Si tingëllon një vrimë e zezë?

si tingëllon një vrimë e zezë

Vrima e zezë në qendër të grumbullimit të galaktikës Perseus është lidhur me zërin që nga viti 2003. Kjo ndodh sepse astronomët e NASA-s kanë zbuluar se valët e presionit nga vrimat e zeza shkaktojnë valëzime në gazin e nxehtë në këtë grup galaktikash. Tingulli i regjistruar mund të përkthehet në një notë, të cilën ne si specie njerëzore nuk mund ta dëgjojmë sepse është 57 oktava nën mesataren C. Tani një tingull i ri sjell më shumë shënime në regjistër. Si tingëllon një vrimë e zezë? Është diçka që ka shqetësuar komunitetin shkencor.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë në thellësi se si tingëllon një vrimë e zezë dhe si është zbuluar.

Si tingëllon një vrimë e zezë?

zhurma e një vrime të zezë

Në një farë mënyre, ky tingull është i ndryshëm nga çdo tingull i kapur më parë, sepse ai riviziton valët aktuale të zërit që gjenden në të dhëna nga Observatori i NASA-s me rreze X Chandra. Që nga fëmijëria, ne jemi mësuar gjithmonë se nuk ka zë në hapësirë. Kjo bazohet në faktin se pjesa më e madhe e hapësirës është në thelb një vakum. Prandaj, ai nuk siguron asnjë mjet për përhapjen e valëve të zërit.

Megjithatë, një grumbull galaktikash ka një sasi të madhe gazi që rrethon qindra apo edhe mijëra galaktika. Në këtë mënyrë, ata krijojnë një medium për lëvizjen e valëve të zërit. Në këtë sonifikimi të ri të Perseut, valët e zërit të identifikuara më parë nga astronomët nxirren dhe dëgjohen për herë të parë. Valët e zërit tërhiqen në një drejtim radial, domethënë larg qendrës. Më vonë, sinjalet risintetizohen në diapazonin e dëgjimit të njeriut, duke e rritur lartësinë e tyre aktuale me 57 dhe 58 oktava.

Tingulli dëgjohet 144 miliardë herë dhe 288 miliardë herë më i lartë se frekuenca e tij origjinale. Skanimi është i ngjashëm me radarin rreth një imazhi, duke ju lejuar të dëgjoni valë që dalin nga drejtime të ndryshme.

Më shumë zëra në një tjetër vrimë të zezë

arrijnë të kapin tingujt e një vrime të zezë

Përveç grupit të galaktikave Perseus, është duke u zhvilluar një sonifikimi i ri i një tjetër vrime të zezë të famshme. Pas dekadash kërkimesh nga shkencëtarët, vrima e zezë Messier 87 ka arritur statusin e famshëm në komunitetin shkencor pasi nisi për herë të parë projektin Event Horizon Telescope në 2019.

Zona më e ndritshme në anën e majtë të figurës është vendi ku ndodhet vrima e zezë. Struktura në këndin e sipërm të djathtë është rryma e prodhuar nga vrima e zezë. Vlen të përmendet se avioni prodhohet nga materia që bie në vrimën e zezë.

Sonification skanon imazhin në tre nivele nga e majta në të djathtë. Pra, si lindi ky "kor i hapësirës"? Valët e radios janë caktuar në tonet më të ulëta, të dhënat optike në tonet e mesme dhe rrezet X (të zbuluara nga Chandra) në tonet më të larta.

Pjesët më të ndritshme të figurës korrespondojnë me zonat më të zhurmshme të sonifikimit. Aty astronomët zbuluan vrimën e zezë me masë 6.500 miliardë diellore të kapur nga teleskopi Event Horizon.

Si e kapën zërin?

si tingëllon një vrimë e zezë në galaktikë

Megjithëse njerëzve u mungon dëgjimi super i zhvilluar, sonifikimi i arritur nga shkencëtarët lejon që këto valë të kapura të risintetizohen brenda rrezes së veshit të njeriut, në një shkallë prej 57 dhe 58 oktava më të larta se lartësia aktuale, që do të thotë se dëgjohen 144 dhe 288. XNUMX miliardë herë më e lartë se frekuenca e saj origjinale, që është një kuadrilion.

Edhe pse kjo nuk është hera e parë që kryhet ky sonifikimi, pasi këtë herë u rishikuan valët reale zanore të regjistruara nga CXC. Është e rëndësishme të theksohet se astronomia po përparon me hapa të mëdhenj, pasi vetëm tre vjet më parë u publikua një imazh real i një vrime të zezë tetë herë më të madhe se sistemi diellor.

Pra, tani ju e dini se si tingëllojnë përbindëshat dhe tmerret që planetët dhe galaktikat e tëra nuk duan të hasin kurrë.

Reagimi i komunitetit ndaj zbulimit

Keqkuptimi popullor se nuk ka zë në hapësirë, rrjedh nga fakti se pjesa më e madhe e hapësirës është në thelb një vakum, nuk siguron një mjet për përhapjen e valëve të zërit. Por një grumbull galaktikash ka sasi të mëdha gazi që mund të përfshijë qindra ose mijëra galaktika, duke siguruar një mjet për lëvizjen e valëve të zërit.

Ne mund t'i dëgjojmë këto tinguj sepse NASA përdor një makinë zanore që në thelb përpunon të dhëna astronomike të njohura nga veshi i njeriut.

Vrimat e zeza kanë një tërheqje gravitacionale aq të fortë sa nuk mund të shihni as dritë. NASA nuk dha shumë të dhëna për atë që gjeti në vrimën e zezë, por kur u zbuluan tingujt, interneti u vërshua me komente duke thënë se ishte ose "zhurmë fantazmë" ose "miliona forma të ndryshme" të jetës. .

Nga më shumë se 10.000 komente të postuara nga NASA në rrjetin e saj social, disa varionin nga "gjeja me e bukur qe keni degjuar ndonjehere" te tjereve qe thonin "qendroni larg tokes" ose "keto jane tingujt e tmerrit kozmik.".

Këtu ju lëmë me zhurmën e vrimës së zezë:

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj se si tingëllon një vrimë e zezë dhe zbulimet më të rëndësishme në astronomi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.