Stromatolitet

rëndësia e stromatoliteve

Në planetin tonë ka forma dhe struktura të ndryshme gjeologjike që mund të na befasojnë mjaft. Njëri prej tyre janë stromatolite. Ato janë struktura shkëmbore të laminuara ose të shtresuara që formohen nga sedimentet dhe / ose mineralet që depozitohen me kalimin e kohës për shkak të ekzistencës së bashkësive të algave jeshile dhe blu. Këto stromatolite mund të gjenden si në ujin e ëmbël ashtu edhe në atë të kripur dhe në depozitat e avullimit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat, ku gjenden dhe cila është rëndësia e stromatoliteve.

Çfarë janë stromatolitet

stromatolite

Stromatolitet janë struktura formacione shkëmbore të shtresuara ose të shtresuara të formuara nga sedimentet dhe / ose mineralet e depozituara nga bashkësitë e algave blu-jeshile dhe ato mund të gjenden në trupat e ujit të freskët ose të kripur dhe sedimentet avulluese në vende të ndryshme në planet. Algat blu -jeshile, të njohura më mirë sot si cianobaktere, përfaqësojnë një grup prokariotësh ujorë - që i përkasin mbretërisë së baktereve - që mund të marrin energji nga rrezet e diellit, domethënë ato mund të kryejnë fotosintezë.

Cianobakteret janë një nga grupet më të rëndësishme dhe më të bollshme të organizmave prokariotikë, si çdo lloj bakterie, ato janë organizma mikroskopikë, njëqelizorë, edhe pse ato priren të rriten në koloni aq të mëdha sa të shihen me sy të lirë. Këto mikroorganizma fotosintetikë mund të jenë organizmat e parë të gjallë në tokë, sepse fosilet më të vjetra të gjetura datojnë që nga më shumë se 3.000 miliardë vjet të vjetra dhe janë cianobaktere që gjenden në stromatolite.

Stromatolitet janë struktura të formuara nga aktivitetet metabolike të bashkësive mikrobike, të dominuara nga cianobakteret, të cilat mund të precipitojnë dhe depozitojnë një sasi të madhe sedimentesh dhe mineralesh, kryesisht gëlqerorë. Këto struktura shkëmbore konsiderohen ekosistemet më të vjetra në planetin tonë, dhe Shark Bay në Australinë Perëndimore është shtëpia e ekzemplarëve më të vjetër.

Rëndësia e stromatoliteve qëndron në përbërjen e tyre mikrobike, sepse cianobakteret që përmbajnë ato prodhojnë sasi të mëdha oksigjeni të nevojshme për kafshët dhe organizmat e tjerë në biosferë.

tipare kryesore

shkëmbinj në liqene

Le të shohim se cilat janë karakteristikat kryesore që kanë stromatolitet për të cilat mund të dallohen:

 • Ato janë struktura shkëmbore të formuara nga mikroorganizmat, kryesisht cianobakteret, quhen gjithashtu struktura sedimentare organike sepse ato rrjedhin nga aktivitetet metabolike të mikroorganizmave që i përbëjnë ato.
 • Ato mund të shfaqin organizma të tjerë, si algat njëqelizore, kërpudhat, insektet, krustacët, etj., Në varësi të vendit ku gjenden.
 • Përbërja e tij shkëmbore formohet nga një përzierje guri gëlqeror dhe dolomiti (ato janë të pasura me karbonat kalciumi).
 • Ato formohen në drejtim të dritës së diellit si bimët, kështu që ato "rriten" vertikalisht dhe janë rregulluar në çarçafë ose shtresa, shtresë për shtresë.
 • Shtresa më e jashtme është më e reja dhe më e gjata është baza.
 • Ata rriten ose vendosen shumë ngadalë, kështu që ata pothuajse gjithmonë kanë një strukturë që është qindra ose mijëra vjet e vjetër.
 • Ata jetojnë në ujëra të cekët ose të cekët, rriten në tokë dhe janë shumë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve klimatike, ndryshimeve në nivelin e detit dhe ndotjes.
 • Ato mund të arrijnë një lartësi prej rreth 50 cm nga toka, dhe janë drejtkëndëshe, në formë kolone, në formë kubeje, sferike, nodulare ose plotësisht të parregullta.
 • Ka fosile shumë të vjetra të plota.

Rëndësia e stromatoliteve

shkëmbinj të gjallë

Stromatolitet zakonisht ekzistojnë në mjedisin ujor të oqeanit ose në ujë të ëmbël, dhe ato zakonisht formohen në ujëra të cekët. Maja perëndimore e Australisë është një nga vendet më të famshme ku stromatolitet "moderne" ekzistojnë në liqenet me kripë të lartë.

Stromatolitet kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë jetike për jetën në sipërfaqen e tokës. Meqenëse cianobakteret që ato përmbajnë janë një nga organizmat më të vjetër të regjistruar, besohet se aktivitetet e tij fotosintetike kanë kontribuar në formimin e atmosferës së pasur me oksigjen në të cilën ne aktualisht jetojmë dhe përfundimisht çoi në formimin e organizmave aerobikë.

Përveç kësaj, siç e kemi përmendur tashmë, këto struktura ende kontribuojnë shumë oksigjen në atmosferën tonë, kështu që jeta jonë varet prej tyre. Megjithë strukturën e tyre relativisht të thjeshtë, stromatolitet konsiderohen shumë të rëndësishme për fushat e biologjisë, gjeologjisë dhe madje edhe astronomisë, kryesisht sepse informacioni mund të merret nga kërkimet e tyre. Për shembull, në gjeologji, stromatolitet japin informacion të vlefshëm për nëndisiplinat si stratigrafia, sedimentologjia, paleogjeografia, paleontologjia dhe gjeofizika.

Sidoqoftë, në përgjithësi, rëndësia e tij qëndron në funksionet e mëposhtme:

 • Shpjegoni kushtet stërgjyshore të disa mjediseve, veçanërisht në lidhje me sasinë e kripës dhe depozitimin e komponimeve të ndryshme.
 • Identifikoni vendet ku ka pasur aktivitet biologjik në të kaluarën.
 • Përcaktoni moshën e disa ekosistemeve.
 • Vizatoni bregun e mëparshëm.
 • Kufizoni kohën e origjinës së organizmave fotosintetikë (si algat) dhe formimi i bashkësive biologjike.
 • Kuptoni shkallën e akumulimit të sedimenteve në vende të caktuara.
 • Mësoni se si duken mikrofosilet.

Vendet në botë ku mund t'i gjejmë

Siç e kemi përmendur më parë, ka shumë vende në botë ku mund të gjejmë stromatolite. Sidoqoftë, ne do të nënvizojmë disa vende fikse ku dimë se mund të gjejmë:

 • Rezerva Kombëtare Pampa del Tamarugal, në Tarapacá, provinca Tamarugal, Kili.
 • Baseni Cuatrociénegas, në shkretëtirën e bardhë të Coahuila dhe Liqenin Alchichica, Meksikë.
 • Laguna Bacalar, në Gadishullin Jukatan, në jug të Meksikës.
 • Laguna Salada, në shtetin Rio Grande do Norte, Brazil.
 • Liqeni Salda, në Turqi.
 • Çelësat Exuma, Qarku Exuma, Ishujt Bahamas.
 • Pavillion Lake, British Columbia, Kanada.
 • Liqeni Blu, Australia juglindore.

Stromatolitet ato nuk janë një strukturë e zakonshme në të gjitha ekosistemet ujore në planetin tonë, por në përgjithësi ato shpërndahen në një mjedis të kufizuar ku kushtet favorizojnë depozitimin e mineraleve që i përbëjnë ato.

Në Meksikë, vetëm 4 vende janë të njohura që përshkruajnë stromatolitet "të formuara kohët e fundit":

 • Baseni Cuatrociénegas: E vendosur në Rezervën e Luginës Cuatrociénegas pranë shkretëtirës Coahuila në shtetin e Coahuila de Zaragoza në pjesën veriore të vendit.
 • Liqeni Alchchica: Një liqen i kripur me një përqendrim të lartë të magnezit në shtetin e lirë sovran të Puebla, pranë qendrës së vendit.
 • Laguna de Bacalar, e njohur edhe si Laguna de los Siete Colores de Bacalar: E vendosur në Gadishullin Jukatan, i përket shtetit të Quintana Roo.
 • Laguna Chichankanab: gjithashtu i përket shtetit të Quintana Roo.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për stromatolitet dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.