Si u formuan Ishujt Kanarie

si u formuan ishujt Kanarie

Ishujt Kanarie janë një arkipelag në Oqeanin Atlantik. Ato ndodhen në pjesën veriperëndimore të Afrikës dhe përbëhen nga rreth tetë ishuj, pesë ishuj dhe tetë shkëmbinj gjithsej. Për shembull, ne po flasim për La Gomera, La Palma dhe Tenerife, El Hierro, Fuerteventura, Lanzarote dhe Gran Canaria. shumë njerëz pyesin veten Si u formuan Ishujt Kanarie?

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si u formuan Ishujt Kanarie, karakteristikat dhe rëndësinë e tyre.

Si u formuan Ishujt Kanarie

Si u formuan Ishujt Kanarie në origjinën e tyre?

Këta ishuj janë me origjinë vullkanike dhe ndodhen në pllakën afrikane, duke formuar kështu rajonin e Makaronezisë. Ata kanë një klimë subtropikale dhe ndryshueshmëria e klimës përkthehet në biodiversitet. Të gjithë ishujt kanë rezerva të biosferës, parqe kombëtare dhe zona të shpallura si Site të Trashëgimisë Botërore. Para pandemisë, miliona njerëz vizituan ishujt, për shembull, në 2019, rreth 13 milionë turistë.

Origjina e tij vullkanike u llogarit gjithashtu të jetë mjaft e fundit për moshën e Tokës: 30 milion vjet. Disa teori konfirmojnë se ishujt janë formuar në periudha të ndryshme ose cikle vullkanike, gjë që nënkupton një proces të vazhdueshëm të shfaqjes dhe ngurtësimit të njëpasnjëshëm të llavës.

Prandaj, mund të thuhet se çdo ishull i këtij grupi ka historinë e tij gjeologjike ose lashtësinë e tij, ishujt më të vjetër janë ndoshta Fuerteventura dhe Lanzarote, të ndjekur nga Tenerife, Ishujt Kanarie dhe La Gomera. Më të afërt janë La Palma dhe El Hierro, të cilat janë më pak se 2 milionë vjet të vjetra.

ciklet e burimit

vullkanet

Pra, si do të dukej ky proces apo cikël? Së pari, ndodh një fazë e quajtur "kompleksi bazal", në të cilën korja oqeanike thyhet dhe blloku ngrihet, në të cilin depozitohet llava që shpërtheu nga shtrati i detit. Më vonë, ishulli del nga uji në një fazë të njohur si "ndërtim nëntokësor".

Nga ana tjetër, këtu ka dy cikle, i pari i serisë së vjetër që formon struktura të mëdha vullkanike, dhe më pas e ashtuquajtura seri e fundit që ruhet sot, e karakterizuar nga aktiviteti i përhershëm vullkanik. Të marra së bashku, ne mund të imagjinojmë magmën nga brendësia e planetit duke u ngritur përmes çarjeve të ndryshme në kore, duke u grumbulluar në fund të detit dhe më pas duke dalë në nivelin e detit.

Kjo vazhdoi për miliona vjet dhe, ndërsa flasim, vazhdon edhe sot e kësaj dite me avujt e ujit, gazrat sulfurorë dhe shpërthimet e herëpashershme. Merrni, për shembull, shpërthimi i Teneguía në La Palma në 1971 ose më vonë në 2021, kur vullkani pa emër terrorizoi ishullin për 90 ditë.

Ishujt Kanarie janë misterioz në mënyrën e tyre dhe për shkak se ata janë një nga arkipelagët e paktë të formuar nga vullkanet detare ende aktive, ata janë me interes të madh për shkencëtarët. Ka pasur të paktën 18 shpërthime në 500 vjet, kështu që ka një histori mjaft të fortë vullkanike, dhe po, ende nuk e kemi parë fundin.

Teoritë se si u formuan Ishujt Kanarie

Fuerteventura

Veçoritë e këtyre ishujve kanë frymëzuar teori të ndryshme rreth formimit të tyre. Për një kohë, mbizotëroi teoria e pikës së nxehtë, sipas së cilës ishujt u formuan në kanalin transoqeanik midis Afrikës dhe Amerikës. Kështu, ishujt shfaqen në një shteg, ndërsa ishujt më të vjetër janë më të largët nga origjina e tyre ndërsa përparonin përgjatë pllakave litosferike.

Një tjetër teori është teoria e thyerjes së përhapjes, sipas së cilës, pas cikleve të ngjeshjes dhe relaksimit të pllakës tektonike të Atlasit, frakturat ndodhën në litosferën që u përhap nga kontinentet në Oqeanin Atlantik, Duke lënë pas magmën.

Më duhet të them se të gjitha këto janë teori dhe nuk janë pranuar plotësisht, megjithëse pikat e nxehta janë relativisht të nxehta. Kjo mund të shpjegojë pse ishujt janë ende aktivë, me përjashtim të disave ku aktualisht nuk është regjistruar asnjë aktivitet vullkanik. Po, po, ka ende vrima në këtë shpjegim, por kërkimet shkencore vazhdojnë të përpiqen t'u përgjigjen të gjitha pyetjeve.

Pra, cilat janë karakteristikat e ishujve të bukur dhe të rrezikshëm Kanarie? Epo, ata kanë të gjitha llojet e shkëmbinjve vullkanikë që mbulojnë të gjithë gamën e bazalteve alkaline dhe kanë të gjitha llojet e kraterave dhe ato janë shumë asimetrike në varësi të vendit nga vjen era dhe e drejton magmën në një drejtim ose në një tjetër, si dhe shpërthime termoplastike dhe bomba, Ishulli gjithashtu ka disa magmë dhe kone, formacione, kratere, shumë struktura vullkanike midis kalderave…

Klimë

Nga ana tjetër, ishujt gëzojnë një klimë të këndshme detare subtropikale me erëra tregtare për shkak të afërsisë me tropikët dhe rrymës El Golfo. Era i shtyn retë për të formuar këto dete të bukura resh dhe gjithashtu të jep ndjesinë se uji është pothuajse me gëzof dhe i qetë.

Ishujt Kanarie janë një parajsë me një temperaturë mesatare prej 25 ºC gjatë gjithë vitit, pra është një fenomen në nivel turistik.

Këto janë karakteristikat kryesore të ishujve:

 • Palma: një sipërfaqe prej 708,32 kilometra katrorë dhe një popullsi prej 83.458 milionë banorë. Vullkani Teneguía nuk ishte në favor të tyre, por vitin e kaluar pati një tjetër shpërthim që bëri kërdi. Është ishulli i dytë më i lartë në grup, me majën më të lartë, Roque de los Muchachos, në 2.426 metra. Ka teleskopin më të madh optik në botë - Gran Telescopio Canarias me një diametër pasqyre prej 10,40 metrash.
 • Hekuri: Është ishulli më i vogël dhe ka administratën e tij: 268,71 kilometra katrorë dhe vetëm 11.147 mijë banorë. Ky është një rezervë biosfere ku një shpërthim i madh nënujor ndodhi dhjetë vjet më parë. Është ishulli i parë në botë që është i vetë-mjaftueshëm me energji të rinovueshme.
 • Tenerife: Ishulli më i madh, 2034,38 kilometra katrorë. Është gjithashtu rajoni më i populluar me 928.604 mijë banorë. I njohur si "Ishulli Yongquan", ai ka plazhe të bukura dhe parqe të shumta natyrore. Po, është vendi që pret çdo vit turistët më të pasur.
 • Gran Canaria: Është ishulli i dytë më i populluar në arkipelag. Me një sipërfaqe prej 1560 kilometrash katrorë, është e rrumbullakët dhe malore. Ajo ka vende të vlefshme arkeologjike dhe peizazhe të larmishme që variojnë nga plazhet e arta, përmes peizazheve të shkretëtirës deri tek zonat e gjelbra.
 • Fuerteventura: 1659 kilometra katrorë, më e afërta me Afrikën. Është gjithashtu më i vjetri, nga pikëpamja gjeologjike dhe më i gërryerja. Ka qenë një rezervë biosfere që nga viti 2009.
 • Lanzarote: Është ishulli më lindor dhe më i vjetri nga të gjithë ishujt. Sipërfaqja është 845,94 kilometra katrorë, dhe kryeqyteti është Arrecife. Ka vullkane dhe ka qenë një rezervë biosfere që nga viti 1993.
 • I hijshmi: Deri vonë ishte vetëm një ishull i vogël, por sot është një ishull, ishulli i tetë i banuar në arkipelag. Ajo është vetëm 29 kilometra katrorë dhe është e banuar nga 751 banorë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si u formuan Ishujt Kanarie dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.