Si u krijua Universi

si u krijua universi

Për mijëra vjet, paraardhësit tanë kanë vështruar qiellin të hutuar. Nga mënyra se si rriten të korrat deri tek pse ekzistojmë në këtë botë dhe çfarë ndodh kur largohemi. Një nga pyetjet më të njohura metafizike është se kush ose çfarë i filloi të gjitha, d.m.th. si u krijua universi. Me kalimin e kohës, metoda shkencore na ka lejuar të adresojmë disa nga këto pyetje. Të lashtat rriten sepse marrin mjaftueshëm dritë dielli dhe lëndë ushqyese nga toka dhe uji. Qielli është blu sepse valët udhëtojnë nëpër atmosferë dhe ne sëmuremi sepse mikrobet na sulmojnë. Por si u krijua Universi?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si u krijua Universi dhe cila ishte origjina e gjithçkaje.

Si u krijua Universi: Teoria e Big Bengut

teoritë se si u krijua universi

Teoria shkencore më e njohur dhe e pranuar gjerësisht është teoria e Big Bengut. Siç mund të keni lexuar ose dëgjuar, Big Bang është emri i fenomenit që filloi gjithçka që ekziston. Sipas kësaj teorie, universi u zgjerua me shpejtësi nga një gjendje fillestare shumë e vogël dhe e ngjeshur. Por nuk ka asnjë shpërthim të vërtetë, siç do të sugjeronte fjala "shpërthe".

Truri juaj shpërthen kur lexoni: Universi nuk ka qendër, sepse as hapësira dhe as koha nuk ekzistonin para Big Bengut, prandaj origjina nuk mund të jetë në një pikë të caktuar. Gjithçka që dimë është se universi vazhdon të zgjerohet dhe ftohet. Për më tepër, ne e dimë se galaktikat po largohen nga njëra-tjetra, dhe ato po lëvizin gjithnjë e më shpejt (ne sapo zbuluam galaktikën më të largët të njohur deri më sot). Kjo do të thotë se ka diçka (të padukshme dhe të pazbulueshme) që i “shtynë”, gjë që ne e njohim si materie e errët. Në fakt, vetëm 5% e universit është materie e zakonshme (çfarë ju përbën ju, Tokën dhe të gjitha strukturat e dukshme në univers), por 85% është materie e errët dhe 10% e mbetur është energji e errët. Kjo do të thotë, pjesa më e madhe e universit përbëhet nga gjëra që ne nuk mund t'i shohim ose kuptojmë.

Rrezatimi kozmik i sfondit të mikrovalës është provë e ekzistencës së Big Bengut. E zbuluar në vitin 1965, ajo daton në univers "vetëm 380.000 vjet". Duke matur nënshkrimin e këtij rrezatimi, mbetjet e Big Bengut, mund të llogarisim moshën e përafërt të universit (13.800 miliardë vjet).

Si u krijua Universi: Teoria e Kërcimit të Madh

kërcim i madh

Për habinë e kozmologëve, universi është çuditërisht i sheshtë dhe uniform. Kjo do të thotë, në vend të një shpërndarjeje kaotike të materies dhe energjisë, gjithçka duket se rrafshohet dhe shpërndahet në mënyrë të qëndrueshme, që do të thotë se duhet të ketë ndonjë fenomen që kontribuon në të. Këtu hyn në lojë ajo që fizikanët e quajnë epoka inflacioniste, një periudhë gjatë së cilës mund të ndodhë ky bashkim i materies dhe energjisë, duke homogjenizuar të gjithë universin.

Teoria e inflacionit u propozua nga Alan Guth në 1981 në përpjekje për të shpjeguar se cilat fenomene shkaktuan Big Bengun dhe shpërndarjen pasuese të materies. Por inflacioni ka edhe dobësitë e veta dhe disa shkencëtarë mendojnë se nuk është e mjaftueshme për të shpjeguar uniformitetin e universit.

Një tjetër alternativë ndaj inflacionit, e propozuar nga fizikani dhe profesori i Universitetit Princeton, Paul Steinhardt, është i ashtuquajturi "Kërcim i madh", i ngjashëm me një "Kërcim të madh". Në një intervistë me Institutin e Fizikës Teorike të UAM/CSIC, Steinhardt shpjegoi se para Big Bengut kishte një periudhë më të hershme sistolike. Universi paloset në vetvete dhe zgjerohet përsëri, duke shpjeguar në mënyrë të përsosur vetitë që më parë shpjegoheshin vetëm nga inflacioni.

Teoria e universit qarkullues ose oshilues

Teoria e Big Bengut

Emri i Roger Penrose mund të jetë i njohur për ju pasi ai fitoi çmimin Nobel në Fizikë në 2020. Penrose është aktualisht një nga shkencëtarët më të hulumtuar në teorinë e origjinës së universit. Ai propozoi një teori sipas së cilës universi do të kalonte nëpër periudha të zgjerimit dhe tkurrjes në një mënyrë ciklike. Pra, tani ne do të kalojmë përmes një zgjerimi. Siç shpjegohet në këtë artikull në The Conversation, tkurrja ekstreme do të quhet tkurrja e madhe dhe do të jetë "matematikisht identike me Big Bengun", i cili do të ndodhë përpara zgjerimit të ri.

teoria multiverse

Një nga problemet kryesore që kanë fizikanët në shpjegimin e origjinës së universit është se ne nuk kemi një teori kuantike të gravitetit, "teorinë e gjithçkaje". Me pak fjalë, materia sillet ndryshe në shkallët kuantike (atomet, grimcat elementare) sesa në shkallët më të larta, dhe ne ende nuk mund të shpjegojmë pse ndodh kjo. Në shkallën kuantike, një sistem fizik ekziston në një mbivendosje të disa gjendjeve të ndryshme në të njëjtën kohë, duke treguar vetëm njërën prej tyre në mënyrë të rastësishme kur e matim atë. Dilema e famshme e maces së Schrödinger-it e shpjegon shumë mirë.

Teoria e multiversitetit mund të shpjegojë probleme të tjera që kozmologët kanë zbuluar për të shpjeguar origjinën e universit. Sipas kësaj teorie, do të kishte një grup të ndryshëm universesh, dhe yni është vetëm një pjesë e vogël e multiversit. Që një teori e multiversit të funksionojë, ne duhet të supozojmë të paktën gjashtë dimensione (ne përjetojmë vetëm tre), por disa teori fizike, si teoria e fijeve, një kandidat për një "teori të gjithçkaje", sugjerojnë se do të ketë të paktën dhjetë dimensione në të njëjtën kohë.

duke jetuar në një simulim

Së fundi, ekziston një teori që nuk është përjashtuar plotësisht nga komuniteti shkencor, se ai mund të jetonte në një lloj Matrice.

Për shembull, kozmologu i MIT, Max Tegmark, pohoi në një leksion të vitit 2016 për nder të Isaac Asimov se ligjet matematikore që qeverisin universin mund të përcaktohen nga ne, rezultat i algoritmeve të krijuara nga agjentë të tjerë, ose madje, për të habitur plotësisht trurin tuaj. ishin vetë njerëzit që krijuan simulime në një moment në të ardhmen për të rikrijuar të shkuarën.

Është gjithashtu e mundur që qytetërime të tjera inteligjente e kanë krijuar këtë univers të simuluar si një objekt kërkimi, ose thjesht për argëtim. Kjo teori e fundit është ndoshta më e diskutueshme nga të gjitha, dhe ne nuk kemi asnjë provë që mund të jetë e vërtetë, megjithëse nuk mund të përjashtohet plotësisht.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si u krijua Universi dhe teoritë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Temat për madhështinë e UNIVERSIT kanë qenë të preferuarat e mia, pasi kaq shumë pafundësi dhe bukuri më bëjnë të ëndërroj, duke vëzhguar galaktikat, planetët, yjet, mjegullnajat, meteoritët, diejt, etj... ato e bëjnë këtë njohuri diçka të jashtëzakonshme që na çon në origjina e jetës.Me respekt