Stinët

Stinët

Siç e dini, një vit i plotë në Tokë ka 4 sezone: vjeshtë, dimër, pranverë dhe verë. Ekzistenca e stinëve është për shkak të lëvizjet e tokës në orbitën e tij rreth Diellit. Në varësi të gjerësisë dhe lartësisë në të cilën ndodhemi brenda planetit, ndryshimet në meteorologji dhe klimatologji mund të jenë minimale ose maksimale. Kjo është, mund të ketë stinët e vitit shumë domethënëse dhe diferenciale ose të tjera që janë më të ngjashme.

Këtu do të shpjegojmë në detaje gjithçka që duhet të dini për stinët e vitit në mënyrë që dyshimet të zgjidhen.

Stinët e vitit dhe rëndësia e tyre

Karakteristikat e stinëve të vitit

Në rajonet me gjerësi të mesme të planetit, klima ndryshon shumë gjatë gjithë vitit. Stacionet klimatike kanë karakteristika pak a shumë të ngjashme në të gjitha zonat e kësaj gjerësie gjeografike. Ndryshimet e temperaturave, reshjeve, erërave etj. Ato ndikojnë në peizazhin, pasi ajo është gjithashtu e përzier me fenologji të qenieve të gjalla që banojnë në to.

Peisazhi preket gjithashtu në zonat urbane pasi aktivitetet njerëzore ndryshojnë gjithashtu me stinët e vitit. Nuk është e njëjta gjë për të parë zonat bregdetare në mes të verës sesa në dimër. Si aktivitetet ashtu edhe dekorimi dhe prania ose mungesa e turmave të njerëzve në plazhe modifikojnë peizazhin.

Në përgjithësi, Po flasim për 4 stinë të vitit me kohëzgjatje pak a shumë 3 muaj. Ka zona në planetin tonë që kanë vetëm dy stinë në vit: njëra e lagur dhe tjetra e thatë. Kjo ndodh, për shembull, në zonat e musoneve. Musonet janë reshje të bollshme shiu në zonat tropikale. Ato ndodhin në një kohë të caktuar të vitit dhe shkaktojnë përmbytje të mëdha.

Shkaqet dhe efektet

Fall

Ne do të dimë se çfarë i shkakton stinët e vitit dhe çfarë efekte prodhon ajo në jetën në Tokë. Boshti ynë është i prirur në lidhje me planin e orbitës që udhëton rreth Diellit rreth 23 gradë. Kjo do të thotë që disa zona të Tokës marrin sasi të ndryshme të dritës së diellit në periudha të ndryshme të vitit.

Ndryshimet në klimë që kanë pjesë të ndryshme të planetit janë më të diferencuara në zonat e ftohta dhe të buta dhe më të buta në tropikët. Për shembull, sa më shumë të jemi afër ekuatorit, aq më pak larmi ka në klimë gjatë gjithë vitit. Kjo sepse ata pothuajse gjithmonë marrin të njëjtën sasi rrezesh dielli, edhe pse jemi në pozicione të ndryshme në krahasim me diellin në orbitë.

Stinët e vitit zakonisht diferencohen nga stinët klimatike. Këto stinë zgjasin afërsisht 3 muaj dhe varen nga pjerrësia e boshtit të Tokës. Dikush mund të mendojë se është më e nxehtë në verë sepse planeti ynë është më afër Diellit. Sidoqoftë, nuk është kështu. Në të kundërt, distanca nga Toka në Diell është më e madhe në verë sesa në dimër. E gjithë kjo po i referohemi hemisferës veriore. Sidoqoftë, ashtu si në dimër ka një prirje më të madhe të rrezeve të diellit, temperaturat janë më të ulëta.

Stinët e vitit janë 4: pranvera, vera, vjeshta dhe dimri. Në dy të parat kemi karakteristikat e një dite më të gjatë se nata, ndërsa në dy të tjerat është e kundërta. Meqenëse ndryshimet në klimë që kemi përmendur janë për shkak të pjerrësisë së boshtit të tokës, ajo nuk ndodh në hemisferën veriore si në jug. Të dy hemisferat janë me efekte të kthyera. Kur është verë në hemisferën veriore, në hemisferën jugore është dimër. Ne gjithashtu mund të shohim se si kur fillon pranvera në një hemisferë, vjeshta fillon në një tjetër.

Solsticet dhe ekuinoksat

Pranverë

Ndërsa Toka lëviz me boshtin e Polit të Veriut të anuar drejt Diellit, Poli i Jugut bën të kundërtën. Kjo do të thotë që rajonet veriore marrin më shumë rrezatim diellor sesa ato në jug.. Ky proces përmbyset dhe zonat e hemisferës veriore marrin më pak nxehtësi ndërsa ditët shkurtohen dhe rrezet e diellit bien më pjerrta.

Stacionet astronomike përcaktohen nga 4 pozicionet kryesore të orbitës së Tokës rreth diellit. Këto pozicione quhen afeli dhe perieli janë ato që lindin solsticet e dimrit y verë dhe ekuinokset e pranverës dhe bie.

Kur ndodh ekuinoksi, rrezet e diellit godasin pingul në sipërfaqen e tokës, kështu që bien vertikalisht në ekuator. Nga ana tjetër, kur bëhen solsticet, ndodh e kundërta. Kjo është, rrezet e diellit po godasin sipërfaqen e tokës në një pjerrësi prej 23,5 gradë. Kjo e bën dimrin tropikun e Kancerit dhe tropikun e Bricjapit.

Jo të gjitha stinët e vitit zgjasin njësoj. Kjo sepse orbita përmes së cilës Toka udhëton rreth Diellit nuk është rrethore, por eliptike. Kjo bën që ajo të shkaktojë ekscentricitet. Toka lëviz më shpejt kur është më afër Diellit dhe më ngadalë kur është më larg.

Marrëdhënia e orbitës së Tokës me stacionet

Orbita e tokës

Çdo stinë e vitit nuk është e njëjtë për secilën hemisferë. Toka është më afër diellit në fillim të janarit, megjithatë në hemisferën veriore jemi në dimër. Sidoqoftë, në fillim të korrikut jemi më larg nga dielli, por në hemisferën veriore është verë. Vera boreale është më pak e nxehtë se ajo jugore dhe dimrat janë më të butë.

Stinët e vitit nuk fillojnë gjithmonë në të njëjtën ditë dhe në të njëjtën kohë për shkak të një sërë shqetësimesh që Toka përjeton ndërsa rrotullohet rreth Diellit. Nëse doni të dini saktësisht se kur fillon çdo sezon, ne duhet të informojmë veten e kalendarëve televizivë ose astronomikë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për stinët e vitit, pse ato formohen dhe cilat janë karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.