Studim i ri i ngritjes së nivelit të detit

Kapele akulli polare

Një nga efektet më shqetësuese të ndryshimit të klimës është ngritja e nivelit të detit për shkak të shkrirjes së akulloreve polare. Qytetet më bregdetare mund të preken shumë nga kjo rritje e nivelit të detit. Kjo është arsyeja pse studimet po kryhen vazhdimisht për të parashikuar se si do të ndikonte kjo rritje në nivelin e detit.

Një studim i fundit vlerëson se niveli i detit mund të rritet dy metra në lartësi deri në vitin 2100. Kjo nënkupton sfida të reja shkencore dhe teknike për të kërkuar alternativa menaxhimi dhe për t'u përpjekur të frenojmë efektet e ndryshimit të klimës dhe për të zvogëluar këtë rritje të nivelit të detit.

Këto vlerësime të parashikuara nga ky studim janë mjaft pesimist nëse i krahasojmë me të tjerët të kryer në studimet e mëparshme. Duke ditur gjithnjë e më shumë variabla në lidhje me ndryshimin e klimës, ky studim bazohet në një kuptim më të mirë të mënyrës se si ka vepruar shtresa e akullit Antarktik në të kaluarën përballë ndryshimeve të tjera klimatike arkaike dhe ngrohjes globale. Në këtë mënyrë, mund të bëhet një analizë se si kjo shtresë akulli do të ndikohet nga ndryshimi ynë i klimës në të ardhmen.

Këto vlerësime paraqesin sfida të mëdha si për komunitetin shkencor ashtu edhe për politikanët. Studimi është botuar në revistë Shkencë dhe është zhvilluar nga ekspertët Michael Oppenheimer i Universitetit të Princetown dhe Richard Alley i Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë. Për ta, vështirësia kryesore që paraqitet nga ngritja e nivelit të detit gjendet tek ata njerëz që duhet të marrin vendime në lidhje me politikat bregdetare të qyteteve. Vështirësia është se vendimmarrja duhet të bëhet bazuar në parashikimet dhe parashikimet shkencore që mund të ketë ose jo një diferencë gabimi dhe që mund të ndryshojë shpejt në varësi të punës që po bëhet kundër ndryshimit të klimës në të gjithë botën.

Ai gjithashtu ka vështirësi për shkencëtarët pasi qëndron në to një përgjegjësi e madhe të jetë në gjendje të gjenerojë këto vlerësime me kufirin më të vogël të pasigurisë së mundshme në mënyrë që të bëjë parashikime për të ardhmen me saktësinë më të madhe të mundshme.

Rrymat akullnajore

Një nga arsyet kryesore për pasigurinë e këtyre parashikimeve dhe për vështirësinë e parashikimit janë rrymat akullnajore. Ndryshimet në nivelin e detit janë të kufizuara në rrymat akullnajore. Rrymat akullnajore janë rajone të akullit që lëvizin shumë më shpejt se pjesa tjetër e akullit përreth tyre. Ata zakonisht formohen nga akulli dhe lëvizin me shpejtësi të madhe. Ndonjëherë mund të arrijë shpejtësi prej 1 km në vit.

Ekspertët në këtë studim konsiderojnë se llogaritjet e bëra nga akulli i Antarktikut janë akoma të pamjaftueshme dhe të vështira. Në këtë mënyrë ato kufizojnë kuptimin fizik dhe parashikimin. Sipas studimeve në të cilat ata janë bazuar për artikullin, rajoni i akullnajës Thwaites, në Antarktidën Perëndimore, do të ishte vendi më i mundshëm për një humbje të shpejtë të akullit me pasojën e tij ndikimi në nivelin e detit. Kjo zonë, e vendosur në Detin Amundsen, është prekur nga një tërheqje e vazhdueshme dhe e përshpejtuar e akullnajave.

Shkrirja e akullnajave

Oppenheimer ka siguruar që ata kanë nevojë për një program kërkimor që përqendrohet në terren dhe në vëzhgimet e pjesëve të Antarktidës që janë më të prekshëm nga efektet e ndryshimit të klimës. Gjiri i Detit Amundsen ka theks të veçantë pasi është një zonë mjaft e paqëndrueshme. Megjithëse ata gjithashtu besojnë se për rritjen e nivelit të detit dhe parashikimin e tij në të ardhmen, ata nuk duhet të përqendrohen vetëm në Antarktidë por edhe në Groenlanda

Kjo situatë në të ardhmen motivon një kombinim të modeleve parashikuese dhe vëzhgimit për të karakterizuar evolucionin e akullnajave dhe për të rritur saktësinë. Për të qenë në gjendje ta vëzhgoni mirë duhet mbaj dhe zgjero monitorimi satelitor mbi shtresat e akullit për të parë më mirë ngritjen e nivelit të detit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Lauri Y. Orozco Rada dijo

    Informacion i shkëlqyeshëm.