si u krijua hëna

si u krijua hëna

Një nga pyetjet që lidhen me çështjet e astronomisë dhe formimit të sistemit diellor është si u krijua hëna Thuhet shumë për satelitin tonë, qoftë fytyrë e fshehur, qoftë kratere etj. Por shumë njerëz nuk e dinë se si u krijua Hëna dhe çfarë origjine kishte. Ka shumë studime në lidhje me këtë pasi është një pyetje që ka habitur komunitetin shkencor për një kohë të gjatë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si u krijua Hëna, cila është hipoteza më e saktë dhe disa nga karakteristikat e saj më pak të njohura.

Hipoteza se si u krijua Hëna

jeta në tokë

Përmasat e mëdha të Hënës, densiteti i ulët dhe veçoritë e tjera gjeologjike sugjerojnë se hëna jonë ka lindur nga një shpërthim mbeturinash nga një protoplanet me madhësi të Marsit të quajtur Thea që u përplas me Tokën. Megjithatë, nëse është e vërtetë, ndikimi i objektit në Tokën relativisht të ngurtë do të kishte prodhuar një Hënë të përbërë kryesisht nga material çaji, në vend të Tokës.

Hulumtimi i ri i udhëhequr nga shkencëtarët në Agjencinë Japoneze për Shkencën dhe Teknologjinë e Tokës dhe Detit sugjeron se përplasje të tilla mund të kenë origjinën në një Tokë të hershme sipërfaqja e së cilës ishte ende e mbuluar me magmë.

Hëna ka zënë një vend të spikatur në imagjinatën kolektive që nga kohërat e lashta. Kulturat e lashta dëshmuan mishërimet e perëndive të ndryshme në hënë, ndërsa ciklet hënore ishin të lidhura me periudhat e krijimit, shkatërrimit dhe pjellorisë, duke hedhur themelet për kalendarët e ardhshëm që kanë ndarë kohë që nga kohërat e lashta.

Megjithatë, satelitët e tokës nuk janë vetëm referenca për mitet dhe legjendat. Falë eksplorimit hënor, komuniteti shkencor ka mundur të zbulojë një botë të pasur gjeologjike me një përbërje të ngjashme me atë të planetit tonë, një fakt që ka krijuar një hipotezë të pranuar përgjithësisht të njohur si "teoria e ndikimit të madh". Hëna e ka origjinën rreth 4600 miliardë vjet më parë, menjëherë pas formimit të Tokës, si rezultat i përplasjes së planetit tonë me një objekt me madhësinë e Marsit të quajtur Çaj.

Origjina e Hënës

Si u krijua hëna?

Përplasja nxori një masë mbeturinash në hapësirë ​​që filloi të rrotullohej rreth planetit tonë dhe më pas u përqendrua në një masë të shkrirë që, gjatë miliona viteve, përfundimisht u ngurtësua për të formuar hënat që njohim sot. Kjo është hipoteza e shqyrtuar nga një ekip studiuesish të udhëhequr nga Natsuki Hosono i Agjencisë Japoneze për Shkencën dhe Teknologjinë e Tokës dhe Oqeanit, në një studim të botuar së fundmi në Nature Geoscience. Në atë moment, proto-Toka ishte e rrethuar nga një shtresë silikati i shkrirë, se mund të kishte lëshuar material që, sapo në orbitë, mund të ishte ngurtësuar për të formuar një trup qiellor me një strukturë gjeologjike të ngjashme me planetin tonë.

Duke përdorur një simulim standard të një përplasjeje midis dy trupave qiellorë, parametrat rregullohen për të përsëritur ndryshimet në densitetin e objekteve. Në mënyrë të veçantë, siç shpjegoi Dr. Natsuki Hosono për National Geographic Spain, ata përdorën një teknikë të quajtur hidrodinamikë e grimcave të lëmuara (SPH) dhe e modifikuan atë për ta lejuar atë të zbulojë ndryshimet në densitetin e oqeanit magmë primordial të Tokës. Duke marrë parasysh këto modifikime, ata nxjerrin përfundimin se materiali i shkëmbit magmatik përfundimisht u shkri me Tokën e re për të formuar një hënë, përbërja e së cilës ishte afërsisht 70% e njëjtë me materialin e planetit tonë, një përqindje shumë më e lartë se ajo e marrë nga planetët e tjerë. Matjet bazohen në një model të Tokës së Ngurtë me 40% koincidencë.

"Studimet tona gjeokimike na tregojnë se Hëna ndoshta është formuar shumë herët në Tokë," tha Natsuki, duke paralajmëruar se ndërsa supozimet standarde të propozuara deri më tani kanë dështuar, alternativat, si ajo e propozuar në studimin e tyre, paradoksi nuk ka gjasa. “Hëna është shumë me fat”, tha shkencëtari.

Si u grumbullua materiali magmatik për të formuar Hënën?

ndikimi i çajit

Në këtë rast, fenomeni njihet si "bashkim", ku mbeturinat e hedhura në orbitë nga një shpërthim bashkohen, duke u bashkuar gradualisht për të formuar një trup planetar. "Akretimi (i cili shkakton formimin e Hënës) ndodh në mënyrë të ngjashme me formimin 'primar' të planetezmalëve dhe hënave nga planetesimalët, por në këtë rast mund ta klasifikojmë si një proces dytësor sepse Hëna është e kondensuar nga Toka.

Jesús Martínez Frías, studiues shkencor në Institutin për Kërkime Shkencore (IGEO) (CSIC-UCM) dhe profesor emeritus në UC3M, i cili nuk mori pjesë në studim, tha se Natsuki sqaroi: "Sipas modelit të ri, disku i mbeturinave do të përfundojnë duke u ngurtësuar, duke prodhuar një numër të panjohur objektesh të vogla (rreth 10 kilometra në diametër) që do të grumbulloheshin për të formuar hënat tona.

Përbërja e Hënës, një studim i ri që mund të çojë në njohuri të reja për planetin tonë. "Duhet të ketë pasur një shkëmbim të rëndësishëm midis dy trupave planetarë që çoi në shfaqjen e ndryshimeve gjeologjike dhe gjeokimike në Tokë," thotë Martínez Frías, i cili siguron se ky studim i fundit është mënyra më e mirë për të na sjellë atë që dimë deri tani dhe një model Koherenca mund të na ndihmojë të kuptojmë se si dhe nga janë krijuar planetët dhe hënat.

Kuriozitete pak të njohura të hënës

Hëna ka kuriozitete që jo shumë njerëz i dinë. Këto janë disa prej tyre:

  • Mole X dhe V: Gjatë momenteve të caktuara të hënës, mund të vërehen formacione në sipërfaqen hënore që krijojnë iluzionin e shkronjave "X" ose "V". Këto karakteristika janë rezultat i ndërveprimit midis dritës së diellit dhe buzëve të kratereve, maleve dhe luginave.
  • Lunar Maria: Maria e errët hënore, e njohur si "maria" në latinisht (njëjës: "mare"), në të vërtetë janë fusha të gjera të bazaltit të ngurtësuar të formuar nga shpërthimet e lashta vullkanike. Pavarësisht pamjes së tyre të lëmuar dhe të errët, këto zona nuk përmbajnë ujë.
  • hëna që dridhet: Edhe pse Hëna duket të jetë një vend i qetë, ka pasur dëshmi të aktivitetit sizmik. Sizmometrat e lënë pas nga misionet Apollo regjistruan "tërmete hëne", dridhje të shkaktuara nga tkurrja termike e brendësisë së Hënës ndërsa Hëna ftohet.
  • Gjysmëhënës së Hënës: Edhe pse Hëna nuk "rritet" në kuptimin tradicional, ndërveprimi gravitacional midis Tokës dhe Hënës po bën që Hëna të largohet nga ne me një shpejtësi prej rreth 3.8 inç në vit. Kjo është për shkak të transferimit të energjisë nga rrotullimi i Tokës në orbitën hënore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si u krijua Hëna dhe disa nga kuriozitetet e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.