë një shtrirje të studimit, kontribuojnë në Katalogu më i plotë i Rrugës së Qumështit i përpiluar ndonjëherë, duke mbuluar pozicionet e më shumë se 1.800 miliardë yjeve.

Aftësia e Gaias për të vëzhguar me saktësi të madhe është e kufizuar në disa rajone të galaktikës sonë ku përqendrimi i yjeve është aq i lartë sa që dallimi i tyre individualisht bëhet pothuajse i pamundur. Këto rajone njihen si grupime globulare, të cilat kanë një rëndësi të madhe shkencore për shkak të statusit të tyre si disa nga objektet më të vjetra në univers.

Për të tejkaluar aftësitë matëse të Gaias, organizatorët e misionit zgjodhën Omega Centauri, i cili është grupi globular më i gjerë i dukshëm nga Toka dhe Ndodhet afërsisht 18.300 vite dritë larg. Ky grup është shtëpia e pothuajse 10 milionë yjeve. Për të kryer studimin, u përdor një qasje unike për të vëzhguar rajonin që rrethon bërthamën e grumbullimit, ku dendësia e yjeve është pak më e ulët.

Falë kësaj përpjekjeje, Më shumë se 500.000 yje të panjohur deri më tani janë zbuluar. Ky zbulim i rëndësishëm është i një rëndësie të jashtëzakonshme pasi jo vetëm që na lejon të dokumentojmë plotësisht popullsinë e yjeve të Gaias, por, siç deklarohet nga Alexey Mints i Institutit Leibniz për Astrofizikën në Potsdam dhe një bashkëpunëtor në projekt, na jep mundësinë të të shqyrtojë me përpikëri strukturën e grumbullit dhe trajektoret e yjeve të tij përbërës. Rrjedhimisht, ne do të jemi në gjendje të ndërtojmë një hartë të plotë dhe të gjerë të Omega Centauri.

Eksplorimi hapësinor i grupimeve të yjeve

galaktikat në hartografi

Triumfi i Gaias me Omega Centauri ka nxitur eksplorimin e tetë grupimeve të tjera globulare. Hulumtimi në të brendshmet dhe daljet e këtyre trupave qiellorë është thelbësor për të verifikuar moshën e galaktikës sonë dhe për të kuptuar udhëtimin transformues që ajo ka ndërmarrë që nga fillimi i saj.

Ndërsa qëllimi kryesor i misionit të Gaia është të krijojë një hartë të Rrugës së Qumështit, ajo gjithashtu ka arritur të identifikojë ngjarje të shumta që besohet të jenë lente gravitacionale. Këto lente ndodhin kur drita e dobët e emetuar nga një objekt i largët deformohet ndërsa kalon nëpër një zonë që përmban një përqendrim të konsiderueshëm të masës në rrugën e saj drejt instrumenteve tona. Ky shtrembërim përforcon ndriçimin e objektit dhe prodhon imazhe të shumta të tij. Rrjedhimisht, kjo bën të mundur zbulimin e galaktikave tepër të largëta.

Në kuadër të studimit të ri, Ka gjithsej 381 lente gravitacionale potenciale të lidhura me kuazarët. Këta kuazarë janë bërthamat e galaktikave të vendosura në distanca tepër të mëdha dhe dihet se strehojnë vrima të zeza supermasive që konsumojnë në mënyrë aktive materien.

Studimi i Universit

Studimi i universit të hershëm mbështetet shumë në rëndësinë e kuasarëve. Sipas Christine Ducourant, një anëtare e Gaia-s dhe degë e Laboratorit të Astrofizikës Bordeaux në Francë, ky zbulim është një burim i paçmuar për kozmologët. Është koleksioni më i gjerë i kuazarëve të mundshëm të lëshuar ndonjëherë njëkohësisht dhe ofron mundësi të jashtëzakonshme për kërkime dhe eksplorime.

Midis thjerrëzave gravitacionale të identifikuara nga Gaia, gjithsej pesë kanë potencialin të klasifikohen si kryqëzime të Ajnshtajnit, një dukuri tepër e rrallë në të cilën shtrirja midis përqendrimit të masës së planit të parë dhe galaktikës së largët rezulton në gjenerimin e katër kopjeve të ndryshme në një kryqëzim. si model.

Njoftimi i ESA-s jo vetëm që zbulon rezultatet, por gjithashtu ofron një analizë më të detajuar të 156.823 asteroidëve. Ky informacion i ri ka potencialin të përmirësojë të kuptuarit tonë për orbitat e tyre me një faktor domethënës prej 20. Për më tepër, shpërndarja e katërt e ardhshme e të dhënave nga Gaia, që pritet të përfundojë në fund të vitit 2025, pritet të kontribuojë në dyfishimin e asteroidëve.

ESA gjithashtu ka zbuluar kërkimet e saj mbi pluhurin galaktik si pjesë e studimeve të saj. Në veçanti, misioni ka mbledhur një spektër mbresëlënës prej gjashtë milionë drite, duke u ofruar astronomëve një kuptim më të thellë të përbërjes së mediumit ndëryjor.

Pas ekzaminimit të kujdesshëm, grupi i shkencëtarëve i njohur si Gaia ka studiuar në thellësi 10.000 yje gjigantë të kuq që tregojnë luhatje të rregullta në shkëlqimin e tyre. Këta yje të veçantë përfshihen në katalogun e gjerë të prodhuar gjatë fazës së tretë të misionit, duke mbuluar rreth dy milionë yje me karakteristika të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për teleskopin hapësinor Gaia dhe zbulimet e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.