Pellgje artificiale për simulimin e ndikimeve të ndryshimit të klimës

pellgje artificiale

Ka procese të shumta kërkimore për të lehtësuar efektet e ndryshimit të klimës në planet. Njëra prej tyre (për të cilën do të flasim sot) është një rrjet prej dyqind pellgësh artificialë që shërbejnë për të kuptuar më mirë sesi funksionojnë ekosistemet në të gjithë botën dhe për të parë se si ato reagojnë ndaj efekteve të ndryshimit të klimës.

A doni të dini se si funksionon ky hulumtim dhe cilat rezultate janë marrë?

Pellgje artificiale

pellgje që simulojnë ndryshimin e klimës

Pellgjet artificiale janë të shpërndara në të gjithë Gadishullin Iberik dhe kanë klimë të ndryshme të diferencuara mirë për të ditur të gjitha përgjigjet ndaj efekteve të ndryshimit të klimës.

Eksperimenti quhet Pellgje Iberike dhe përbëhet nga gjashtë mjedise të vendosura në vende të ndryshme në Spanjë dhe Portugali. Në secilin vend 32 pellgje ose pellgje artificiale janë instaluar, të ndara me rreth 4 metra larg njëri-tjetrit.

Me pellgjet mund të rikrijoni situatat e presionit, temperaturës, erërave, etj. Simulimi i sistemeve natyrore. Në këtë mënyrë, modelet mund të zhvillohen për të kuptuar përgjigjen e komuniteteve natyrore, si në të tashmen ashtu edhe në të ardhmen, ndaj ndryshimeve mjedisore të shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Secili ekosistem natyror ka shërbime të ekosistemit. Këto shërbime përdoren për të thithur CO2, për të siguruar dru ose burime të tjera natyrore. Ndryshimi i klimës sulmon sasinë dhe cilësinë e këtyre shërbimeve të ekosistemit, duke shkaktuar dëme në rrënjët e ekosistemeve. Për shembull, zvogëlimi i ujit në dispozicion të bimëve, rritja e temperaturave, shkatërrimi i ekosistemeve ujore ose shkrirja e rafteve polare.

Sfida shkencore

simulimi i ndikimeve të ndryshimit të klimës

Këto pajisje kanë një laborator të ndërmjetëm midis një akuariumi dhe një eksperimenti në kushte natyrore. Prandaj, ato ofrojnë informacione të vlefshme dhe të rëndësishme për funksionimin e të gjitha rrjeteve trofike të ekosistemeve dhe përcaktojnë pikën kritike të secilit prej tyre.

Këto pellgje janë një sfidë e madhe shkencore, pasi është komplekse të gjesh një model që është i aftë të studiojë strukturën, përbërjen dhe dinamikën e ekosistemeve në një mënyrë të globalizuar. Sa më shumë informacion të keni në lidhje me të, aq më lehtë do të jetë të jeni në gjendje të modeloni parashikimin e së ardhmes, diçka që deri më tani ka qenë më e vështirë për shkak të pasqyrës së ekosistemeve.

Nuk është më çështja e inovacionit nga përfshirja e të dhënave të mbledhura më parë në programet kompjuterike, por më tepër zhvillimi i një projekti të plotë eksperimental në të cilin parashikohet mbledhja e informacionit bazë.

Pellgje eksperimentale të gadishullit

Pellgje Iberike

Pellgjet artificiale, ligatina të vogla të parafabrikuara, ndodhen në gjashtë zona të Gadishullit Iberik me mjedise të ndryshme klimatike: dy gjysmë të thata (Toledo dhe Murcia), dy alpine (Madrid dhe Jaca), një Mesdhe (Évora, Portugali) dhe një i butë (Oporto, Portugali).

Secili prej tyre strehon 1.000 litra ujë dhe 100 kg sedimente të dy nga zona ku kryhet eksperimenti.

Për të njohur reagimin e ekosistemeve ndaj ndryshimeve klimatike, efektet e së njëjtës në secilën pellg simulohen duke manipuluar faktorë mjedisorë si temperatura, niveli i ujit, etj. Kjo do të lejojë që në të ardhmen të karakterizohen ndikimet në rrjetat ushqimore.

Ekzistojnë pasoja në nivelin e baktereve dhe viruseve, gjë që e bën parashikimin e së ardhmes më komplekse. Këto ndikime mund të kenë pasoja negative në ciklin e karbonit dhe të ndikojnë në më shumë dinamikë që kontrollojnë ndryshimet globale.

"Pellgjet Iberike", një punë me trajektore të ngadaltë, do të zhvillojë eksperimente në skenarë të ndryshëm klimatikë: në një të tretën e pellgjeve tropikalizimi i mjedisit do të simulohet duke rritur ujin dhe temperaturën, në një të tretën tjetër shkretëtirëzimi do të simulohet duke rritur temperaturën e ujit në të tretën e fundit, ajo mbetet e padjallëzuar, e qeverisur vetëm nga kushtet aktuale klimatike.

Të gjithë këta skenarë të simuluar janë pasoja të mundshme të ndryshimit të klimës në mjedis.

Siç mund ta shihni, ka shumë eksperimente dhe kërkime që i kushtohen njohjes së ndikimeve të ndryshimit të klimës në ekosistemet tona pasi që është diçka me rëndësi jetike për mbijetesën e miliona specieve nëpër botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.