Stuhitë në Atlantik

shtohen stuhitë në Atlantik

Për shkak të ndryshimeve klimatike dhe rritjes së temperaturave mesatare globale, ne kemi ndryshime të ndryshme në modelet atmosferike dhe oqeanike. Në këtë rast, Oqeani Atlantik po paralajmëron për ndryshimet që po pëson për shkak të ndryshimeve klimatike. Të stuhitë në Atlantik po shtohen dhe bashkë me to edhe formimi i uraganeve dhe erërave të forta me stuhi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë po shkakton shtimin e stuhive në Atlantik dhe cilat janë pasojat e ndryshimeve klimatike në një Oqean Atlantik gjithnjë e më tropikal.

Stuhitë në Atlantik

stuhitë në Atlantik

Oqeani Atlantik po paralajmëron. Kjo është një përmbledhje e ndryshimeve në dinamikën atmosferike të vëzhguara vitet e fundit që prekin veriun e Makaronezisë, një zonë që përfshin Azores, Ishujt Kanarie, Madeira dhe ishujt e shkretëtirës, ​​dhe jugperëndimin e Gadishullit Iberik. Gjithçka tregon se klima e rajonit bëhet tropikale.

Që nga ardhja historike në vitin 2005 e stuhisë tropikale Delta në Ishujt Kanarie, numri i cikloneve tropikale që kalojnë nëpër këto rajone është rritur ndjeshëm në 15 vitet e fundit. Këta ciklone janë zona me mot të rëndë me presion të ulët dhe nuk shfaqin sjelljen tipike të stuhive të gjerësisë së mesme ose cikloneve ekstratropikale me të cilat jemi mësuar në këtë pjesë të planetit. Në vend të kësaj, ata shfaqin karakteristika më të ngjashme me ciklonet tipike tropikale që zakonisht prekin Karaibe në anën tjetër të Atlantikut.

Në fakt, këto dukuri ngjajnë gjithnjë e më shumë me ciklonet tropikale në strukturë dhe natyrë. Aq sa Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA-së ka shtuar vitet e fundit kërkimin dhe monitorimin e pellgut tonë, duke përmendur një grup jo të vogël të këtyre fenomeneve.

Rritje e stuhive në Atlantik

ciklon në jug të Atlantikut

Anomalia e përmendur më sipër është rritur në pesë vitet e fundit. Kemi disa shembuj të dukshëm:

 • Uragani Alex (2016) ndodhi në jug të Azores, afërsisht 1.000 km nga Ishujt Kanarie. Me erëra maksimale të qëndrueshme prej 140 kilometrash në orë, ai arrin kategorinë e një uragani dhe lundron në mënyrë të pazakontë nëpër Atlantikun e Veriut. Ai u bë uragani i parë që u formua në janar që nga viti 1938.
 • Uragani Ophelia (2017), uragani i parë i kategorisë 3 në shkallën Saffir-Simpson në Atlantikun lindor që nga fillimi i regjistrimeve (1851). Ophelia arriti erëra maksimale të qëndrueshme prej më shumë se 170 kilometra në orë.
 • Uragani Leslie (2018), uragani i parë që i afrohet bregut të gadishullit (100 km). Ajo goditi Portugalinë në agim me erëra deri në 190 kilometra në orë.
 • Uragani Pablo (2019), uragani më i afërt i formuar ndonjëherë në Evropë.
 • Ashtu si batica e fundit e saj, stuhia tropikale Theta kërcënoi Ishujt Kanarie, vetëm 300 kilometra nga ndikimi i plotë i ishujve.

Përveç këtyre rasteve, është një listë e gjatë që i shoqëron duke qenë se janë tejet anormale dhe prekin zonat e sipërpërmendura. Në këtë mënyrë, frekuenca është rritur në një herë në vit në pesë vitet e fundit, madje në më shumë se një herë në dy vitet e fundit. Përpara vitit 2005, frekuenca ishte një në tre ose katër vjet, pa përfaqësuar një rrezik të rëndësishëm ndikimi.

Anomali në sezonin 2020

ciklone tropikale

Kjo gjë e rrallë është në përputhje me atë që ndodh gjatë sezonit të uraganeve nga qershori deri në nëntor të këtij viti. Parashikimet tashmë tregojnë për një sezon shumë aktiv që kulmon me 30 ciklone, një rekord i vërtetë. Kjo nënkupton emërtimin e tyre duke përdorur alfabetin grek, përtej sezonit historik të 2005-ës.

Nga ana tjetër, sezoni karakterizohet edhe nga uragane të mëdha aktive të kategorisë 3 ose më të lartë. Në fakt, i shton katër sezonet e para për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve (1851). të paktën një uragan i kategorisë 5 është formuar në pesë sezone radhazi. Kjo e fundit është shumë në përputhje me parashikimet e ndryshimeve klimatike, me uragane më intensive që janë proporcionalisht më të fortë dhe më të shpeshtë.

Studimet e ndryshimeve klimatike

Mbani në mend se shtimi i stuhive në Atlantik dhe tropikalizimi i kësaj pjese të botës kanë të bëjnë me efektet e ndryshimeve klimatike. Përgjigja është po, por nevojiten më shumë kërkime. Nga njëra anë, ne duhet të njohim marrëdhënien me ngjarjet e vëzhguara dhe në Spanjë nuk kemi ende kapacitetin teknik për të kryer këtë lloj studimi atribut operacional që kryhen në vende të tjera. Ajo që mund të vendosim është një marrëdhënie e bazuar në studimet e projeksioneve të skenarëve të ardhshëm të klimës që supozojnë se këto fenomene ndodhin më shpesh në pellgjet tona.

Këtu mund të ndërtojmë marrëdhënie, megjithëse nevojiten më shumë kërkime për të identifikuar dhe përmirësuar më tej specifikat e këtyre ngjarjeve të ardhshme, në mënyrë që të përmirësohet planifikimi për përshtatjen ndaj ndryshimeve të parashikuara klimatike. Edhe pse është e vërtetë se është e mundur që kurrë mos arrini intensitete më të larta si kategoria 3 ose më e lartë, uraganet dhe stuhitë e vogla tropikale janë gjithashtu shkak për shqetësim të veçantë për shkak të ndikimit të tyre të madh në bregdetin e SHBA dhe duhet shtuar se në Spanjë nuk ishim plotësisht të përgatitur për këtë.

Një karakteristikë tjetër për t'u marrë parasysh është se ato paraqesin pasiguri më të madhe në parashikimet e tyre. Ndryshe nga tropikët, ku gjurmët e cikloneve ndikohen nga faktorë më të parashikueshëm, ndërsa këta ciklone fillojnë të afrohen në gjerësinë tonë të mesme, ato fillojnë të ndikohen nga faktorë më pak të parashikueshëm, duke rritur pasigurinë. Një aspekt tjetër i rëndësishëm është potenciali për ndikimin më të madh kur ato fillojnë të evoluojnë në stuhi të gjerësisë së mesme, një tranzicion i njohur si tranzicioni ekstratropik, i cili mund t'i bëjë ata të zgjerojnë gamën e tyre.

Së fundi, është e rëndësishme të merret parasysh edhe pasiguria e mundshme në tendencat e qenësishme të fenomenit për të cilin po flasim. Megjithëse të gjitha këto ndryshime konsiderohen gjithmonë duke iu referuar të dhënave historike nga viti 1851, në fakt janë nga viti 1966 që këto të dhëna mund të konsiderohen vërtet po aq solide dhe të krahasueshme sa ato të epokës sonë aktuale, sepse ky është fillimi i asaj që është e mundur. Vëzhgojini ato me satelitë. Prandaj, kjo duhet të merret gjithmonë parasysh kur analizohen tendencat e vërejtura në ciklonet tropikale dhe uraganet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për shkaqet e shtimit të stuhive në Atlantik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.