Një studim konfirmon verën më të thatë në shekujt e fundit

thatësira ekstreme

Në Spanjë thatësira është një fenomen natyror mjaft i përsëritur dhe akoma më shumë në të gjitha mjediset mesdhetare. Frekuenca dhe intensiteti i së njëjtës rritet nga efektet e ndryshimit të klimës dhe, megjithëse aktivitetet ekonomike dhe sistemet natyrore janë përshtatur me këtë karakteristikë të klimës, ato nuk mund ta bëjnë këtë në këtë skenar, i cili ndikon në qëndrueshmërinë.

Kjo situatë e thatësirës dhe rritjes së temperaturave ka çuar në verën më të ngrohtë dhe të thatë në tre shekujt e fundit në dekadat e fundit. Çfarë efektesh ka kjo situatë?

Më shumë nxehtësi, më pak ujë

pisha e prekur nga thatësira

Për dy dekada, anëtarët e grupit kërkimor Klima, Uji, Ndryshimi Global dhe Sistemet Natyrore të Departamentit të Gjeografisë dhe Planifikimit Hapësinor ato rindërtojnë klimën e së kaluarës nga rritja radiale e pemëve më të vjetra në Spanjë. Me këtë hulumtim ata duan të dinë se si ka qenë klima në shekujt e mëparshëm dhe të jenë në gjendje të vlerësojnë ashpërsinë dhe përparimin e efekteve të ndryshimit të klimës.

Ne duhet të marrim parasysh se shumë ndryshime klimatike kanë ndodhur gjatë gjithë historisë, por ato nuk kanë qenë aq të shpejta sa ajo që po ndodh sot. Për një rritje të temperaturave mesatare të ngjashme me atë që ekziston sot, kaluan miliona vjet. Sidoqoftë, ndryshimi aktual i klimës po ndodh në një shkallë njerëzore, domethënë, në vetëm disa shekuj.

Ky informacion mund të merret duke studiuar rritjen radiale të pemëve siç janë pishat. Revista Geophysical Research Letters tani mbledh analizën e mostra nga 774 pemë të specieve Pinus sylvestris dhe Pinus uncinata e vendosur në vargmalin Iberik, meqenëse gjatësia e të dhënave klimatike instrumentale (të dhënat e matura në stacionet meteorologjike) arrin në rastin më të mirë 100 vjet, një periudhë kohore e pamjaftueshme për të vlerësuar përjashtimet e mundshme të klimës aktuale.

Studimi i rritjes së pemës

thatësira në pemë

Falë informacionit që është mbledhur nga matjet e rritjes së pemëve, është e mundur të dihet se si ka evoluar klima. Kur secila pemë krijon drurin e vonë, domethënë, më e errëta që gjenerohet në fazat e fundit të rritjes vjetore, është e mundur rindërtoni efektet e thatësirës në verë që nga dekadat e para të shekullit të XNUMX-të.

Puna ka filluar me verërat e shekullit të XNUMX-të që kur ishte fillimi i revolucionit industrial në të cilin gazrat serë filluan të emetohen përmes revolucionit industrial.

Timeshtë hera e parë që shkencëtarët kanë mundur të rindërtojnë klimën e shekujve të kaluar në këtë mënyrë. Teknika quhet Indeksi i Standardizuar i Avullimit dhe Transpirimit (SPEI), referuar në këtë rast në muajt korrik dhe gusht. Vera ka qenë gjithnjë e më e thatë derisa, sot, janë ato që vendosin rekorde historike.

Diçka që merret parasysh në këto matje dhe që është e rëndësishme për përgatitjen e rezultateve dhe përfundimeve është se ky indeks që përdoret në matje merr parasysh stresin shtesë të përjetuar nga sistemet natyrore në rast të një ulje të mundshme anormale të reshjeve, në një kontekst ku, për shkak të ngrohjes globale, temperaturat vjetore po rriten më tej.

Rezultatet që janë marrë janë theksuar nga autorë të tjerë nga Evropa dhe Afrika e Veriut, të cilët i referohen përjashtimit që thatësira ekstreme që kanë ndodhur në fund të shekullit të XNUMX-të dhe ato që ndodhin tani në vjet

Ndryshimet që ndodhin në modelet atmosferike për shkak të ndryshimeve klimatike veprojnë në një shkallë të gjerë dhe janë të afta ndryshojnë pozicionin dhe qëndrueshmërinë e Antikiklonit në Azore që nuk lejon që stuhitë të hyjnë në Spanjë dhe, për këtë arsye, shiun. Për më tepër, kjo përsëritje e shtuar e ngjarjeve të thata është në përputhje me rezultatet e raportit të fundit të Panelit Ndërqeveritar për ndryshimin e klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.