Studimi konfirmon efektet e ndryshimit të klimës në florën dhe faunën e Evropës

Flutura që polenizon një lule Echinacea

Temperatura mesatare globale po rritet më shpejt sesa shumë specie mund të adaptohen. Në 37 vitet e fundit, ka pasur një rritje prej 1,11 gradë, e cila mund të duket e parëndësishme; megjithatë, realiteti është shumë i ndryshëm.

Ky ndryshim, sado i vogël, shkakton një ndikim serioz në natyrë, siç konfirmohet nga një studim i 1166 specieve të kafshëve dhe bimëve të kryera nga Diana E. Bowler, nga Qendra e Biodiversitetit dhe Kërkimit të Klimës Senckberg (Gjermani) së bashku me studiues të tjerë nga Universiteti Rey Juan Carlos i Madridit dhe Muzeu Kombëtar i Shkencave të Natyrës (CSIC).

Kafshët dhe bimët janë mësuar të jetojnë në një zonë të caktuar, aq sa nëse merrni një, për shembull, një kafshë nordike në shkretëtirën e Saharasë do të kishte një kohë shumë të keqe dhe do të kishte shumë vështirësi për t'u përshtatur; Nga ana tjetër, nëse e njëjta kafshë do të ishte në një zonë ku kushtet e motit ishin të ngjashme me ato në vendin e saj të origjinës, ajo do të adaptohej pa probleme dhe madje mund të natyralizohej dhe të eleminonte speciet vendase.

Kjo, edhe nëse është vetëm një shembull, tashmë po ndodh. Speciet tokësore të përdorura për të jetuar në zona të ngrohta po zgjerohen ndërsa popullatat e specieve të zonave të ftohta janë në rënie. Dhe nëse flasim për kafshë ujore, sipas studimit, peshqit nga ujërat e butë po lëvizin drejt Detit të Veriut, ku temperatura është më e ftohtë.

Peshqit që notojnë në det

Për të arritur në këto përfundime, Studiuesit analizuan një përmbledhje të studimeve të 1758 popullatave lokale, me një total prej 1166 specie nga 40 klasa, ndër të cilat ishin gjitarë, zogj, liken, bimë, etj Deri më tani, vetëm një, dy ose maksimumi tre specie specifike ishin hetuar. Ky është hetimi i parë që grupon një numër kaq të madh të kafshëve dhe bimëve.

Falë këtyre lloj studimesh, »ne mund të japim përgjigje për disa nga pyetjet më të rëndësishme ekologjike të kohës sonë, tha Bowler.

Mund ta lexoni këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.