Supercélulas, një spektakël i natyrës kapur në video

Artisti virtual i vetëpërcaktuar Chad Cowan ka nderuar disa fjalë që mund t'i shohim në profilin e tij në internet «Unë ndjek kohën më të dhunshme në tokë dhe përpiqem të kap bukurinë e saj".

Përmbledhja e harkimeve kohore të mbledhura gjatë 6 viteve të fundit në zonën e njohur si korridori tornado midis Teksasit dhe Dakotës së Veriut, tregon kuptimin e këtyre fjalëve, koha e investuar na tregon bukurinë e kohës më të dhunshme, superqelizat në gjithë lavdinë e saj.

Supercell

Supercell stuhi

Çfarë është superqelizë?

një Supercell Isshtë një lloj i veçantë i stuhisë së madhe që strehon një mesociklon, domethënë një strukturë që rrotullohet në vetvete, një stuhi e madhe rrotulluese. Normalisht që ata kanë një pajisje të rëndësishme elektrike të lidhur, ato mund të kenë reshje shoqëruese në formën e një breshëri të madh dhe madje të prodhojnë tornado.

Artisti virtual i vetëpërcaktuar Chad Cowan ka jetuar deri në disa fjalë që mund t'i shohim në profilin e tij në rrjet "Unë ndjek kohën më të dhunshme në tokë dhe përpiqem të kap bukurinë e saj.

Përmbledhja e harkimeve kohore të mbledhura gjatë 6 viteve të fundit në zonën e njohur si korridori tornado midis Teksasit dhe Dakotës së Veriut, tregon kuptimin e këtyre fjalëve, koha e investuar na tregon bukurinë e motit më të dhunshëm, superqelizat në të gjitha shkëlqimin e saj.

Autori i video preferon të përqendrohet në një vizion më global dhe i përcakton këto superqeliza si "një manifestim i përpjekjes së natyrës për të korrigjuar një çekuilibër ekstrem" ose me fjalë të tjera "si sa më ekstreme të mosbalancimit, aq më e madhe është stuhia".

Zhvillimi i projektit

Projekti filloi si një përpjekje për të vëzhguar ciklet jetësore të këtyre stuhive si shprehet ai në faqen e tij "për kënaqësinë time dhe për të rritur njohuritë e mia për to".

Me kalimin e kohës ajo u bë një "mani" me rolin e dokumentoni sa më shumë superqeliza fotogjenike, në rezolucionin më të mirë të mundshëm (4K për momentin) në mënyrë që të mund të "ndahet me ata që nuk mund të shohin nga dora e parë bukurinë mahnitëse që merr jetë në qiellin e fushave të mëdha amerikane çdo pranverë".

Kjo video është rezultati i marrë pas më shumë se 160000 kilometra në rrugë dhe dhjetëra mijëra të shtëna me kamerën.

Për ta përfunduar, unë vetëm shpresoj që ju ta shijoni atë aq shumë sa autori e njeh në faqen e tij se ai ka shijuar duke e bërë atë dhe që ju të dini se si ta vlerësoni punën e madhe prapa jush.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.