Si u krijua Toka

formimi i tokës

Me siguri keni menduar ndonjëherë si u krijua toka. Nëse jeni katolik, ata do t'ju thonë se Zoti krijoi Tokën dhe të gjitha qeniet e gjalla që banojnë në të. Nga ana tjetër, shkenca ka hetuar për shumë vite origjinën e mundshme të Tokës dhe si ka evoluar ajo gjatë gjithë këtyre miliona viteve. Në këtë rast, duhet të merrni parasysh koha gjeologjike, meqenëse shkalla e evolucionit të Tokës shpëton në shkallën njerëzore.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë në thellësi se si u krijua Toka dhe si ka evoluar deri më sot.

Formimi i Tokës

si u krijua toka

Origjina që ka planeti ynë vjen nga një mjegullnaje tip protosolar. Ajo filloi 4600 miliardë vjet më parë. Në atë kohë të krijimit, të gjithë planetët ishin në një gjendje pluhuri me densitet të ulët. Kjo është, ata mezi ishin formuar ende dhe nuk kishin as atmosferë dhe as jetë (në rastin e Tokës). E vetmja gjë që ka bërë të mundur krijimin e jetës në Tokë është largësia perfekte nga Dielli.

Për ekzistencën e një reje gazi që shkaktoi përplasjen me grimcat e pluhurit që më pas kaluan sistemin diellor u krijua përhumbja rreth një shpërthimi të madh. Këto grimca po kondensoheshin në atë që sot ne e njohim si një rajon i Rrugës së Qumështit të quajtur Mjegullnaja e Shqiponjës ose shtyllat e krijimit. Këto tre re pluhuri dhe gazi janë ato që ndihmojnë për të gjeneruar yje të rinj kur ato rrëzohen nën gravitet.

Masa e grimcave të pluhurit u kondensua dhe Dielli u krijua. Në të njëjtën kohë kur u formuan pjesa tjetër e planetëve që përbëjnë sistemin diellor, kështu bëri edhe planeti ynë i dashur.

Kështu krijohet Toka

formimi i planetit tonë

Një vëllim gjigant gazi siç janë planetët Jupiter y Saturni ne ishim në fillim. Me kalimin e kohës, ajo u bë një gjendje e fortë duke ftohur koren. Kjo krijim i kores së tokës po shkaktonte ndryshe shtresat e brendshme të Tokësa, pasi bërthama nuk është e fortë. Pjesa tjetër e kores po merrte dinamikën aktuale që ne e njohim si Pllaka tektonike.

Bërthama e Tokës është e lëngshme e përbërë nga hekur të shkrirë dhe minerale nikeli së bashku me magmë. Vullkanet që u formuan në atë kohë ishin aktivë dhe ata po lëshonin lavë së bashku me një sasi të madhe të gazrave dhe formonin atmosferën. Përbërja e tij ka ndryshuar gjatë viteve deri në përbërjen e saj aktuale. Vullkanet kanë qenë elementë kryesorë në formimin e Tokës dhe korës së saj.

Formimi i atmosferës së Tokës

formimi i atmosferës së tokës

Atmosfera nuk është diçka që është formuar papritmas ose brenda natës. Ka shumë shkarkime nga vullkanet që janë emetuar gjatë mijëra viteve për të qenë në gjendje të formojnë përbërjen që kemi sot dhe me të cilën, falë tij, mund të jetojmë.

Baza e atmosferës së hershme ishte e përbërë nga hidrogjen dhe helium (dy gazrat më të bollshëm në hapësirën e jashtme). Në fazën e dytë të zhvillimit të tij, kur një numër i madh meteoritësh goditën Tokën, aktiviteti vullkanik u theksua më tej.

Gazrat që rezultojnë nga këto shpërthime njihen si atmosfera dytësore. Këto gazra ishin kryesisht avuj uji dhe dioksid karboni. Vullkanet lëshuan sasi të mëdha të gazrave squfurore, kështu që atmosfera ishte toksike dhe askush nuk mund t’i mbijetonte asaj. Kur të gjitha këto gazra në atmosferë u kondensuan, shiu u prodhua për herë të parë. Kjo është kur, nga uji, bakteret e para fotosintetike filluan të shfaqeshin. Bakteret që kryejnë fotosintezën ishin në gjendje të shtonin oksigjen në atmosferën tepër toksike.

Falë oksigjenit të tretur në dete dhe oqeane, jeta detare mund të lindte. Pas viteve të evolucionit dhe kryqëzimeve gjenetike, jeta detare u zhvillua aq shumë sa që përfundoi jashtë vendit për të dhënë jetë tokësore. Në fazën e fundit të formimit të atmosferës, përbërja e saj është tashmë siç është sot 78% azot dhe 21% oksigjen.

Shi meteoresh

shi meteoresh

Toka në atë kohë u bombardua nga meteoritë të shumtë që shkaktuan formimin e ujit në gjendje të lëngët dhe atmosferën. Nga kjo buroi edhe teoria se shkencëtarët e quajnë Teoria e Kaosit. Dhe është që nga shkatërrimi, një sistem me entropi të madhe mund të gjenerojë jetë dhe të kalojë në pikën e ekuilibrit që kemi aktualisht.

Në shirat e parë që ndodhën, pjesët më të thella të lëvores u formuan si rezultat i brishtësisë që ajo kishte në atë kohë nën peshën e ujit. Kështu u krijua hidrosfera.

Kombinimi i të gjithë faktorëve formues të Tokës bëri të mundur që jeta të zhvillohet ashtu siç e njohim ne. Pjesa më e madhe e zhvillimit tonë është për shkak të atmosferës. Sheshtë ajo që na mbron nga rrezatimi i dëmshëm ultraviolet i diellit, rënia e meteoritëve dhe stuhitë diellore që do të shkatërronin të gjitha sinjalet dhe sistemet e komunikimit të botës.

Planetët që rrethojnë yjet dhe formimi i tyre vazhdojnë të debatohen në të gjithë botën. Sidoqoftë, procesi i përfshirë në ndërtimin e një planeti ende nuk është plotësisht i qartë. Problemi është se, siç e përmenda në fillim të artikullit, këtu mbizotëron koha gjeologjike dhe jo në shkallën njerëzore. Prandaj, formimi i një planeti nuk është diçka që ne mund ta studiojmë ose vëzhgojmë procesin e tij. Ne duhet të mbështetemi në prova dhe teori shkencore.

Shpresoj që me këtë informacion të kuptoni më mirë sesi u krijua Toka. Besimi i secilit në lidhje me trajnimin e tij është falas, këtu ne thjesht japim versionin shkencor pasi është një blog shkencor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.