Taksa mbi Diellin. Si do të përfundojë e gjithë kjo?

panele diellore dhe taksa e diellit

Taksa e diskutueshme e Diellit që përveç Ishujve Kanarie prek të gjithë Spanjën, dëshiron të jetë e paligjshme nga Evropa. Përtej faktit racional që Dielli nuk është në pronësi të askujt, është diçka që përplaset kokë më kokë në këto kohë. Dhe është që nëse duam të zvogëlojmë CO2, të hapim rrugë për energji të ripërtëritshme, të qëndrueshme dhe të shëndetshme, Spanja duket se duket në anën tjetër.

Për shumë të prekur nga kjo taksë, rezoluta do të vijë ndërsa kalon viti. Dhe a është se para se të flasim për datat, dhe sa e padrejtë duket kjo, me të vërtetë është mjaft kontradiktore. Le të kujtojmë se jo shumë kohë më parë (10 vjet), u inkurajua instalimi i paneleve fotovoltaike. Shumë ndërtesa të reja tashmë duhej t'i instalonin ato. Dhe tani, të gjithë ata që i kanë ato ... ju duhet të paguani! Shtë e qartë, numri i instalimeve të pllakave ka rënë. Por, gjërat mund të ndryshojnë.

Evropa qëndron kundër Taksës së Diellit

Evropa përgatit masa për të inkurajuar energjitë e rinovueshme. Një prej tyre, i promovuar nga raportuesi José Blanco i Parlamentit Evropian, është rritja e energjisë së ripërtëritshme dhe gjetja e një pjese të tregut prej 35% me 2030 si vitin maksimal. Një përqindje më ambicioze sesa ajo e vetë Komisionit Evropian, i cili e vendos atë në 27%. Lidhur me qeverisjen e Energjisë Evropiane të udhëhequr nga Claude Turmes dhe Michele Rivasi, të dy nuk arrijnë, këta eurodeputetë tashmë po propozojnë 45%. Në mes të gjithë kësaj kornize ku inkurajimi i energjisë së rinovueshme duket të jetë diçka që duhet bërë, Kuptohet që disa propozime duhet të bëhen të paligjshme. Si taksa mbi Diellin.

era dhe energjia diellore

4 Shtatori, deputetët e Komisionit Evropian do të komentojnë mbi propozimet dhe do të paraqesin pozicionin e tyre në seancë plenare, pas një Votimi i komisionit është planifikuar për 11 dhe 12 tetor. Më vonë ndoshta në fund të vitit, seanca plenare do të paraqesë votën e saj.

Greenpeace, së bashku me veprimet e saj të fundit si dielli që u pikturua në Barcelonë, vazhdon të kërkojë nga Qeveria Spanjolle, të mos ngecë në të kaluarën. Se promovon energji të pastra dhe lë pas ato që po provojnë se janë më të dëmshmet për ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.