si u formuan oqeanet

formimi i deteve

Gjatë historisë ata kanë pyetur veten si u formuan oqeanet. Në fillim të shekullit të XNUMX-të, Toka dhe planetët e tjerë besohej se ishin bërë nga materiali i nxjerrë nga dielli. Imazhi i tokës po shkëlqen deri në nxehtë dhe më pas po ftohet gradualisht. Pasi u ftoh aq sa uji të kondensohej, avujt e ujit në atmosferën e nxehtë të Tokës u kthyen në lëng dhe filloi të bjerë shi i madh. Pas vitesh të këtij shiu të jashtëzakonshëm me ujë të vluar, që kërcen dhe gjëmon ndërsa godet tokën e nxehtë, pellgjet në sipërfaqen e ashpër të Tokës më në fund u ftuan mjaftueshëm për të mbajtur ujin, duke u mbushur dhe duke formuar kështu oqeane.

A ishte vërtet kështu formimi i oqeaneve? Në këtë artikull ne e shpjegojmë atë në detaje.

si u formuan oqeanet

kur u mbushën detet

Sot, shkencëtarët janë të bindur se Toka dhe planetët e tjerë nuk u krijuan nga dielli, por nga grimcat që u bashkuan në të njëjtën kohë kur u zhvillua dielli. Toka nuk arriti kurrë temperaturën e diellit, por u bë mjaft i nxehtë për shkak të energjisë së përplasjes së të gjitha grimcave që e përbënin atë. Aq shumë sa masa e tij relativisht e vogël fillimisht nuk ishte në gjendje të mbante atmosferën ose avujt e ujit.

Ose në mënyrë të ngjashme, trupat e ngurtë të kësaj Toke të sapoformuar nuk kanë as atmosferë dhe as oqean. Nga vijnë ata?

Sigurisht, uji (dhe gazi) është i lidhur lirshëm me materialin shkëmbor që përbën pjesën e ngurtë të planetit. Pjesa e brendshme bëhet gjithnjë e më e nxehtë ndërsa pjesa e fortë bëhet më e ngushtë nën forcën e gravitetit. Gazi dhe avujt e ujit largohen nga lidhja e tyre e mëparshme me shkëmbin dhe lënë lëndën e ngurtë pas.

Flluskat që u formuan dhe u grumbulluan bënë kërdi në Tokën e re, ndërsa nxehtësia e lëshuar shkaktoi shpërthime të dhunshme vullkanike. Asnjë pikë uji i lëngshëm nuk ka rënë nga qielli për shumë vite. Është më shumë si avujt e ujit, që rrënqethen nga korja dhe më pas kondensohen. Oqeanet formohen nga lart, jo nga poshtë.

Ajo që gjeologët nuk bien dakord sot është shkalla me të cilën formohen oqeanet. A janë zhdukur të gjithë avujt e ujit në rreth një miliard vjet që oqeanet të kenë madhësinë që janë sot që nga fillimi i jetës? Apo është një proces i ngadaltë në të cilin oqeani është rritur dhe vazhdon të rritet gjatë gjithë kohës gjeologjike?

bie shi në det

si u formuan oqeanet

Ata që mendojnë se oqeanet u formuan herët në lojë dhe që atëherë kanë mbetur konstante në madhësi, theksojnë se kontinentet duket se janë një tipar i përhershëm i Tokës. Në të kaluarën, kur oqeanet mendohej të ishin shumë më të vegjël, ato nuk dukej se ishin shumë më të mëdha.

Nga ana tjetër, ata që besojnë se oqeani ka ardhur në rritje të vazhdueshme theksojnë se shpërthimet vullkanike ende nxjerrin sasi të mëdha avulli uji në ajër: avujt e ujit vijnë nga shkëmbinj të thellë, jo nga oqeani. Për më tepër, ka male detare në Oqeanin Paqësor, majat e sheshta të të cilave mund të kenë qenë në nivelin e detit, por tani janë qindra metra nën nivelin e detit.

Ndoshta mund të arrihet një kompromis. Është sugjeruar se ndërsa oqeanet po rriten, pesha e ujit të ndenjur po bën që shtrati i detit të shembet. Kjo do të thotë, sipas kësaj hipoteze, oqeani është duke u thelluar, por jo më i gjerë. Kjo mund të shpjegojë ekzistencën e këtyre pllajave oqeanike të zhytura në ujë, si dhe ekzistencën e kontinenteve.

Pllaka tektonike

si u formuan oqeanet e hershme

Formimi i oqeaneve në Tokë është një rezultat indirekt i proceseve konvektive në mantel që shpërbëjnë koren. Gjithçka fillon me presionin që magma ushtron në sipërfaqe. Ky presion shkakton fillimisht dobësimin e kores së tokës dhe më pas çarjen e saj. Megjithëse presioni i ushtruar nga magma ka një orientim afërsisht vertikal, nga boshti i presionit maksimal të magmës krijohet një forcë horizontale që thyen koren. Si rezultat, krijohen çarje të gjera që zgjerohen me kalimin e kohës.

Ndërsa masat e kores tërhiqen ngadalë, sipërfaqja zhytet gradualisht dhe formohen depresione të mëdha (për shkak të streseve të tërheqjes). Aktiviteti vullkanik ndodh në këto depresione (ku magma tashmë ka potencialin për të shpëtuar), dhe me kalimin e kohës, ndërsa depresionet rriten në gjerësi, ato mbushen me ujë, përfundimisht duke formuar trupa të mëdhenj ujorë siç i njohim ne. Si deti dhe oqeani. Kur një vullkan mbulohet, ai bëhet fundi i oqeanit, dhe kreshtat vullkanike përgjatë çarjeve quhen kreshta të mesit të oqeanit. Një çarje është një zonë e madhe hapjeje, ndarjeje, çarjesh dhe çarjesh në koren e tokës.

Disa mistere se si u formuan oqeanet

Hipoteza se meteoritët dhe kometat e largëta janë të mbushura me ujë kërkon procese komplekse të ndikimit gravitacional midis planetëve gjigantë dhe këtyre trupave qiellorë për t'i sjellë ata këtu nga orbitat e tyre të largëta. Laurette Piani dhe një ekip nga Qendra Kombëtare për Kërkime Shkencore (CNRS, akronim francez) dhe Universiteti i Lorraine (Francë) ata u përpoqën të demonstronin një mundësi tjetër të propozuar për të shpjeguar pse është planeti blu.

Toka ishte bërë nga një përzierje e materialit nga mjegullnaja që lindi sistemin diellor. "Sot ne e dimë se planetët tokësorë, përfshirë Tokën, nuk u formuan papritur, por u mblodhën nga qindra trupa qiellorë," shpjegoi Josep Maria Terri, hetuesi kryesor i Grupit të Objekteve të Vogla dhe Meteoritëve në Institutin e Shkencave Hapësinore Go. CSIC).-IEEC), në Barcelonë. “Objektet që formojnë tokën do të formohen shumë më afër diellit, dhe 80 deri në 90 për qind do të jenë kondrite enstatite [mineralet më të bollshme të të cilëve] ose të zakonshëm,” shtoi ai.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si u formuan oqeanet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)