Sipërfaqja e super vullkanit Yellowstone po deformohet!

peisazhi i vullkanit yellowstone

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS) sapo ka botuar një hartë që tregon deformimet e përjetuara në tokë. Deformimi ka ndodhur pas presionit të shkaktuar nga dridhjet nëntokësore të 2 viteve të fundit. Rrethinat e kësaj kaldere vullkanike, e cila është me të vërtetë ky vullkan, ka përjetuar 1500 dridhje me madhësi të ndryshme vetëm në dy muajt e fundit.

Arsyeja që është një kaldera, dhe jo siç duhet një mal i vetëm, është paraqitja e madhësisë së fuqisë së saj. Një super vullkan është aq i fortë sa që i gjithë mali vetë shembet dhe shembet mbi vete. Nga ana tjetër, duke formuar një pikë shpërthimi, shumë më e madhe se sa është e zakonshme.

Të dhëna teknike rreth tërmeteve në Yellowstone

peisazh panoramik lugina e yellowstone

Meqenëse grupi i tërmeteve filloi më 12 qershor, janë regjistruar më shumë se 1500 dridhje. Lëkundjet në Yellowstone janë regjistruar nga e njëjta sipërfaqe në thellësi prej 14 km. Madhësia më e madhe e regjistruar ishte 5 në shkallën Rihter.

Rreziku i madh i Yellowstone vjen mbi të gjitha nga pasojat që mund të ketë shpërthimi i saj. Pasojat që mund të ketë një shpërthim i super vullkanit, do të ishte ekuivalente me afërsisht 100 vullkane normale. Hasshtë studiuar gjithashtu se pasojat që këto shpërthime kanë pasur në të gjithë të dhënat paleontologjike, madje mund të modifikojnë klimën. Edhe pse të gjithë super vullkanet po monitorohen, është e vërtetë që shkencëtarët nuk dinë saktësisht se si të parashikojnë se kur mund të zgjohen. Kohët e fundit një super vullkan tjetër që po tregon shenja të rritjes së aktivitetit është ai i Campi Flegrei, Itali, monitorimi i të cilit po mbikëqyret më shumë.

Shpërthimi i të dy vullkaneve do të kishte pasoja për miliona njerëz që jetojnë përreth tyre. Përkundër kësaj, tani për tani duhet të theksohet se një shpërthim nuk ka gjasa. Epo, në shumë raste, megjithëse paraprihen nga një aktivitet, aktiviteti nuk shoqëron gjithmonë një shpërthim.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.