Stacione meteorologjike për studimin e ndryshimit të klimës në malin Teide

stacione meteorologjike në teide

Studimi i ndryshimit të klimës është thelbësor për të njohur efektet negative dhe për të qenë në gjendje të parashikojmë, duke krijuar politika administrimi dhe administrimi të territorit dhe burimeve natyrore.

En Parku Kombëtar Teide ka stacione meteorologjike që janë të ngarkuar me monitorimin e efekteve që kanë të bëjnë me ndryshimin e klimës. Duke filluar nga nëntori, numri i stacioneve do të rritet në shtatë.

Studioni ndryshimin e klimës

Shtë e nevojshme të zgjerohet rrjeti i monitorimit të fenomeneve dhe efekteve që kanë të bëjnë me ndryshimin e klimës nëse duam të jemi në gjendje të zhvillojmë plane dhe programe adaptimi për skenarët e rinj që na presin në të ardhmen.

Në këtë rast, zgjerimi i rrjetit të monitorimit përmes stacioneve meteorologjike të Parkut Kombëtar Teide i përket një programi global që kryen Organizata Autonome e Parqeve Kombëtare (OAPN) Në të cilën marrin pjesë edhe Picos de Europa, Sierra Nevada, Cabrera, Ordesa dhe Monte Perdido, Cabañeros, Islas Atlánticas dhe Taburiente.

Objektivi i kësaj ndjekje të shtuar është të jesh në gjendje të vlerësosh ndikimi i ndryshueshmërisë së klimës të jetë në gjendje të parashikojë dhe të krijojë modele që ndihmojnë në parashikimin e motit. Këto stacione masin vlerat e temperaturave, reshjeve të shiut, erës dhe rrezatimit diellor incidental gjatë gjithë vitit çdo dhjetë minuta. Me të gjitha këto të dhëna, gjenerohen modele në të cilat, në varësi të sjelljes së variablave meteorologjikë në të gjithë rekordet e marra, mund të vlerësohet rruga që këto variabla do të ndjekin me rritjen e efektit serë dhe luhatjet në klimë.

Rritja në stinë

studioni ndryshimin e klimës

Pesë stacionet aktuale janë të vendosura në bazën e kalderas Las Cañadas dhe ato të reja do të vendosen në lartësi prej 2.700 dhe 3.200 metra për të marrë informacion të saktë mbi implikimet e gradientit të lartësisë së majës Teide.

Numri i stacioneve do të rritet në shtatë pasi është thelbësore vendosja e tyre në këtë sit sepse është në këto vende ku efektet e ndryshimit të klimës perceptohen me intensitet më të madh.

Temperatura në këto lartësi është rritur me një normë prej më shumë se një e dhjeta e gjysmë e një shkalle në dekadë për më shumë se shtatëdhjetë vjet, një përparim më i lartë se mesatarja për Tenerife, që qëndron në një të dhjetën e një shkalle për dekadë dhe mesatarja globale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.