Squall Fabien

dëmtimi i stuhisë Fabien

Midis stuhive të shumta që kanë sulmuar gadishullin tonë në vitet e fundit ne kemi stuhia Fabien. Stormshtë stuhia e gjashtë me emrin e sezonit 2019-2020. Filloi me një paralajmërim portokalli për shkak të erërave mjaft të forta që gjeneruan fenomene të shumta bregdetare në Galicia. E gjithë kjo ndodhi më 18 dhjetor në orën 22:30. Më vonë u bë një alarm i kuq dhe stuhia u përhap në Detin Kantabrian.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth stuhisë Fabien, si lindi dhe cilat janë karakteristikat e saj.

Formimi i stuhisë Fabien

formimi i reve të stuhisë

Kalimi i kësaj stuhie bëri një dëm në të gjithë Gjirin e Biscay në drejtim të Francës, duke qenë mjaft i shpejtë. Mund ta themi atë Në orët e para të 22-të, të gjitha defektet e tij në Spanjë kishin pothuajse të pushuar. Kjo stuhi u formua brenda një rrjedhe zonale mjaft intensive dhe të lagësht që përshkoi të gjithë Oqeanin Atlantik. Mund të thuhet se u formua një lumë atmosferik i ngarkuar me reshje, kjo zonë me një sasi të madhe lagështie kishte formuar stuhinë e Elsës deri para disa ditësh.

Detektimi i stuhisë Fabien filloi më 19 në 18:996 pasdite në të cilën një rënie e vogël e presionit mund të zbulohej në jug të Newfoundland me pak më pak se 24 hPa në qendër të saj. Pas 18 orësh, në orën 20:XNUMX pasdite më XNUMX, qendra e stuhisë tashmë ishte e vendosur në mes të Atlantikut të Veriut dhe kishte një thellësi me vlera 970 hPa. Siç mund të pritet, kjo rënie e presionit do të shkaktojë shumë erëra të forta të shoqëruara me reshje.

Duke pasur këtë ndryshim presioni, a ciklogjenezë shpërthyese. Fromshtë nga ky moment që ajo lëvizi me shpejtësi në drejtim të Evropës dhe lëvizi poshtë lumit atmosferik. Qendra ka qenë gjithmonë rreth një gjerësi gjeografike 45-50ºN. Tashmë gjatë datës 22, stuhia Fabien u shpërnda plotësisht në Hollandë dhe Danimarkë.

Dukuritë dhe paralajmërimet e stuhisë Fabien

rënia e pemëve

Pasditen e 21 u dha një paralajmërim i vijave të kuqe (me një prag prej 140 km / orë) në veri të Coruña dhe Lugo dhe në jugperëndim të Maleve Kantabriale të Asturias, dhe një paralajmërim i vija portokalli në pjesën tjetër të Galicia, Asturias, pothuajse e gjithë Castilla y León. Sistemi qendror dhe malet e Castilla-La Mancha dhe Andaluzisë Lindore (vlerat ndërmjet 90 dhe 120 km / orë, sipas komuniteteve autonome), midis datës 21 pasdite dhe 22 në gjysmën e parë të ditës.

Lidhur me fenomenet bregdetare, Deti Kantabrian dhe bregdeti Atlantik i Galicisë lëshuan një paralajmërim të kuq sepse forca e erës nga perëndimi në jugperëndim të forcës 8-9, dhe lokalisht 10, dhe niveli i detit u rrit me 8-9 metra në lartësi. Shumica e zonave të tjera bregdetare të gadishullit dhe Ishujve Balearik lëshuan një alarm portokalli për paralajmërimet bregdetare. Reshjet e shiut nuk ishin pika kryesore e këtij episodi, por erërat. Përkundër kësaj, disa paralajmërime të nivelit dhe portokalli u lëshuan për shkak të reshjeve të shiut të akumuluar në 12 orë mbi 80 mm, veçanërisht në zonat malore të provincës së Albacete.

Ndikimet kryesore që kishte në Spanjë

stuhia fabien

Pasi të dimë se si u formua dhe cilat ishin karakteristikat e tij, ne do të shohim se cilat ishin ndikimet që ai shkaktoi në gadishull. Efektet më të spikatura të stuhisë ishin për shkak të valëve intensive që prekën të gjithë zonën e Galicisë dhe Kantabrisë. Kryesisht valët ishin shkaktuar nga erërat e forta të erës, duke përfshirë shumë prej tyre uragane. Këto erëra ndikuan në një pjesë të madhe të gadishullit, sidomos në veriperëndim dhe Ishujt Balearik.

Ndryshe nga ajo që ndodhi me stuhinë e mëparshme Elsa, nuk kishte fatalitete që mund të shoqëroheshin me kalimin e stuhisë Fabien. Sidoqoftë, dëmet materiale ishin të konsiderueshme në zonat më të prekura. Megjithëse reshjet e shiut ishin më të përgjithësuara, rekordi i fundit i kësaj stuhie që duhet të ishte ishte mbi 60 mm në 24 orë në nxjerrjet kryesore të AEMET. Rekordi i thënë u mor në Grazalema ku 145.2 mm ishin mbledhur në ditën e 21-të.

Duke marrë parasysh që nga 16 deri më 22 dhjetor kishte një rrjedhje të fortë, shumë të lagësht dhe të drejtpërdrejtë zonale mbi gadishullin gjatë gjithë javës. Midis tyre, stuhitë e Danielit, Elsës dhe Fabiánit ndodhën radhazi dhe reshjet e akumuluara ishin të mëdha.

Studime stuhie

Konceptet e një bombe meteorologjike ose ciklogjeneze shpërthyese nuk është një shpikje mediatike. Ato janë terma që kanë lindur në komunitetin shkencor dhe që kanë shumë histori. Meteorologët filluan t'i referohen këtyre llojeve të stuhive me mbiemra të tillë si eksplozivë ose emra, duke i quajtur ato bomba. Koncepti doli nga shkolla Bergen në Norvegji, ku baballarët themelues të meteorologjisë moderne mësuan dhe u bë i njohur kur dy meteorologë nga Instituti i Teknologjisë i Massachusetts e përmendën atë në një artikull në 1980. të përcaktojë një ciklon që humbet më shumë se 24 milibar presion në vetëm një ditë, ashtu si Fabien, i cili është emëruar nga Agjencia Shtetërore Meteorologjike.

Me ndryshimin e klimës, mendohet se paralajmërimet e alarmit të kuq do të kenë pak a shumë çdo 3 vjet në varësi të variablit meteorologjik që do të shqyrtojmë kur studiojmë stuhitë. Një nga gjërat që na mbron në territorin tonë është anticikloni i Azoreve. Shtë një anticiklon i shkëlqyeshëm që ndalon të gjithë ndihmën e stuhisë. Në fakt, ishte shkas për t'i dhënë fund kësaj stuhie nga data 22.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth stuhisë Fabien, origjinës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.