Si të shihni stacionin ndërkombëtar hapësinor

anije kozmike

Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës është një projekt i përbashkët i pesë agjencive hapësinore: NASA, Agjencia Federale Ruse e Hapësirës, ​​Agjencia Japoneze për Eksplorimin e Hapësirës, ​​Agjencia Kanadeze e Hapësirës dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës. shumë njerëz pyesin si të shihni stacionin ndërkombëtar hapësinor nga sipërfaqja e tokës.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë karakteristikat kryesore dhe si të shihni Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor nga sipërfaqja e Tokës.

Karakteristikat e stacionit hapësinor ndërkombëtar

si të shihni stacionin ndërkombëtar hapësinor

Në përgjithësi, mund të thuhet se Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor është një makinë e madhe, e vendosur në një orbitë rreth Tokës, 386 kilometra larg nga Toka, rreth 108 metra e gjatë, 88 metra e gjerë dhe peshon rreth 415 tonë kur u ndërtua në vitin 2010. Me një vëllim të banueshëm prej rreth 1.300 metra kub, kompleksiteti i tij do të kalonte çdo gjë të konceptuar deri më sot. Ai mund të strehojë përgjithmonë shtatë astronautë të cilët do të pasojnë njëri-tjetrin dhe do të lidhen siç kërkon misioni. Fuqia e tij sigurohet nga panelet diellore më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë në 110 kilovat.

Përmbledhje e karakteristikave për vitin 2010:

 • Gjerësia: 108 m
 • E gjatë: 88 m
 • Mesha: 464 t
 • Numri i ekuipazhit: 6 në parim
 • Laboratorët: 4 për momentin
 • hapësirë ​​banimi: 1300 m³
 • shpejtësia: Km 26.000 / h

Komponentët e stacionit hapësinor nuk janë të lehta për t'u prodhuar. Mundësohet nga panele diellore dhe ftohet nga një qark që shpërndan nxehtësinë nga modulet, hapësirat ku jeton dhe punon ekuipazhi. Gjatë ditës, ainë temperaturë arrin 200ºC, ndërsa natën bie në -200ºC. Për këtë, temperatura duhet të kontrollohet siç duhet.

Kapakët përdoren për të mbështetur panelet diellore dhe lavamanët e nxehtësisë, dhe modulet në formë kavanoza ose sfera lidhen me "nyje". Disa nga modulet kryesore janë Zarya, Unity, Zvezda dhe Solar Array.

Disa agjenci hapësinore kanë projektuar krahë robotikë për të manovruar dhe lëvizur ngarkesa të vogla, si dhe për të inspektuar, instaluar dhe zëvendësuar panelet diellore. Më i famshmi është telemanipulatori i stacionit hapësinor i zhvilluar nga një ekip kanadez, që shquhet për gjatësinë 17 metra. Ka 7 nyje të motorizuara dhe mund të përballojë ngarkesa më të rënda se zakonisht si krahu i njeriut (sup, bërryl, kyç dhe gishta).

Si të shihni Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

si të shihni stacionin ndërkombëtar hapësinor nga shtëpia

A keni menduar ndonjëherë se si ta shihni Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës? Po, është në qiell, duke rrotulluar Tokën tonë. Por konkretisht, ku është stacioni hapësinor tani në orbitën tonë? NASA dhe ESA i përgjigjen kësaj pyetjeje në kohë reale. Falë hartës së gjurmimit të stacionit hapësinor në kohë reale.

Falë kësaj harte të përditësimit të drejtpërdrejtë, do të mund të shihni rrugën orbitale që ndjek stacioni hapësinor dhe modelin që ndjek ai, në lidhje me trajektoren e tij aktuale. Gjithashtu, Do të shihni informacione referencë si gjerësia, gjatësia, lartësia dhe shpejtësia.

NASA, nga ana e saj, iu përgjigj disa pyetjeve interesante që mund t'i keni bërë vetes me raste në lidhje me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Për shembull, a është e dukshme në qiell ku jeni tani? Keni nevojë për një teleskop për të parë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në qiell? Gjithashtu, ju tregon se mund të shihet më qartë pranë vendit ku jetoni.

NASA ka një faqe interneti të dedikuar për Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor ISS. Detyra juaj është të na jepni informacione interesante për këtë gjigant ergonomik. Konkretisht, nëse shikojmë qiellin, si e dimë se ku është, çfarë orbite ndjek dhe kuriozitete të tjera. Faqja quhet Spot The Station dhe gjithmonë mund ta konsultoni në anglisht.

Së pari, ju keni një hartë të quajtur Harta e Gjurmimit të Stacionit Hapësinor të drejtpërdrejtë. Falë kësaj harte, ju do të mund të shihni pozicionin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor në orbitën e tij rreth Tokës. Në kohë reale dhe në një orë e gjysmë me pozicionet e mëparshme dhe të ardhshme. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të dini vendndodhjen e përafërt të stacionit hapësinor në lidhje me planetin tonë.

Ky informacion na është dhënë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës ESA. Mund ta shikoni në këtë lidhje Vetë ESA dhe në një faqe të dedikuar në faqen e internetit të NASA-s. Gjithashtu, aty mund t'u përgjigjeni pyetjeve në lidhje me qëllimin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​shpejtësinë orbitale dhe më shumë.

Nëse kjo nuk është e mjaftueshme për ju, NASA lidhet me faqen e saj Imazhi i ditës. Edhe pse nuk lidhet drejtpërdrejt me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​në këtë faqe mund të gjeni fotografi me cilësi të lartë të të gjitha anët e planetit tonë. Ai përditësohet çdo ditë, duke shpjeguar në detaje se çfarë tregon fotoja dhe madje na tregon se me cilin satelit është bërë imazhi. Gjithashtu, në disa imazhe mund të krahasoni gjendjen aktuale të një vendi në Tokë me imazhet e mëparshme.

Ku mund ta shoh stacionin hapësinor?

astronautas

Përveçse të dini se ku ndodhet Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, patjetër që do të dëshironi ta shihni atë duke u ngritur lart. Në parim, sipas vetë NASA-s, Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës është objekti i tretë më i ndritshëm në qiell dhe është i lehtë për t'u parë. Nuk kërkohet dylbi apo teleskop, mund ta shihni me sytë tuaj.

Por sigurisht që Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor nuk është kudo. Për të zbuluar se ku mund ta shohim, NASA na dha një hartë që tregon vendet më të mira për të parë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Ju mund të kërkoni vendndodhjen tuaj për të rafinuar objektivin tuaj, ose lëvizni nëpër hartë duke zmadhuar ose zvogëluar derisa të gjeni vendndodhjen tuaj. Në listat rënëse, mund të specifikoni shtetin, shtetin/rajonin dhe qytetin. Prandaj, harta do të përshtatet për të kufizuar zonën e zgjedhur.

Pasi të keni zgjedhur një vendndodhje, do të shihni një listë datash në mënyrë që të dini kohën më të mirë për të parë ISS nga atje. Gjithashtu ju tregon se sa minuta do të jetë e dukshme, ku do të shfaqet dhe ku do të zhduket. E shkëlqyeshme për planifikimin e ekranit të stacionit tuaj hapësinor, duke ditur saktësisht se ku duhet të jeni në mënyrë që të mos humbisni asnjë detaj.

Së fundi, nëse regjistroheni në faqen e vetë NASA-s, Do të merrni njoftime me email me data dhe udhëzime të reja për të parë ISS në qiell. Nëse ju pëlqen të vëzhgoni hapësirën, mbani mend një shërbim falas.

Shpresoj se me këtë informacion mund të dini më shumë se si të shihni stacionin ndërkombëtar hapësinor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.