Si të zgjidhni dylbi

si te zgjidhni dylbi

Tregu ofron një katalog të gjerë dylbish ku ne mund të krahasojmë dhe zgjedhim dylbitë më të mira për një sërë aplikacionesh, duke përfshirë shikimin e shpendëve, shëtitjen me varkë, kampingun, gjuetinë, sportin, koncertet, mbikëqyrjen, astronominë dhe më shumë. Për të mësuar si te zgjidhni dylbi mund të jetë disi e ndërlikuar. Cilatdo qofshin nevojat e përdoruesit, ka dylbi me dizajnin dhe performancën e duhur për qëllimin e tyre. Për të zgjedhur dylbitë më të përshtatshme, duhet të kemi parasysh variabla të ndryshëm si mjedisi, preferencat specifike, aktivitetet etj.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si të zgjidhni dylbi, karakteristikat dhe rëndësinë e tyre.

Si të zgjidhni dylbi

llojet e dylbive

Shkëlqimi dhe qartësia e imazheve që shihen me dylbi, në veçanti, përcaktohen nga një sërë faktorësh. Zmadhimi, trajtimi i lenteve dhe diametri i objektivit janë vetëm disa nga faktorët që ndikojnë në performancën e dylbive.

Megjithatë, kriteri bazë për dylbi është cilësia e tyre optike. Celestron është një markë me vlerë për paratë që ofron optikë me cilësi të lartë falë syzeve dhe trajtimeve optike të zgjedhura me kujdes, proceseve të sakta të prodhimit dhe kontrollit të gjerë të cilësisë.

rritje

Zmadhimi është shkalla e zmadhimit të objektit të vëzhguar. Për shembull, në dylbi 7x42, numri 7 do të thotë "zmadhimi i instrumentit". Dylbi 7x zmadhojnë objektet 7 herë në krahasim me syrin e njeriut. Zmadhimi ndikon në shkëlqimin e imazhit, kështu që sa më e ulët të jetë zmadhimi i dylbive, aq më e ndritshme do të jetë imazhi. Si rregull i përgjithshëm, një rritje në zmadhimin rezulton në një fushë të reduktuar të shikimit.

Diametri objektiv i lenteve

Thjerrëza objektive e dylbisë ndodhet në pjesën e përparme dhe ka diametrin më të madh. Diametri (në milimetra) i njërës prej lenteve është numri i dytë karakteristik i dylbive. Në këtë rast, Dylbi 7x42 kanë një objektiv me diametër 42 mm. Diametri i thjerrëzës objektive përcakton aftësinë e dylbisë për të mbledhur dritë, kështu që sa më i madh të jetë diametri, aq më i ndritshëm dhe më delikat është imazhi. Kjo është veçanërisht e dobishme në situata me dritë të ulët dhe gjatë natës.

Kjo mund t'ju bëjë të supozoni se sa më i madh të jetë diametri, aq më i mirë është instrumenti, por në realitet, diametri i thjerrëzës së bashku me parametra të tjerë, si p.sh. bebëza e daljes dhe përdorimi i dylbive, duhet të merren parasysh në përcaktimin e parametrave më të përshtatshëm.

nxënës dalës

"Bëbëza e daljes" mund të përkufizohet si diametri, në milimetra, i rrezes së dritës që del nga okulari i dylbisë. Sa më e madhe të jetë bebëza e daljes, aq më e ndritshme është imazhi që rezulton. Të kesh një bebëz dalëse më të madhe e bën më të lehtë shikimin gjatë natës dhe në dritë të ulët. Në aplikimet astronomike, bebëza e daljes së dylbisë duhet të jetë e barabartë me shkallën në të cilën bebëza e vëzhguesit zgjerohet ndërsa përshtatet me errësirën.

Për të llogaritur bebëzën e daljes, ndani diametrin e objektivit me faktorin e zmadhimit. Për shembull, dylbi 7x42 kanë një bebëz dalëse 6 mm.

Fusha e shikimit (FOV)

dylbi

Zona e dukshme me dylbi quhet fushë e shikimit. Fusha e shikimit zakonisht shfaqet në pjesën e jashtme të dylbisë dhe matet në gradë. Fusha lineare e shikimit është zona e dukshme në 1000 jard (915 metra), e matur në këmbë. Fusha më e madhe e shikimit përkthehet në një zonë më të madhe që shihet me dylbi.

Fusha e shikimit lidhet me zmadhimin, sa më e madhe të jetë zmadhimi, aq më e vogël është fusha e shikimit. Për më tepër, një fushë më e madhe shikimi rezulton në një reduktim të distancës sy/sy. Fusha e gjerë e shikimit është e dobishme në situatat kur objektet lëvizin. Për të llogaritur fushën lineare të shikimit, shumëzojeni këndin e fushës së shikimit me 52,5. Për shembull, dylbi me një fushë shikimi 8o mbulojnë një fushë shikimi lineare prej 420 këmbësh (126 metra).

Distanca e lenteve/syrit

Ky koncept i referohet distancës (në milimetra) që dylbi mund të ndahet nga syri duke ruajtur një fushë të rehatshme shikimi. Përdoruesit e syzeve do të përfitojnë nga distanca të gjata.

Gjatësia fokale minimale

Është distanca midis dylbisë dhe objektit më të afërt që mund të fokusohet duke ruajtur një imazh të mirë.

shkëlqim

Aftësia e një dylbi për të kapur dhe transmetuar dritë të mjaftueshme për të prodhuar një imazh të ndritshëm dhe të qartë përcakton shkëlqimin e saj. Shkëlqimi i dylbive gjithashtu rrit dallimin midis ngjyrave në imazhin e vëzhguar.

Indeksi relativ i ndriçimit (RBI), indeksi i muzgut dhe efikasiteti relativ i dritës (RLE) janë indekset që përdoren zakonisht në industrinë dylbi, por në shumë raste janë koncepte të keqkuptuara ose të pakuptimta.

Shkëlqimi është një koncept që duhet marrë parasysh kur zgjidhni dylbi, por nuk është faktori më i rëndësishëm.

Shkëlqimi varet nga disa parametra, duke përfshirë diametrin e objektivit, zmadhimin, llojin dhe cilësinë e xhamit të përdorur, përpunimin e optikës dhe llojin e prizmit të përdorur. Në përgjithësi, lente me diametër të madh, fuqi të ulët ose mesatare, plotësisht me shumë veshje janë më të përshtatshmet.

Prismat

si te zgjidhni imazhet e dylbive

Prizmat në dylbi përdoren për të përmbysur imazhet dhe vijnë në dy modele: çati dhe shtyllë. Prizmat e çatisë janë më të lehta dhe më kompakte nga dizajni. Prizmat janë quajtur BK7 (borosilikat) dhe BaK-4 (xhami barium). Të dyja janë të lira dhe shumë efektive. Xhami i projektuar BaK-4 ka një densitet më të lartë (indeks thyes) që praktikisht eliminon dritën e brendshme të humbur, duke rezultuar në imazhe me definicion të lartë.

Kontrast

Kontrasti është shkalla në të cilën dy objekte të lehta dhe të errëta ndryshojnë nga sfondi i një imazhi. Kontrasti i lartë ndihmon për të parë objekte të zbehta dhe për të dalluar detaje të imta. Kontrasti ndikohet nga rezolucioni.

Sa më i lartë të jetë rezolucioni, aq më i lartë është kontrasti. Përpunimi optik me cilësi të lartë siguron imazhe me kontrast të lartë. Faktorë të tjerë që ndikojnë në kontrastin janë përplasja, turbulenca e ajrit dhe cilësia e objektivave, prizmave dhe okularëve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si të zgjidhni dylbi dhe çfarë duhet të keni parasysh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.