Solsticet dhe ekuinoksat

toka që rrotullohet rreth diellit

Ne e dimë që Toka ka disa lëvizje që janë ato të rrotullimit dhe përkthimit. Me këtë nënkuptojmë se për shkak të këtyre lëvizjeve, ekzistojnë solsticet dhe ekuinokset. Ekuinoksi është një kohë e vitit kur dielli ndodhet saktësisht mbi ekuator, kështu që është i pozicionuar mbi zenit. Kjo do të thotë që dita dhe nata kanë pothuajse të njëjtën kohëzgjatje. E kundërta ndodh me solsticin.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe ndryshimet midis solsticave dhe ekuinokseve.

Cilat janë solsticet dhe ekuinoksat

solsticet dhe ekuinokset

Ekuinoksat

E para nga të gjitha është të dimë se cilat janë solsticet dhe ekuinoksat. Ekuinoksi është kur dielli është i vendosur në ekuator dhe dita zgjat njësoj si nata. Kjo do të thotë, ato zgjasin afërsisht 12 orë. Kjo ndodh dy herë në vit, rreth 20 Mars dhe 22 Shtator. Kjo përkon me fillimin e pranverës dhe vjeshtës në disa rajone.

Nëse e ndajmë planetin në dy gjysma, njëra ndriçohet nga rrezet e diellit dhe tjetra errësohet. Në njërën kemi ditën dhe në tjetrën natën. Vija ndarëse kalon drejtë përmes poleve. Kjo ndodh sepse gjatë ekuinoksave të dy polet nuk anojnë drejt ose larg diellit. Jo gjithnjë ndodh në të njëjtën ditë. Ata kanë një diferencë prej disa ditësh. Kjo sepse gjatësia e viteve nuk është gjithmonë e njëjtë. Mos harroni se çdo 4 vjet nëse i shtoni një ditë më shumë kalendarit sepse është një vit i brishtë. Gjatë ekuinokseve, dielli ndodhet në njërën nga dy pikat e sferës ku kryqëzohen ekuatori qiellor dhe ekliptika. Kjo i përgjigjet një rrethi në të njëjtin plan si ekuatori. Kjo do të thotë, sfera qiellore është projeksioni i ekuatorit tokësor.

Ekuinoksi pranveror ndodh kur ai lëviz vetëm në veri në rrafshin e ekliptikës dhe kalon të gjithë ekuatorin qiellor. Këtu shohim se sezoni i pranverës fillon në hemisferën veriore. Nga ana tjetër, ekuinoksi vjeshtor ndodh kur dielli lëviz nëpër ekuatorin qiellor në jug. Shënon fillimin e vjeshtës.

Solsticet

Solsticet janë ngjarje në të cilat dielli arrin pikën më të lartë ose më të ulët gjatë gjithë vitit në qiell. Në një vit në Hemisferën Veriore ka dy solsticë. Nga njëra anë kemi solsticin veror dhe nga ana tjetër solsticin dimëror. E para zhvillohet në 20-21 qershor dhe solsticin dimëror në 22-22 dhjetor. Gjatë të dy solsticeve, dielli ndodhet në njërën nga dy linjat imagjinare në Tokë që njihen si Tropiku i Kancerit dhe Tropiku i Bricjapit. Kur dielli ka vendosur mbi Tropikun e Kancerit është kur ndodh solstici i verës dhe kur ai është i vendosur në Tropikun e Bricjapit, dimri fillon.

Gjatë solsticit të parë është vendi ku gjejmë ditën më të gjatë të vitit, ndërsa e dyta është dita më e shkurtër dhe nata më e gjatë.

Solsticet dhe ekuinokset e verës dhe dimrit

pozicionet e diellit dhe rrezet e prirura

Solsticin e Verës

Shpesh mendohet se ajo ditë, e para e sezonit të verës, është më e nxehta. Por në të vërtetë nuk ka nevojë. Atmosfera e Tokës, toka në të cilën ecim dhe oqeanet thithin një pjesë të energjisë nga ylli diellor dhe e ruajnë atë. Kjo energji lirohet përsëri në formën e nxehtësisë; megjithatë, mbani në mend se Ndërsa nxehtësia lirohet shpejt nga toka, uji zgjat më shumë.

Gjatë ditës së madhe, e cila është solstici i verës, një nga dy hemisferat merr më shumë energji nga Dielli i vitit, pasi që është më afër yllit mbret dhe, për këtë arsye, rrezet e yllit të përmendur arrijnë më drejt. Por, tani për tani temperatura e oqeaneve dhe e tokës është pak a shumë e butë.

Solsticet dhe ekuinokset: solstici dimëror

katër stinët e vitit

Planeti Tokë arrin një pikë në rrugën e saj ku rrezet e Diellit godasin sipërfaqen në të njëjtën mënyrë më të zhdrejtë Kjo ndodh sepse Toka është më e prirur dhe rrezet e Diellit vështirë se arrijnë pingul. Kjo shkakton më pak orë rrezesh dielli, duke e bërë atë ditën më të shkurtër të vitit.

Ekziston një ide e keqe në shoqëri në përgjithësi për dimrin dhe verën sipas distancës nga Toka në Diell. Kuptohet që në verë është më e nxehtë sepse Toka është më afër Diellit dhe në dimër është më e ftohtë sepse ne gjej më larg. Por është krejtësisht e kundërta. Më shumë sesa pozicioni i Tokës në lidhje me Diellin, ajo që ndikon në temperaturat e planetit është prirja me të cilën rrezet e Diellit godasin sipërfaqen. Në dimër, në solstic, Toka është më afër Diellit, por animi i saj është më e larta në Hemisferën Veriore. Për këtë arsye, kur rrezet arrijnë në sipërfaqen e tokës shumë të prirur, dita është më e shkurtër dhe ato janë gjithashtu më të dobëta, kështu që nuk e ngrohin aq shumë ajrin dhe është më i ftohtë.

Ekuinoksat e Pranverës dhe Vjeshtës

Këtu duhet të dallojmë ekuinokset sipas hemisferës ku jemi. Nga njëra anë, hemisfera veriore, kur është ekuinoksi pranveror kemi atë në pol Veriu një ditë do të zgjasë 6 muaj, ndërsa në Polin e Jugut, një natë do të zgjasë 6 muaj. Unë gjithashtu duhet të kem parasysh se vjeshta fillon në hemisferën jugore.

Siç mund ta shihni, solsticet dhe ekuinoksat janë kryesisht për shkak të lëvizjes së tokës në lidhje me diellin dhe temperaturat dhe kushtet mjedisore varen nga prirja e rrezeve të diellit. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth solsticeve dhe ekuinokseve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.