FOTO: Sonda hapësinore Juno na tregon bukurinë e poleve të Jupiterit

Dy polet e Jupiterit

Dy polet e Jupiterit të marra nga sonda »Juno».
Imazhi - NASA

Për herë të parë në historinë e njerëzimit, ne mund të vëzhgojmë nga dhoma e ndenjes së shtëpive tona polet e Jupiterit, një planet i gaztë që ndodhet në një distancë afërsisht, as më shumë e as më pak, se 588 milion kilometra. Dhe të gjitha falë NASA-s, dhe më konkretisht sondës së saj hapësinore "Juno".

Në imazhet që ai ka marrë mund të shihni një murtajë të vërtetë të cikloneve në formë vezake që kanë një sjellje dhe përbërje që nuk është parë deri më tani në asnjë planet tjetër në Sistemin Diellor. Në Polin e Veriut janë zbuluar stuhi gjigande, me diametër 1.400 kilometra.

Sytë e Jupiterit

Imazh - Craig Sparks

Megjithëse nuk ka vetëm stuhi mbresëlënëse, ata gjithashtu kanë parë një re që mat rreth 7.000 kilometra në diametër që është shumë mbi pjesën tjetër në Polin e Veriut. Për momentin, nuk dihet se si mund të formohen fenomene të tilla të pabesueshme; Sidoqoftë, gjatë studimit të të dhënave mbi temperaturat e shtresave të brendshme të atmosferës ka qenë e mundur të zbulohet se sasi të mëdha të amoniakut që burojnë nga zona më të thella kontribuojnë në formimin e tyre.

Sonda hapësinore »Juno» ka qenë i pari që ka mundur të vëzhgojë dushin e elektroneve që bie në atmosferë, e cila krijon dritat veriore intensive të planetit të gaztë. Një dekadë më parë sonda Pioneer 11 e NASA-s kaloi 43.000 milje mbi re, por "Juno" është afruar dhjetë herë më afër, kështu që shkencëtarët nuk e kanë pasur të vështirë të matin intensitetin e fushës magnetike. Rezultati ka qenë 7.766 gauss, dyfishi i asaj që ishte llogaritur deri më tani. Për të marrë një ide se çfarë ndodh në planetin e gaztë, duhet të dimë se intensiteti i fushës magnetike të Tokës është 100 gaus, që është afërsisht ekuivalente me tërheqjen e një magneti shiriti të pjerrët 11 gradë në lidhje me boshtin. rrotullimi i globit.

"Juno", madhësia e një fushe basketbolli, është një anije kozmike që përdorni vetëm energjinë diellore kapur nga panele të mëdha. Kamerat dhe pjesa tjetër e pajisjeve shkencore janë të mbrojtura me titan në mënyrë që ato të mbrohen mirë nga rrezatimi i emetuar nga Jupiteri. Por "vetëvrasja" e tij është planifikuar: do të jetë më 20 shkurt 2018, kur ai të hyjë në shtresat e jashtme të atmosferës për të zbuluar nëse ka një bërthamë shkëmbore siç besohet për një kohë të gjatë. Nëse është kështu, dhe që kur Jupiteri ishte planeti i parë që u formua, mund t'u sqarojë shkencëtarëve se cilat lloje të materialeve ekzistonin në Sistemin Diellor të hershëm.

Nëse doni të shihni më shumë fotografi, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.