Imazh dhe Video: Stuhi »spektakolare e Dritave të Veriut në Kanada

Imazhi - NASA

Dritat Veriore janë spektakli natyror më mbresëlënës i dimrit. Një spektakël që kanadezët mund ta shijonin disa orë pas solsticit të dimrit dhe kaq NASA kapi imazhin me »bandën ditë-natë» (DNB) të instrumentit tuaj VIIRS (Radiometër i Paramenduar i Infrared Imagin Radiometer, ose Radiometër i Dukshëm Infrared në Spanjisht) i satelitit Suomi NPP.

DNB zbulon sinjale të dritës së zbehtë si aurora, shkëlqim ajri, flakërime gazi dhe dritë hëne të reflektuar. Me atë rast, ai zbuloi një "stuhi" aurora borealis në Kanada veriore.

Si ndodhin aurora?

Auroras janë dukuri tipike për polet, si në veri dhe në jug. Kur ndodhin në polin jugor, ato njihen si aurora jugore dhe kur ndodhin në polin verior, si dritat veriore. Të dyja ndodhin kur era diellore përplaset me fushën magnetike të Tokës. Duke vepruar kështu, energjia shtrihet dhe ruhet brenda, derisa linjat e fushës magnetike të rilidhen dhe ta lëshojnë papritmas, duke çuar elektronet përsëri në planet.

Sapo këto grimca të përplasen me pjesën e sipërme të atmosferës, gjenerohet ajo që ne e quajmë aurora, e cila është ajo që bën që të ngjyroset qielli në rajonet polare.

Video e Dritave Veriore në Kanada

Tani që e dimë se si prodhohen, le t’i shijojmë. Ne mund të jemi larg poleve, por të paktën do t'i kemi gjithmonë videot. Dhe sigurisht që kjo është vërtet mbresëlënëse:

Kanadezët patën, pa dyshim, një fillim të sezonit më të ftohtë të vitit nga më të gjallët dhe më goditës, nuk mendoni? Dritat veriore tërheqin shumë vëmendje, sepse e dini që, nëse jeni me fat t’i shihni, ka shumë të ngjarë të habiteni. Lëvizja dhe ngjyrat e saj duken të marra nga një ëndërr, e cila, për fat të mirë, është e vërtetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.