Super vullkanet e botës

Supervolkano

Për shumë njerëz, ato janë kërcënimi kryesor për njerëzimin, madje edhe përpara ndryshimit të klimës. Dhe është se forca e saj shkatërruese është e tillë që mund të përfundojë ... absolutisht gjithçka, brenda pak ditësh. Por mos u shqetëso: megjithëse ka rreth njëzet në Tokë, për momentin nuk ka asnjë që duhet të na shqetësojë, madje as më i popullarizuari nga të gjithë, ai që njihet me emrin Yellowstone.

Le të flasim pak super vullkanet e botës.

Supervallkanet kanë qenë gjithmonë shumë kurioz për mua, por jo për shkak të fuqisë që mund të kenë, por për shkak të moshës së tyre. Duke vazhduar me Yellowstone, vlerësohet se kjo mrekulli e pabesueshme natyrore shpërtheu për herë të fundit rreth 640 mijë vjet më parë, 640 mijë !! A nuk është një numër marramendës? Dhe nëse ky fakt është befasues, është më shumë duke e ditur këtë shpërthimi më i vjetër i madh ishte 2 milion vjet më parë. Nuk ka asgjë!

Por… çfarë e quajmë super vullkan? Këto janë vullkane që kanë një dhomë magma mijëra herë më të madhe se një normale nën kore.Që do të thotë se, nëse zgjohet, do të bënte shumë më me dhunë, duke dërguar mijëra kilometra kub të materies në atmosferë. E gjithë ajo çështje do të ishte modifikimi i peizazhit përreth, përveç klimës. Në fakt, shpërthimi më i fundit Yellowstone besohet të ketë qenë përgjegjës për epokën e fundit të akullit.

Yellowstone

Përveç Yellowstone, ka edhe të tjerë vullkanet në Amerikë dhe të vendosura në pjesë të ndryshme të globit, të tilla si:

 • Liqeni Toba (Sumatra)
 • Rajoni vullkanik Taupo (Zelanda e Re)
 • Caldera Garita (Kolorado, SHBA)
 • Caldera de La Pacana (Kili)
 • Caldera Aira (Japoni)

Siç thamë, edhe pse ka disa, nuk parashikohet nuk ka skuqje të madhe.

Cfare mendoni ju A keni ditur për këto super vullkane të tjerë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.