Si të jesh meteorolog

klima dhe meteorologjia

Nëse e lexoni shpesh këtë blog, mund të jeni të apasionuar pas meteorologjisë. Nëse doni ta ktheni hobin tuaj në profesionin tuaj, duhet të dini të gjitha udhëzimet për të mësuar si te jesh meteorolog. Këtu në Spanjë ka specialitete dhe studime të ndryshme që mund t'ju çojnë të jeni një meteorolog i mirë. Së pari duhet të dini se ku duhet të studioni dhe sa do të fitoni.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se si të jeni meteorolog këtu në Spanjë.

Çfarë është meteorologu dhe çfarë bën ai

çfarë të studiosh për të qenë meteorolog

Imazhi i meteorologut është ai klasik që shohim në TV kur marrim motin. Sidoqoftë, një meteorolog është një shkencëtar që specializohet në studimin e atmosferës dhe mund të përdorë parimet shkencore për të qenë në gjendje të vëzhgojë, kuptojë dhe shpjegojë se si funksionon atmosfera dhe si ndikon në Tokë. Falë njohurive të tij ai jo vetëm që mund të shpjegojë se si ndikon atmosfera në planetin tonë, por gjithashtu mund të parashikojë sjelljen e tyre.

Me gjithë këtë, një meteorolog është i përgatitur të kuptojë dhe parashikojë motin. Meterologët e spirancës televizive janë vetëm një pakicë e vogël e të gjithë meteorologëve atje. Ka shumë më tepër funksione që kryejnë këta profesionistë. Disa prej tyre janë si më poshtë: ata parashikojnë kushte të pafavorshme të motit si shirat e mëdha, uraganet, tornadot, etj. Njihni efektin e rrezatimit ultravjollcë mbi organizmat, dini funksionimin e shtresës së ozonit, ndër të tjera. Ju duhet t'i dini të gjitha këto për të të jetë në gjendje të njoftojë organet publike dhe të marrë masat e nevojshme.

Nëse dëshironi të mësoni se si të jeni meteorolog është e rëndësishme që të keni një aftësi të madhe në matematikë dhe fizikë. Dhe është që gjatë studimit të karrierës për të qenë meteorolog duhet të përballeni me procese të analizës së të dhënave dhe interpretimit të tyre. Ka disa specialitete kur bëhet fjalë për të mësuar se si të jesh meteorolog. Këto zona të meteorologjisë janë si më poshtë:

 • Meteorologët e klimës: funksioni kryesor është njohja dhe kërkimi i të dhënave që shërbejnë si modele për të ndihmuar në kuptimin dhe kuptimin e plotë të klimës së një zone.
 • Meterologët atmosferikë: studioni lëvizjet e atmosferës së tokës dhe efektet e mundshme në mjedis. Ajo ka përfshirjen e saj në fusha të prodhimit të tilla si bujqësia dhe blegtoria.
 • Meteorolog operacional: është ai që studion erën, temperaturën, lagështinë dhe presionin e ajrit. Të gjitha variablat meteorologjike janë studiuar gjerësisht nga ky Meteorologë.
 • Meteorologët kriminalistikë: puna e tij është të punojë në kompanitë e sigurimeve për pretendime të mundshme. Për ta bërë këtë, duhet të hetojë mirë klimën e së kaluarës për ta paraqitur atë përpara gjykatës kur është e nevojshme.
 • Transmeton meteorologët: është ai që punon duke interpretuar dhe kujtuar kushtet e motit për radion dhe televizionin. Shtë klasike.
 • Meteorologjia sinaptike.
 • Meteorologjia aeronautike, bujqësore dhe detare: përqendrohet në këto aktivitete.
 • Meteorologët kërkimor: Ata janë ata që punojnë në agjenci qeveritare, ushtarake ose në shërbimin kombëtar meteorologjik.
 • Arkivi i meteorologëve
 • Mësimi i meteorologëve: Ata janë ata që japin njohuri në karrierën universitare.

Si të jesh meteorolog: çfarë duhet të studiosh

si te jesh meteorolog

Pyetja kryesore për të mësuar se si të jesh meteorolog është se duhet të studiosh. Së pari, dijeni se ekzistojnë dy kategori të imponuara nga Organizata Botërore Meteorologjike. Këto dy kategori janë si më poshtë:

 • Meteorologët: atyre u kërkohet të kenë një diplomë kolegji dhe të jenë në gjendje të plotësojnë paketën e udhëzimeve themelore.
 • Teknikët meteorologjikë: Thisshtë kjo kategori që nuk ka nevojë për një diplomë universitare por mund të ketë një mundësi për të punuar në këtë fushë. Ju mund të jeni një vëzhgues i motit, për aq kohë sa mund të plotësoni paketën bazë të udhëzimeve.

Në Spanjë nuk ka një diplomë universiteti për të studiuar meteorologji. Prandaj, duhet të keni një nga këto karriera:

 • Diplomë në gazetari
 • Diplomë në kimi
 • Diplomë në fizikë
 • Diplomë në gjeologji
 • Diplomë në matematikë
 • Diplomë në shkencën e mjedisit
 • Disa inxhinieri

Pasi të keni mbaruar diplomën, duhet të merrni një diplomë master në meteorologji ose klimatologji të ofruar nga universitete të ndryshme në Spanjë. Nëse dëshironi të punoni si meteorolog për shtetin, është e nevojshme që super të jetë një ekzaminim konkurrues i AEMET. Në varësi të niveleve të vogla të studimeve, ju mund të zgjidhni një ose një pozicion tjetër.

Si të jesh meteorolog: ku të studiosh

meteorolog në tv

Meqenëse nuk ka karrierë për të në Spanjë, ju duhet të diplomoheni në karrierën që kemi përmendur më lart. Pas kësaj, ju duhet të bëni një master universitar të specializuar në të. Le të shohim se cilat janë diplomat e ndryshme master të ofruara në Spanjë:

 • Diplomë master universiteti në meteorologji dhe gjeofizikë: Diversityshtë kryer larmia e detyrimeve në Madrid dhe qëllimi i masterit është të trajnojë specialistë në këtë fushë. Falë kësaj, ju mund të zhvilloni profesionin tuaj në universitetet spanjolle ose të huaja. Ju gjithashtu mund të përkushtoheni në qendrat kërkimore dhe kompanitë.
 • Diplomë master universiteti në meteorologji: Kjo është kryer në Universitetin e Barcelonës dhe qëllimi i tij kryesor është të ofrojë trajnime themelore në meteorologji për të qenë në gjendje të adaptojë të gjithë informacionin mbi teknikët dhe udhëzimet e organizatës botërore meteorologjike. Me këtë master do të jeni në gjendje të integroni lëndët e ndryshme që përbëjnë shkencat atmosferike si: meteorologjia fizike, mikrometeorologjia, meteorologjia dinamike, fizika e reve, rrezatimi, modelimi, analiza dhe parashikimi dhe, së fundmi, klimatologjia.
 • Diplomë master universiteti në meteorologji dhe gjeofizikë: zhvillohet në Universitetin e Granadës. Mbuloni të gjitha aspektet thelbësore dhe themelore të gjeofizikës dhe meteorologjisë. Ato janë aspekte më teorike por edhe eksperimentale me teknika të modernizuara të përdorura për të zgjidhur probleme të ndryshme aktuale.

Ku punoni dhe sa fitoni?

Ju mund të punoni në një larmi vendndodhjesh siç janë televizione dhe radio stacione, agjenci shtetërore e motit, këshillime biznesi, kompani sigurimesh, pajisje arsimore dhe kompani që zhvillojnë softuer për parashikimin e motit. Fusha ushtarake mund të jetë gjithashtu një opsion.

Sa i përket pagës, ajo mund të ndryshojë shumë në varësi të fushës në të cilën zhvilloheni. Në Spanjë, paga mesatare mund të shkojë nga 1.600 euro deri në 2.700 euro në muaj. Kjo arrin në rreth 20.000-32.000 euro bruto në vit. Në vende të tjera si Shtetet e Bashkuara, paga mesatare është rreth 43.000 dollarë në vit bruto.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si të jeni meteorolog dhe çfarë duhet të studioni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)