tavan reje

tavan reje

Nëse nuk jemi plotësisht të njohur me gjuhën teknike të përdorur në meteorologji, veçanërisht gjuhën teknike të përdorur posaçërisht për aeronautikën, mund të ngatërrojmë lehtësisht majat e reve me tavan reje. Domethënë, pjesë të tyre ndodhen në lartësi më të larta. Megjithatë, tavani i lartpërmendur i referohet pikërisht të kundërtës: fundi i reve siç shihet nga sipërfaqja e Tokës. Të dish se sa të larta janë tavanet dhe retë në çdo moment është veçanërisht interesante për një sërë arsyesh.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për tavanin e cloud, cilat janë karakteristikat dhe dobia e tij.

Si formohet një re

llojet e reve

Para se të fillojmë të përshkruajmë tavanet e reve, duhet të shpjegojmë se si formohen ato. Nëse ka re në qiell, duhet të ketë ftohje ajri. “Cikli” fillon me diellin. Ndërsa rrezet e diellit ngrohin sipërfaqen e Tokës, ato ngrohin edhe ajrin përreth. Ajri i ngrohtë bëhet më pak i dendur, kështu që tenton të ngrihet dhe të zëvendësohet nga ajri më i freskët dhe më i dendur.. Me rritjen e lartësisë, gradientët termikë të mjedisit shkaktojnë ulje të temperaturave. Prandaj, ajri ftohet.

Kur arrin shtresën më të ftohtë të ajrit, kondensohet në avull uji. Ky avull uji është i padukshëm për syrin e lirë sepse përbëhet nga pika uji dhe grimca akulli. Grimcat janë të një madhësie kaq të vogël saqë mund të mbahen në ajër nga një rrjedhje e lehtë vertikale e ajrit.

Dallimi midis formimit të llojeve të ndryshme të reve është për shkak të temperaturave të kondensimit. Disa re formohen në temperatura më të larta dhe të tjera në temperatura më të ulëta. Sa më e ulët të jetë temperatura e formacionit, aq më e "trashë" do të jetë reja.. Ekzistojnë gjithashtu disa lloje resh që prodhojnë reshje dhe të tjera që nuk prodhojnë. Nëse temperatura është shumë e ulët, reja që formohet do të përbëhet nga kristale akulli.

Një faktor tjetër që ndikon në formimin e reve është lëvizja e ajrit. Retë, të cilat krijohen kur ajri është i qetë, priren të shfaqen në shtresa ose formacione. Nga ana tjetër, ato me rryma të forta vertikale të formuara midis erës ose ajrit paraqesin një zhvillim të madh vertikal. Në përgjithësi, kjo e fundit është shkaku i shirave dhe stuhive.

trashësia e reve

qiell me re

Trashësia e një reje, të cilën mund ta përcaktojmë si ndryshim midis lartësive të majës dhe të poshtme të saj, mund të jetë shumë e ndryshueshme, përveç se shpërndarja e saj vertikale gjithashtu ndryshon në mënyrë të konsiderueshme.

Ne mund të shohim nga një shtresë e zymtë e nimbusit gri të plumbit, atë arrin një trashësi prej 5.000 metrash dhe zë pjesën më të madhe të troposferës së mesme dhe të poshtme, në një shtresë të hollë resh cirrusi, jo më shumë se 500 metra të gjera, të vendosura në nivelin e sipërm, ato kalojnë një re spektakolare kumulonimbus (bubullimë), rreth 10.000 metra e trashë, e cila shtrihet vertikalisht në pothuajse të gjithë atmosferën më poshtë.

Tavan me re në aeroport

tavan i lartë i reve

Informacioni mbi kushtet e motit të vëzhguar dhe të parashikuar në aeroporte është thelbësor për të siguruar ngritje dhe ulje të sigurta. Pilotët kanë akses në raportet e koduara të quajtura METAR (kushtet e vëzhguara) dhe TAF [ose TAFOR] (kushtet e pritshme). E para përditësohet çdo orë ose gjysmë ore (në varësi të aeroportit ose bazës ajrore), ndërsa e dyta përditësohet çdo gjashtë herë (4 herë në ditë). Të dyja përbëhen nga blloqe të ndryshme alfanumerike, disa prej të cilave raportojnë mbulimin e reve (pjesën e qiellit të mbuluar nga një e teta ose e teta) dhe majat e reve.

Në raportet e motit të aeroportit, vranësirat e kaluara kodohen si FEW, SCT, BKN ose OVC. Shfaqet në disa raporte kur retë janë të rralla dhe zënë vetëm 1-2 okta, që korrespondojnë me një qiell kryesisht të pastër. Nëse kemi 3 ose 4 okta, do të kemi SCT (scatter), pra një re e shpërndarë. Niveli tjetër është BKN (i thyer), të cilin e identifikojmë si një qiell me re me vranësira midis 5 dhe 7 oktas, dhe në fund një ditë me re, e koduar si OVC (me re), me re 8 okta.

Maja e resë, sipas definicionit, është lartësia e bazës më të ulët të reve nën 20.000 këmbë (rreth 6.000 metra) dhe që mbulojnë më shumë se gjysmën e qiellit (> 4 oktas). Nëse plotësohet kërkesa e fundit (BKN ose OVC), të dhënat në lidhje me bazën cloud të aeroportit do të jepen në raport.

Përmbajtja e METAR-it (të dhënat e vëzhgimit) sigurohet nga instrumente të quajtur nefobasimetra (ceilometra në anglisht, që rrjedhin nga termi tavan), të njohur gjithashtu si nefobasimetra, ose "cloudpiercers" në termat e tij më të folur. Më e zakonshme bazohet në teknologjinë lazer. Duke emetuar pulse të dritës monokromatike lart dhe duke marrë rrezet e reflektuara nga retë më afër tokës, ai mund të vlerësojë me saktësi lartësinë e majave të reve.

maja e stuhisë

Gjatë fazës së lundrimit, kur avioni është duke fluturuar në troposferën e sipërme, pilotët duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë stuhive gjatë rrugës, pasi zhvillimi i madh vertikal që arrijnë disa re kumulonimbus i detyron ata t'i shmangin ato dhe t'i shmangen afrimit. Vini re se në këto situata, fluturimi mbi retë e stuhisë bëhet sjellje e rrezikshme që duhet shmangur për sigurinë e fluturimit. Informacioni i radarit të transportuar nga avioni siguron vendndodhjen e bërthamës së stuhisë në lidhje me avionin, duke i lejuar pilotit të ndryshojë kursin nëse është e nevojshme.

Për të marrë një ide të përafërt të lartësisë së majave të këtyre reve gjigante kumulonimbus, përdoren radarë moti me bazë tokësore të aftë për të prodhuar lloje të ndryshme imazhesh. Produktet e ofruara nga rrjeti AEMET përfshijnë reflektimin, reshjet e grumbulluara (reshjet e vlerësuara në 6 orët e fundit) dhe ekotopët (echotops, të shkruar fillimisht në anglisht).

Ky i fundit përfaqëson lartësinë relative maksimale (në kilometra) të sinjalit të kthimit ose kthimit të radarit, bazuar në një prag reflektimi të përdorur si referencë, normalisht fiksuar në 12 dBZ (decibel Z), pasi nuk ka reshje nën të. Është e rëndësishme të bëhet e qartë se ne nuk mund ta identifikojmë saktësisht pjesën e sipërme të ekorajonit me stuhinë, përveç në përafrimin e parë, por në lartësinë më të madhe ku ka të ngjarë të breshër.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth tavanit të cloud dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.