Si të zgjidhni një teleskop

udhëzues se si të zgjidhni një teleskop

Për të gjithë njerëzit që janë të dashur për të vëzhguar qiellin e natës, është një ide e mirë të kenë një teleskop të mirë. Kjo pajisje vëzhgimi ka karakteristika të ndryshme që duhet të rregullohen për secilën. Ka mijëra variabla për t'u marrë parasysh dhe shumë modele në tregje me çmime të ndryshme. Prandaj, këtu do t'ju mësojmë si të zgjidhni një teleskop duke respektuar të gjitha karakteristikat që duhet të merrni parasysh dhe objektivin kryesor për të cilin do ta përdorni.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si të zgjidhni një teleskop në lidhje me cilësinë dhe çmimin që ju nevojitet.

Si të zgjidhni një teleskop sipas buxhetit tuaj

si të zgjidhni një teleskop

Gjëja e parë që duhet marrë parasysh është buxheti. Shtë faktori më i rëndësishëm. Useshtë e padobishme nëse keni më shumë njohuri në lidhje me vëzhgimin e qiellit, astronominë, etj. Nëse nuk keni para të mjaftueshme për të blerë një teleskop me cilësi të lartë. Ne do të përpiqemi të ndajmë teleskopët e ndryshëm që mund të na ndihmojnë në përputhje me buxhetet e ndryshme në të cilat mund të mbështetemi.

Teleskopë prej 200 euro ose më pak

Rareshtë e rrallë që mund të gjejmë një teleskop të mirë nën këtë çmim. Duhet të mendoni se nëse blejmë një teleskop kaq themelor dhe zbulojmë se jeni të apasionuar pas astronomisë, menjëherë do të dëshironi të blini diçka më të mirë dhe këto 200 që do të kenë qenë pak të dobishme. Në vend të kësaj, nëse kurseni dhe blini diçka më të mirë, ju mund ta shfrytëzoni atë për shumë më gjatë dhe të përfitoni më shumë nga investimi juaj.

Mbani në mend se ky çmim nuk është i mjaftueshëm për të pasur një teleskop të mirë të plotë që ka një trekëmbësh dhe montim. Ata zakonisht kanë optikë mjaft të keqe ose një montim të paqëndrueshëm. Këto janë aspekte themelore për të garantuar një vëzhgim të mirë të qiellit. Ne rekomandojmë dylbi të mira por kërkon shumë më shumë kohë për të filluar është të vizualizosh disa nga yjet më të rëndësishëm.

Teleskopë deri në 500 euro

Thyerja e një buxheti disi më të arsyeshëm. Shtë një grup buxhetor që Mund të na japë gëzime të mira dhe zhgënjime të mëdha. Në këto sasi nuk mund të gjejmë disa materiale mjaft të mira dhe disa gjëra shumë të këqija. Kjo është arsyeja pse duhet të dini të zgjidhni mirë. Në këtë diapazon çmimesh mund të gjejmë teleskopë të përsosur për të filluar në astronomi që janë mjaft të qëndrueshëm dhe me një hapje të madhe. Zakonisht janë të lehta për tu trajtuar, megjithëse nuk kanë motor. Ato nuk janë të vlefshme për astrofotografinë dhe janë disi të rënda.

Ne gjithashtu mund të gjejmë disa mjaft të mirë për sa kohë që vëmë bast për ngritje azimut dhe teleskopë cilësorë.

Teleskopë deri në 800 euro

Isshtë një nga buxhetet më të përshtatshëm për ata që janë të ri në astronomi. Ne jemi duke lëvizur në një gamë çmimesh në të cilën mund të gjejmë disa pajisje me mjaft cilësi. Duke pasur parasysh larminë në rritje të modeleve, vendimi do të varet më shumë nga shijet, interesat dhe preferencat tona. Isshtë një varg çmimesh që është ende disi i rrezikshëm për të cilin mund të gjejmë disa pajisje shumë të mira, por të tjera që nuk përshtaten me ato që ne po kërkojmë.

Teleskopë nga 1000 euro

Këtu hapet një univers i mundësive. Mund të gjejmë montime me cilësi të lartë që na lejojnë të kemi disa teleskopë që mund t'i përdorim në një montim të vetëm. Edhe të jesh në gjendje të fillosh botën e astrofotografisë me një rehati më të madhe.. Ne gjithashtu mund të gjejmë disa teleskopë që mund të operohen me celular dhe që na lënë me gojën hapur.

Si të zgjidhni një teleskop sipas kohës së vëzhgimit

vëzhgimi i qiellit

Një nga aspektet themelore për të mësuar se si të zgjidhni një teleskop është koha që do të jeni në gjendje t'i kushtoni vëzhgimit të qiellit. Nëse do të bëni vëzhgime të shkurtra dhe sporadike, nuk ia vlen të investoni shumë kohë. Ne anen tjeter, nëse do të kaloni netë të gjata vëzhgimi nëse është më mirë që të keni një teleskop të mirë. Të jesh i gatshëm të kalosh disa orë duke vëzhguar nuk është e njëjta gjë si të bësh disa vëzhgime të shpejta nga shtëpia në një vend afër për të parë yjet kryesorë.

Le të supozojmë se po i kushtojmë dy orë këtij hobi. Nuk ka kuptim të kesh një teleskop me shumë pjesë që kanë një montim ekuatorial ose që kërkojnë shumë kohë për t’u ambientuar. Këto teleskopë janë mjaft kompleksë dhe duhet të vendosen në stacion pasi ai ka shumë pjesë. Prandaj, do të duhet shumë kohë për t'i çmontuar dhe çmontuar, pasi që në fund të fundit nuk do të shijojmë mjaftueshëm vëzhgimin.

Nëse do të vëzhgojmë për më pak kohë, duhet ta fillojmë atë kohë më shumë. Bestshtë më mirë të keni një teleskop dore që ka një montim altazimuth. Në këtë kuptim, marka Dobson janë fituesit më të mëdhenj në këtë arenë.

Si të zgjidhni një teleskop bazuar në vëzhgimin tuaj

llojet e vëzhgimit

Mbani në mend nëse ju pëlqen vëzhgimi tradicional ose teknologjia dixhitale. Ka nga ata që preferojnë të jetojnë astronominë në një mënyrë tradicionale ashtu si bënin astronomët e mëdhenj të së kaluarës. Në këtë rast, me një teleskop manual dhe disa skema qiellore mund të kalojmë vite duke vëzhguar qiellin. Ka nga ata që preferojnë të mbështeten në teknologji dhe preferojnë idenë e funksionimit të teleskopit nga një celular dhe shikimin e imazheve në kompjuter.

Mund të gjejmë objekte në qiell manualisht ose bëni që teleskopi të bëjë të gjithë punën për ne. Problemi me teknologjinë është se ajo mund të jetë një element tradhtar. Përdorimi i tij mund të na bëjë disi më komod dhe të na bëjë të mos mësojmë qiellin ose të mos dimë se si ta trajtojmë vetë një teleskop. Nga ana tjetër, një teleskop manual mund t'i bëjë gjërat disi më të vështira në fillim, por duhet pranuar që gjetja e një galaktike të viteve të dritës nga vetvetiu zakonisht gjeneron një lumturi të madhe të këndshme dhe vetë-realizim.

Të dy kombinimet janë të pranuara, por të vështira për t'u kombinuar në të njëjtën skuadër. Ne do të duhet të zgjedhim njërën ose tjetrën. Nëse buxheti që kemi nuk është shumë i lartë, nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveçse të përdorim një teleskop manual. Nëse buxheti ynë është më i madh, ne tashmë mund të zgjedhim më shumë komoditet.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të zgjidhni një teleskop.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.