Të kesh më pak fëmijë, ndër masat më efektive për të luftuar ndryshimin e klimës

Turmë njerëzish të ulur

Ne jetojmë në një botë të mbipopulluar. Tani për tani ne jemi më shumë se 7 miliardë njerëz në të gjithë planetin, dhe po numërojmë. Secili prej nesh, që nga lindja deri në vdekje, dëshiron të ketë nevojat tona të mbuluara, diçka që është plotësisht logjike, por çfarë ndodh kur ne shfrytëzojmë shumë burimet natyrore dhe nuk kujdesemi për Tokën?

Ndryshimi i klimës, ndërsa një fenomen natyror, ne po e përkeqësojmë atë. Shpyllëzimi, përdorimi i lëndëve djegëse fosile, ndotja e deteve, lumenjve dhe ajrit që thithim, destabilizojnë atmosferën. Nëse duam ta ndalojmë, duhet të dimë se cilat janë masat më efektive dhe kjo është pikërisht ajo ka hetuar Universiteti i Lund (Suedi). Midis tyre është ajo e të pasurit më pak fëmijë, megjithëse nuk është e vetmja.

Studiuesit kanë dalë me një formulë personale që mund të shpëtojë njerëzimin: të kesh më pak fëmijë, të shmangësh udhëtimet ajrore, të mos përdorësh makinën dhe të jesh vegjetarian. Me këto masa, vendet e ashtuquajtura "Bota e Parë" mund të zvogëlojnë emetimet e tyre të gazrave serë, bazuar në një analizë shteruese të dokumenteve dhe raporteve të ndryshme qeveritare.

Kështu, ata kanë qenë në gjendje të zbulojnë se veshja e a dietë vegjetariane do të na lejonte të kursenim 0,8 toneladas të dioksidit të karbonit në vit; mos e përdorni makinën 2,4 tonë, Dhe duke mos përdorur aeroplan aq 1,6 ton CO2 për udhëtim. Por gjëja më e habitshme është duke mos pasur kaq shumë fëmijë: me këtë masë, emetimet e CO2 do të ulen me 58,6 tonë në vit mesatarisht. Kjo është një llogaritje që llogarit emetimet e ardhshme të djalit dhe pasardhësve të tij.

Plazhi i ndotur

Këto janë masa që mund të mos na pëlqejnë shumë, por bashkautori i studimit Kimbery Nicholas tha se “nuk mund ta injorojmë efektin klimatik që bën me të vërtetë stili ynë i jetës. Personalisht, e kam parë shumë pozitive të bëj shumë nga këto ndryshime. Për të rinjtë që vendosin modele për jetën, pasi ata tani janë të vetëdijshëm se cilat opsione kanë ndikimin më të madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.