Stuhi diellore

karakteristikat e stuhisë diellore

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për stuhi diellore si në filma ashtu edhe në media. Isshtë një lloj fenomeni që mund të ndikojë seriozisht në planetin tonë nëse ndodh. Dyshimi më i madh që gjeneron ky lloj fenomeni është nëse Toka rrezikon të sulmohet nga kjo stuhi diellore.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është stuhia diellore dhe çfarë pasojash do të kishte në planetin tonë.

tipare kryesore

planeti tokë në rrezik

Një stuhi diellore është një fenomen që ndodh për shkak të aktivitetit të diellit. Dielli dhe aktiviteti i tij ndërhyjnë në fushën magnetike të tokës edhe pse ylli është shumë larg planetit tonë. Ka shumë njerëz që besojnë se stuhitë diellore nuk mund të shkaktojnë dëme reale, megjithëse është treguar në disa raste që munden. Këto fenomene ndodhin si rezultat të shpërthimeve diellore dhe nxjerrjeve të masave koronare. Këto shpërthime gjenerojnë një erë diellore dhe breshëri grimcash që udhëtojnë në drejtim të planetit tonë.

Sapo të hyjë në fushën magnetike të Tokës, mund të gjenerohet një stuhi gjeomagnetike që mund të zgjasë disa ditë. Brenda stuhisë diellore kemi aktivitetin magnetik në sipërfaqen e diellit dhe kjo mund të shkaktojë njolla dielli. Nëse këto njolla dielli janë më të mëdha ato mund të shkaktojnë flakë diellore. Të gjitha këto aktivitete shpesh janë të mbushura me astmë nga dielli. Kur kjo plazmë nxirret, ndodh fenomeni i dytë i njohur si nxjerrja në masë e koronës.

Për shkak të distancës midis Tokës dhe diellit, normalisht duhen rreth 3 ditë që grimcat të arrijnë. Kjo është një nga arsyet pse mund ta shihni Dritat e Veriut. Dielli ka cikle prej 11 vjetësh dhe shkencëtarët besuan se kulmi ku ata kanë aktivitetin më të madh diellor ishte në vitin 2013. Një nga stuhitë diellore më serioze të regjistruara ndodhi në 1859 dhe njihet falë ngjarjes Carrington. Kjo stuhi diellore shkaktoi probleme serioze elektromagnetike në të gjithë planetin. Dritat veriore mund të shihen në vende ku nuk mund të renditen normalisht. Probleme të mëdha u shfaqën edhe në pajisjet elektromagnetike.

Stuhi të tjera diellore më të lehta ndodhën në vitet 1958, 1989 dhe 2000. Kjo stuhi kishte më pak efekte por kishte ndërprerje dhe dëmtime të satelitëve.

Rreziqet e një stuhie diellore

stuhi diellore

Nëse ky fenomen është i madh, ai mund të ndërpresë energjinë elektrike në planet. Një nga efektet më serioze që mund të ketë është se do të zhdukte energjinë elektrike në të gjithë botën. Do të ishte e nevojshme të ndryshoni të gjitha instalimet elektrike që të keni mundësi të keni përsëri dritë. Ndikon gjithashtu seriozisht në komunikim dhe satelitë. Ne nuk mund ta mohojmë që qeniet njerëzore varen kryesisht nga satelitët. Sot ne përdorim satelitë për gjithçka. Sidoqoftë, një stuhi diellore mund të shkatërrojë ose të bëjë që satelitët të ndalojnë së punuari.

Mund të ndikojë gjithashtu në astronautë që janë në hapësirë ​​me studime të ndryshme. Një stuhi diellore mund të lëshojë doza të mëdha rrezatimi. Rrezatimi është i dëmshëm për shëndetin tonë. Mund të çojë në kancer dhe probleme në brezat e ardhshëm. Problemi me rrezatimin është ekspozimi i tij dhe sasia. Të gjithë në një masë më të madhe ose më të vogël janë të ekspozuar ndaj një sasie të caktuar rrezatimi për shkak të pajisjeve dhe pajisjeve elektronike. Sidoqoftë, kushdo që ka ekspozim të zgjatur ndaj sasive të larta të rrezatimit, ka më shumë të ngjarë të shfaqet nga disa prej këtyre sëmundjeve.

Shumë kafshë janë të ndjeshme ndaj ndryshimeve në fushën magnetike të Tokës, kështu që një stuhi diellore mund të shkaktojë që ato të çorientohen. Kafshë të tilla si zogjtë që drejtohen nga fusha magnetike e tokës për të kryer migrimet e tyre, ata mund të çorientohen dhe të vdesin, duke rrezikuar mbijetesën e specieve.

Një rrezik tjetër i këtij fenomeni është se ai mund të lërë kombe të tëra pa energji elektrike për muaj të tërë. Kjo do të shkaktonte dëm serioz në ekonominë e shteteve dhe mund të duhen vite që të kthehen në të njëjtën pikë si sot. Ne jemi bërë aq të varur nga teknologjitë sa e gjithë ekonomia jonë rrotullohet rreth tyre.

Po sikur stuhia më e madhe diellore të ndodhte sot?

stuhi të dhunshme diellore

Duke qenë se kemi parë tashmë që stuhitë diellore janë të afta të ndërpresin rrjetet e komunikimit dhe energjisë dhe të shkaktojnë ndërprerje të energjisë elektrike, mund të thuhet se sot kishim një stuhi të ngjashme me atë që ndodhi në 1859, jeta do të paralizohej plotësisht. Gjatë stuhisë Carrington, dritat veriore u regjistruan në Kubë dhe Honolulu, ndërsa aurora jugore mund të shiheshin nga Santiago de Kili.

Thuhet se shkëlqimet e agimit ishin aq të mëdha sa që gazeta lexohej vetëm me dritën e agimit. Ndërsa shumë nga raportet e stuhisë Carrington kanë mbetur thjesht kuriozitet, nëse diçka e tillë do të ndodhte sot, infrastrukturat e teknologjisë së lartë mund të paralizohen. Siç e kemi përmendur më parë, qenia njerëzore është bërë plotësisht e varur nga teknologjitë. Ekonomia jonë është e lidhur ngushtë me të. Nëse teknologjia pushon së funksionuari, ekonomia ngec.

Disa ekspertë thonë se shqetësimet elektrike aq të forta sa ato që dëmtuan pajisjet telegrafike (të njohura si interneti në atë kohë) tani do të jenë shumë më të rrezikshme. Stuhitë diellore kanë tre faza, megjithëse jo të gjitha duhet të ndodhin në një stuhi. Gjëja e parë është që të shfaqen shpërthime diellore. Kjo është ajo ku rrezet X dhe drita ultraviolet jonizojnë shtresën e sipërme të atmosferës. Kështu ndodh ndërhyrja në komunikimin radio.

Më vonë vjen stuhia e rrezatimit dhe mund të jetë shumë e rrezikshme për astronautët në hapësirë. Më në fund, faza e tretë është ajo në të cilën ekziston një zgjedhje e masës koronale, një re e grimcave të ngarkuara që mund të duhen ditë për të arritur atmosferën e Tokës. Kur arrin në atmosferë, të gjitha grimcat që vijnë nga dielli ndërveprojnë me fushën magnetike të Tokës. Kjo shkakton luhatje të forta elektromagnetike. Ekziston shqetësimi për pasojat që mund të ketë në GPS, në telefonat aktualë, aeroplanë dhe makina.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth stuhisë diellore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.