Të dhëna të mëdha dhe Inteligjencë Artificiale për menaxhim më të mirë të ujit

Të dhënat mëdha

Pak kohë më parë kemi biseduar rreth asaj se si nga pak Të dhëna të mëdha në meteorologji Do të transformojë mënyrën e bërjes dhe studimit të tij. Si "sytë" që mund të shohin se çfarë apriori kalon pa u vënë re. Big Data po hyn me shpejtësi në shumë sektorës, dhe tashmë po aplikohet për menaxhim më të mirë të ujit. Së bashku me Inteligjencën Artificiale (AI) dhe sensorët, është diçka që është duke u zhvilluar. Pritet që deri në vitin 2025 këto teknologji të mund të ndihmojnë në menaxhimin dhe shpërndarjen e ujit, dhe të zvogëlojnë rrjedhjet e ujit me 50%.

Një nga problemet në të cilat UNESCO përqendrohet në drejtim të ujit, është menaxhimi. Ndërsa përparon ndryshimi i klimës, dhe keqmenaxhimi që është bërë, është e nevojshme të kërkohen mjete të afta për të përmirësuar dhe optimizuar proceset. Në këtë pikë, Big Data dhe AI ​​fillojnë të shohin dritën e mënyrës së përdorimit efikas dhe inteligjent të ujit.

Projekti WatERP, në kërkim të efiçencës së ujit

momenti që një pikë ujë bie në ujë

WatERP, është një projekt financuar nga Komisioni Evropian. Objektivi i tij është kërkimi i zgjidhjeve inteligjente për burimet ujore. Të tilla si ju mund të shihni (duke klikuar këtu) është një faqe në internet me standarde të hapura për menaxhimin e udhëzuesit në secilën nga fazat e tij të ciklit. Nga të dhënat dhe informacionet e mbledhura në të, ato përfshijnë gjithçka që lidhet me pikat e furnizimit, vendet, oraret e trajtimit dhe informacione të tjera ligjore dhe meteorologjike.

Drejtori i Përgjithshëm i Libelium, David Gascón, ekspert i hidroinformatikës, tregon se menaxhimi i ujit aktualisht bazohet në të dhëna globale, por me të vërtetë duhet të jetë vendor. Libelium është një kompani e specializuar në zhvillimin e sensorëve që mbledhin dhe dërgojnë të dhëna në mënyrë që të mund të përpunohen shpejt nga inteligjenca artificiale. Sipas fjalëve të Gascón, matjet lokale, për një lumë për shembull, në vend që të merren të dhëna nga 3 pika të ndryshme, ato duhet të bëhen në 300 pikë, për të marrë vërtet një ide me fytyrë dhe sy, për atë që ndodh në atë pjesë të ciklit.

Pak nga pak kjo teknologji është aplikuar tashmë në qytete si Barcelona, ​​ku uji në sistemet e ujitjes është ulur me 25%. Diçka që tregon se menaxhimi i mirë i të dhënave ka përfitime të mëdha për planetin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.