Stuhitë Gerard Y Fien na sjellin dimrin e vërtetë

Stuhi

L përpëlitet Gerard dhe Fien Na kanë kthyer në realitet. Pas një vjeshte me temperatura të ngrohta, këto dukuri meteorologjike po na kujtojnë se jemi në dimër. Nga 16 janari në total Komunitete Autonome të Spanjës po ndihen efektet e saj.

Që të jeni të vetëdijshëm për atë që po ndodh, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për këto dy stuhi dhe cilat janë efektet e tyre si në qytete ashtu edhe në fusha dhe rrugë. Kështu që ju mund të merrni masat e duhura.

Ç’është squall-i?

stuhi

Vizatim që riprodhon kalimin e një stuhie në veri të Spanjës

Me këtë emër quajmë një fenomen meteorologjik që sjell shira, erëra dhe madje edhe borë. mund të themi se është e kundërta e një anticiklon. Stuhitë formohen kur ka një masë ajrore me presion të ulët atmosferik i rrethuar nga të tjerë që e paraqesin më lart. Përplasja e të dyve shkakton shfaqjen e saj.

Një presion atmosferik rreth 1013 milibar. Kur është më e ulët, fillon stuhia. Mund të themi se këto veprojnë si hinka të mëdha për ajrin e nxehtë që qarkullon brenda. Pastaj ngrihet në shtresat e sipërme të atmosferës. duke formuar re dhe reshje.

Nga ana tjetër, stuhitë zakonisht kanë një kohëzgjatje më e shkurtër sesa anticiklonet. Dhe si për disa, ashtu edhe për të tjerët, zakonisht u jepen emra për t'i dalluar ata nga të kaluarën ose të ardhmen. Por, pasi të kemi shpjeguar se çfarë është dhe si është formuar ky fenomen i motit, do të ndalemi Gerard, Fien dhe pasojat e tyre.

rrëmuja Gerard

Squall Philomena

Pasojat e stuhisë Filomena në Madrid

Kronologjikisht, stuhitë Gerard dhe Fien janë dy të parat e vitit 2023. Gerard ka qenë më i shkurtër, që kur mbërriti në datën 16 dhe vetëm 24 orë më vonë i ka lënë vendin Fien. Mund t'ju themi se i pari ka qenë një paralajmërim për të dytin. Megjithatë, Gerard tashmë na ka lënë rënie të temperaturave, nivelet e borës rreth 600 ose 700 metra e lartë dhe akumuluar deri në 30 centimetra në Pyrenees.

Por, megjithëse ka sjellë borë edhe në malet Kantabriane, aspekti më i rëndësishëm i kësaj stuhie të parë ka qenë shiu. Për t'ju dhënë një ide, për shembull, në Cantabria disa kanë rënë 80 litra për metër katror.

Po kështu, në bregun verior të Spanjës, dallgët kanë arritur tashmë tetë metra e lartë Dhe temperaturat kanë rënë shumë. Një pjesë e mirë e fajit të saj qëndron tek erëra të forta. Në Galicia, vija të deri në 160 kilometra në orë. Megjithatë, Gerard ka prekur më pak jugun e Gadishullit Iberik, diçka që po ndryshon me ardhjen e stuhisë së Fienit.

Squall Fien është këtu

Lumi i tejmbushur

Lumi i vërshuar nga stuhia

Nëse hapi i Gerardit ka qenë intensiv, ai i Fienit do të jetë edhe më i fortë, i cili është gjithashtu një erë e ftohtë dhe do të duhen më shumë ditë për t'u larguar. Që nga e marta ka rënie të temperaturave me hyrjen e Ftohtë polare. Nga ana tjetër, kjo do të shkaktojë bora bie në lartësi shumë të ulëta. Tashmë po e bën atë vetëm 500 metra lartësi dhe do të vazhdojë të bjerë. Mund ta bëni edhe në nivelin e detit.

Në fakt, ato tashmë janë dhënë paralajmërime për borë në të gjitha brezi verior i Spanjës, Veçanërisht në Galicia, Asturias, León dhe Huesca. Por edhe në pjesën tjetër të Castilla y León, nga veriu i Katalonjës, Madrid dhe krahinat e Castilla-La Mancha. Megjithatë, jo vetëm ky lloj reshjesh do të shkaktojë probleme.

Ata gjithashtu do të vazhdojnë dhe madje do të intensifikojnë erëra të forta dhe shi. Po kështu do të ketë edhe squall Fien virulencë e veçantë në det. Konkretisht në Kantabrian priten dallgë më shumë se nëntë metra dhe erëra më shumë se 100 kilometra në orë. Megjithatë, kjo e fundit do të prekë edhe provincat e brendshme si p.sh Burgos ose Soria, me shpejtësi më të madhe se 90 kilometra. Ata madje do të jepen në Zona Levantine me të njëjtën virulencë.

Era do të fillojë të humbasë fuqinë nga e mërkura. Por kjo nuk do të thotë se situata e motit përmirësohet. Ndryshe nga, do të hyjë më shumë ajër polar y reshjet e borës do të intensifikohen. Po kështu, siç ju kemi thënë tashmë, stuhinë në të gjithë intensitetin e saj do ta vuajnë edhe komunitetet në jug të Gadishullit, të cilat janë më pak të prekura të hënën dhe të martën. Të vetmet fusha që, sipas ekspertëve, do të vuajnë më pak prej saj do të jenë Extremadura y Ishujt Kanarie.

Sa për Baleares, do të bëhet edhe njoftimi naranja që nga e mërkura. Do të ketë dallgë mbi gjashtë metra, megjithëse mund të shfaqen disa më të mëdha, veçanërisht në perëndim të Mallorca dhe Menorca. Por në çdo rast, siç ju thamë, Situata do të përkeqësohet të mërkurën në të gjithë vendin. Dhe moti i keq do të zgjasë, të paktën, deri të shtunën tjetër, kur Fien përfundon duke kaluar Gadishullin Iberik.

Pasojat e para të stuhive Gerard dhe Fien

Stuhi në Navarra

Stuhi në lartësitë e Navarrës

Edhe pse më e keqja e stuhive Gerard dhe Fien nuk ka ardhur ende, efektet e saj tashmë po ndihen. Për shembull në Folgoso do Courel (Lugo) tashmë janë mbledhur më shumë se 120 litra për metër katror të reshjeve dhe në stinën e O Xistral Ata janë regjistruar erërat me shpejtësi 169 kilometra në orë. Po kështu, përmbytje janë regjistruar edhe në qytete si p.sh Laredo në Kantabria ose Bermeo në vendin Bask.

Në këtë të fundit, situata ka qenë më tragjike, pasi ka pasur vdekja e një personi. Bëhet fjalë për një burrë që me sa duket ndodhej në rezervatin Urdaibai. Forca e ujërave e tërhoqi zvarrë drejt detit. Sepse ishte një varkë e Kryqit të Kuq që gjeti trupin në portin e Bermeos.

Por situata në këto lokalitete nuk bën përjashtim. Në të gjithë Gadishullin Iberik po zhvillohen mbyllja e rrugëve për shkak të shiut ose borës, si dhe probleme serioze të shkaktuara nga era.

Në përfundim, përpëlitet Gerard dhe Fien kanë ndodhur në Spanjë. Ata janë shumë të fortë, mbi të gjitha, për shkak të bashkimit të tyre me Anticikloni i Atlantikut ndodhet në perëndim të Azores. Dhe po prekin të gjithë vendin. Prandaj, ju këshillojmë të merrni masa paraprake. Nëse nuk keni nevojë të udhëtoni, lini makinën tuaj në garazh dhe, natyrisht, qëndroni larg bregdetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.