Tërheqësi i Madh

tërheqës i madh

Ekziston një rajon i universit që tërheq qindra galaktika. Zona e quajtur Tërheqës i madh Ka një fuqi të tmerrshme, pasi i tërheq këto objekte me një shpejtësi prej 600 kilometrash në sekondë. Që nga vitet 1970, ai është konsideruar si "destinacioni përfundimtar" për miliarda planetë, yje, kometa dhe pluhur kozmik.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është tërheqësi i madh, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

Cili është tërheqësi i madh

zgjerimi i universit

I vendosur në zemër të Laniakea, në një distancë prej përafërsisht 250 milionë vite dritë nga Toka dhe Rruga e Qumështit, Tërheqësi i Madh është një çudi gravitacionale. Pavarësisht ekzistencës së tij, ne nuk jemi të sigurt për identitetin e tij dhe nuk kemi informacion konkret. Megjithatë, për një gjë jemi të sigurt: Tërheqësi i Madh ushtron një nivel të pamatshëm ndikimi. Forca e tij gravitacionale është aq kolosale sa që na tërheq ne dhe 100.000 galaktikat që përbëjnë Laniakea drejt saj.

Si një magnet kolosal apo humnerë në kozmos, ky ent po konsumon gjithçka brenda një rrezeje prej 300 milionë vitesh dritë. Ne po ecim vazhdimisht drejt tij me një shpejtësi prej 600 km/s, çdo ditë, minutë dhe sekondë që kalon. Fati mbetet një mister, por fuqia e tij e plotë na detyron t'i rezistojmë zgjerimit natyror të Universit.

Tërheqësi i Madh mbetet një enigmë në hapësirën e madhe të Kozmosit. Pavarësisht përpjekjeve tona më të mira, ne ende nuk kemi zbuluar ndonjë shenjë të ekzistencës së tij. Është një hapësirë ​​në dukje boshe, por tërheqja e saj gravitacionale është aq e fortë sa na ka detyruar të rivlerësojmë të kuptuarit tonë për Universin. Kjo forcë e pashpjegueshme ka sfiduar paragjykimet tona dhe ka prishur supozimet tona, duke na lënë të mahnitur nga misteret që ende na i shmangen.

Origjina e Tërheqësit të Madh

tërheqës i madh

Zbulimi i Tërheqësit të Madh ka një histori të pasur dhe komplekse. Origjina e tij daton në fillim të viteve 1970, kur astronomët filluan të vëzhgonin galaktikat në drejtim të yjësive Centaurus dhe Hidra. Këto vëzhgime zbuluan një model të veçantë lëvizjeje: Galaktikat në këtë rajon po lëviznin drejt një pike specifike në hapësirë ​​me një shpejtësi mahnitëse. Kjo anomali çoi në hipotezën se ekzistonte një forcë masive gravitacionale, e cila më vonë u quajt Tërheqësi i Madh.

Pavarësisht dekadave të studimit, natyra dhe vendndodhja e saktë e kësaj force mbetet një mister, por ajo vazhdon të intrigojë dhe frymëzojë astronomët dhe astrofizikanët në mbarë botën. Në vitin 1929, Edwin Hubble, një astronom i njohur amerikan, bëri zbulimin e tij më të rëndësishëm. Hubble zbuloi se ndërsa disa mjegullnaja ekstragalaktike dukej se po i afroheshin Tokës, zhvendosja e kuqe e zbuluar në këto formacione tregoi se pothuajse të gjithë ata në fakt po largoheshin nga planeti ynë. Për më tepër, sa më larg ishin këto struktura, aq më shpejt largoheshin nga ne.

Hubble u shty të konsideronte se ose ne ishim të vendosur në një zonë çuditërisht unike të kozmosit, ku, me një fat pothuajse të pabesueshëm, gjithçka po largohej prej nesh, ose Universi, së bashku me hapësirën ndëryjore, në të vërtetë po zgjerohej.

Rëndësia e Tërheqësit të Madh

laniakea e kuqe

Le të shohim se cilat janë aspektet më të rëndësishme të Tërheqësit të Madh Para së gjithash, Tërheqësi i Madh është një pikë në hapësirë ​​drejt së cilës Rruga e Qumështit dhe shumë galaktika të tjera po lëvizin gjatë gjithë kohës kozmike. Kjo tërheqje gravitacionale Është një nga motorët kryesorë që ndikon në dinamikën e lagjes sonë kozmike.

Masa e tij është aq kolosale sa ushtron një ndikim të rëndësishëm gravitacional, i cili mund të krahasohet me një lloj "qendra të masës" në universin e vëzhgueshëm. Kjo do të thotë se Rruga e Qumështit dhe galaktikat e tjera aty pranë ndikohen nga graviteti i saj, i cili ndikon në shpejtësinë dhe drejtimin e tyre të lëvizjes ndërsa udhëtojnë nëpër hapësirë.

Është një pikë konvergjence për shumë rrjedha galaktikash në supergrupin e Virgjëreshës, e cila Është një grup i madh galaktikash që përfshin Rrugën e Qumështit. Ky fenomen është thelbësor për të kuptuar shpërndarjen e materies në univers në një shkallë të gjerë. Ndërsa galaktikat konvergojnë drejt Tërheqësit të Madh, ato mund të përplasen dhe bashkohen, duke çuar në formimin e galaktikave më të mëdha, më komplekse, si dhe në krijimin e strukturave në shkallë të gjerë si supergrupet dhe fijet e galaktikave.

Për më tepër, studimi i Tërheqësit të Madh dhe ndikimi i tij në Rrugën e Qumështit është thelbësor për të kuptuar zgjerimin e universit. Ndërveprimi midis zgjerimit kozmik dhe tërheqjes gravitacionale të Tërheqësit të Madh hedh dritë mbi shkallën e zgjerimit të universit dhe sasinë e materies në të. Kjo Është thelbësore për të kuptuar proceset kozmologjike dhe natyrën e energjisë së errët, një forcë misterioze që duket se përshpejton zgjerimin e universit.

A do të gëlltitet Rruga e Qumështit?

Mundësia që Rruga e Qumështit të “gëlltitet” nga Tërheqësi i Madh është një skenar që ka qenë objekt diskutimi në komunitetin astronomik, por është e rëndësishme të kuptohet se kjo ide nuk i përshtatet saktësisht realitetit të vëzhguar në kozmos. Në vend që të gëlltitet, Rruga e Qumështit dhe Galaktika të tjera aty pranë po tërhiqen drejt Tërheqësit të Madh për shkak të ndikimit të tij gravitacional.

Tërheqësi i Madh nuk është një entitet gllabërues në kuptimin e mirëfilltë, por më tepër një rajon hapësinor me një përqendrim të madh të materies që gjeneron një tërheqje të konsiderueshme gravitacionale. Ndërsa galaktika jonë dhe galaktikat e tjera aty pranë i afrohen Tërheqësit të Madh, lëvizja e tyre mund të ndryshojë dhe orbitat e yjeve individualë dhe sistemeve të yjeve mund të ndryshojnë. Megjithatë, Rruga e Qumështit nuk pritet të shkatërrohet ose të "gëlltitet" drejtpërdrejt nga Tërheqësi i Madh.

Ndërveprimi gravitacional ndërmjet Rruga e Qumështit dhe Tërheqësi i Madh është një proces gradual dhe kompleks që ndikon në dinamikën orbitale të galaktikave, por nuk nënkupton një përplasje katastrofike. Në vend që të shkatërrohet, Rruga e Qumështit ka më shumë gjasa të vazhdojë të rrotullohet rreth Tërheqësit të Madh, ndërsa të dy entitetet vazhdojnë udhëtimin e tyre nëpër universin në zgjerim.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Tërheqësin e Madh dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.