Tafonomia

taphonomia

La taphonomia Isshtë një disiplinë që i përket paleontologjisë. Isshtë përgjegjëse për studimin e të gjitha proceseve që kanë ndodhur si para, gjatë dhe pas varrosjes së një organizmi në një sit arkeologjik. Kjo disiplinë mund të sigurojë një informacion të madh në lidhje me proceset që prekin kockat për të dhënat fosile.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me taponominë dhe rëndësinë e saj për të marrë informacion nga e kaluara.

Studimi i taphonomy

taphonomia dhe rëndësia

Origjina e kësaj disipline u dha nga Ivan A. Efremov në 1940. Isshtë një disiplinë shkencore që kërkon të studiojë se çfarë ndodh me mbetjet organike nga biosfera në litosferë. Tafonomi në greqisht do të thotë ligje varrimi. Kjo lindi përmes një shqetësimi që kishte Efremov kur bëhej fjalë për të interpretuar disa gabime që ishin në fosile për shkak të veprimit të agjentëve të ndryshëm paleoekologjikë.

Nga krijimi i kësaj disipline shkencore, objektivat, metodat dhe teknikat e studimit ishin në rritje. Kjo gjithashtu për faktin se u ngritën pyetje të reja në lidhje me proceset e fosilizimit dhe ruajtjes së veçorive paleobiologjike. Duhet të merret parasysh se mbetjet e fosileve janë gjithashtu subjekt i veprimit të mikroorganizmave dhe sjelljeve të tyre të ndryshme.

Proceset tafonomike

Siç pritej, proceset që ndodhin në Taphonomy duhet të klasifikohen. Këto procese grupohen në dy kategori kryesore:

 • Proceset biostratinomike
 • Proceset fosilegjiagenetike

Falë kësaj ndarjeje të proceseve të ndryshme që studiohen në Taphonomy, mund të theksohet se cilat janë proceset dhe agjentët që veprojnë në mbetjet e organizmave në dy kontekste të diferencuara mirë. Nga njëra anë, kemi anën nënujore dhe, nga ana tjetër, nën sipërfaqen. Ne do të analizojmë më në detaje se cilat janë secila prej dy proceseve që janë të ndara gjerësisht.

Proceset biostratinomike

Ata janë ata që përjetojnë fosile para se të varrosen. Kjo është, mikroorganizmat veprojnë mbi kufomat për të qenë në gjendje të zbërthejnë lëndën organike. Sapo eshtrat të lihen, ato po varrosen me kalimin e kohës. Sapo të mbyllet, i jep vendin tafocenozës. Tafocenoza nuk është asgjë më shumë sesa grupi i mbetjeve të organizmave që janë varrosur së bashku. E gjithë zona e pushtuar nga këto organizma të varrosur quhet tafotop.

Faza ku varrosen entitetet quhet ruajtje diferenciale. Kjo fazë përbëhet nga të gjitha proceset, agjentët dhe shndërrimet që kanë ndërhyrë në kocka gjatë momenteve para varrimit. Këta agjentë dhe procese mund të modifikojnë strukturën e brendshme dhe të jashtme të kockave përpara se ato të varrosen.

Fatkeqësisht, në proceset biostratinomike është vendi ku ndodh humbja më e madhe e informacionit nga të dhënat fosile. Kjo sepse organizmat kanë një sasi të lartë të lëndës organike që zbërthehet lehtësisht pas vdekjes. Vetëm në disa kushte të jashtëzakonshme mund të ruhet një pjesë e kësaj lënde organike.

Mbani në mend se një organizëm i vdekur është ende i pranishëm në rrjetin ushqimor. Kjo sepse ka shumë kafshë, kërpudha dhe baktere që janë pastrues.. Pastruesit janë ato qenie të gjalla që janë përgjegjëse për largimin e lëndës së ngordhur. Ato janë përbërës shumë të rëndësishëm në ekosistemet dhe ekuilibrin e tyre ekologjik. Për këtë arsye, meqenëse kufoma e një organizmi është në rrjetin trofik, një sasi e madhe informacioni mund të humbet pasi materia organike e tij zvogëlohet.

Këto procese ndahen në 4 pika:

 • Riorientimi: është procesi që lidhet me transportin e mbetjeve. Gjatë këtij procesi veprimi i grabitqarëve është mjaft i rëndësishëm, pasi ata mund të kapin pre e tyre dhe ta shkatërrojnë atë. Ka diga të tjera që nuk janë përkeqësuar aq shumë.
 • Zhvendosja: është procesi që zhvillohet në organizmat që kanë një skelet të elementeve të ndryshëm. Pasoja e këtij procesi është ndarja e pjesëve të ndryshme të të njëjtit organizëm.
 • Fragmentimi: Theshtë procesi që përfshin të gjitha thyerjet e pjesëve në ato më të vogla. Kjo ka të bëjë me veprimin e shumë pastruesve që përfundojnë duke ngrënë mbetjet e lëndës organike deri në një dhuratë rreth kockave.
 • Korrozioni: mbulon të gjitha efektet e shkaktuara nga konsumimi fizik, biologjik dhe tretja kimike. Shtë një efekt disi i ngjashëm me atë që ndodh me motin e shkëmbinjve.

Proceset fosilegjiagenetike

Këto procese janë ato që përjetohen nga entitetet që ruhen pas varrimit. Sapo të jenë në litosferë, ndodh ruajtja diferenciale. Isshtë këtu ku kupton veprimin e agjentëve, proceseve dhe transformimeve të ndryshme që ndërhyjnë në lëndën organike gjatë periudhës së varrimit. Ashtu si me proceset e mëparshme, këto gjithashtu mund të bëhen shkatërruese dhe të humbin një sasi të madhe informacioni dhe ato të mundshme.

Disa nga proceset që ndodhin janë mineralizimi i erozionit, permineralizimi, neoformizmi, rikristalizimi, zëvendësimi, shpërbërja ose ngjeshja. Këto procese varen nga variabla të tjerë siç është veprimi i gërmimit të kafshëve siç janë krimbat. Ekzistojnë gjithashtu mikroorganizma të ndryshëm që jetojnë nën tokë, përbërësit kimikë të nëntokës, ndikimi i rrjedhave hidraulike dhe disa faktorë të tjerë që veprojnë në mbetjet fosile.

Objektivi i Tafonomisë

Pasi të kemi prezantuar të gjitha proceset që mund të veprojnë në organizmat në procesin e varrimit, ne do të analizojmë se cili është objektivi i ndjekur nga Taphonomy. Ata u përqëndruan në studimin e eshtrave të kafshëve të gjetura në vendet arkeologjike.

Disa aspekte të tilla si transporti i kockave kanë fituar gradualisht një rëndësi në mënyrë që të marrin më shumë informacion. Fushat e studimit të Taphonomy sot janë përgjegjës për analizimin e marshimeve dhe gjurmëve që shfaqen në sipërfaqen e eshtrave. Këto gjurmë mund të kenë një origjinë antropike. Kjo është mënyra se si ju mund të studioni një mënyrë të jetës së njerëzve në të kaluarën dhe thekson studimin e shenjave të kockave të masakrës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Taphonomy dhe rëndësinë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.