Stuhia Tropikale Mateu bëhet një uragan i Kategorisë 2

Uragani Mateu

Imazh - Wunderground.com

Stuhia Tropikale Mateu është bërë një uragan i Kategorisë 2, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve të Shteteve të Bashkuara. Me erëra të qëndrueshme të 120km / h, cikloni ka marrë një rrugë shumë të pazakontë, duke kaluar nëpër Aruba, Bonaire dhe Curaçao, të cilat janë ishuj në Karaibe Hollandeze që janë jashtë të ashtuquajturit "rrip uragani", domethënë, ato janë rajone ku këto fenomene meteorologjike zakonisht nuk mbërrijnë.

Kështu, Mateu kaloi ishujt më jugorë të Antileve të Vogla të Mërkurën, të Enjten u bë një uragan i Kategorisë 1, dhe sot të Premten është bërë Kategoria 2. Për momentin, dhe shpresojmë që nuk do të ndodhin më vdekje, ju e dini që një person ka vdekur në Karaiben lindore. Ajo gjithashtu ka shkaktuar dëme të vogla në Barbados, ku rrëzoi shumë pemë dhe pati ndërprerje të energjisë.

Qeveria kolumbiane ka lëshuar një paralajmërim i stuhisë tropikale për bregdetin tuaj, nga Riohacha në kufirin me Venezuelën. Kërcënimi i uraganit krijoi linja të gjata në stacionet e karburantit dhe supermarkete dhe në Curaçao zgjedhjet parlamentare janë shtyrë për javën e ardhshme.

Në këtë sezon uraganësh në Atlantik, i cili filloi më 1 qershor, janë formuar trembëdhjetë stuhi tropikale, nga të cilat pesë janë bërë uragane:

 • Alex: ishte uragani i parë që u formua në një muaj janar në Atlantik që nga viti 1938, konkretisht në datën 14. Ishte kategoria 1.
 • Kont: Një uragan i ri i kategorisë 6 u formua në 1 gusht.
 • Gaston: më 22 gusht, ky uragan u formua, duke arritur kategorinë 3.
 • hermelinë: Wasshtë formuar më 28 gusht dhe ishte kategoria 1.
 • MatthewAi u bë një uragan i Kategorisë 1 në 29 Shtator, dhe një Kategori 2 të nesërmen.

Uragan

La NOAA paralajmëroi se ky sezon uraganësh në Atlantik do të ishte disi më aktiv se normal, me formimin e 12 deri në 17 stuhi, nga të cilat midis 5 deri në 8 do të bëheshin uragane, dhe midis 2 dhe 4 uragane të kategorisë kryesore .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.