Si të shihni satelitët Starlink

si të shihni satelitët Starlink nga shtëpia

Ne shpjegojmë se çfarë janë dhe si të shihni satelitët Starlink, një plejadë satelitësh në pronësi të Elon Musk që synon të sjellë internetin në çdo pjesë të Tokës. Mund të ketë raste kur ju mund të shihni një plejadë satelitësh që kalojnë nëpër qiell dhe nuk e dini se çfarë është. Kjo teknologji është tërësisht revolucionare dhe synon ta çojë internetin në një nivel tjetër.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si të shihni satelitët Starlink, cilat janë karakteristikat dhe kuriozitetet e tyre.

Çfarë është Starlink dhe satelitët e tij

si të shihni satelitët Starlink

Starlink është një shërbim interneti satelitor i zhvilluar nga SpaceX i Elon Musk. Ideja e kompanisë është që të ketë rreth 12.000 satelitë në orbitë dhe më pas paguani një tarifë mujore për t'u lidhur nga kudo me një pajisje që zotëroni. Nuk ka të bëjë me konkurrencën me lidhjen me fibra ose 5G, por ka të bëjë me krijimin e një vendi midis kompanive të tjera të lidhjes satelitore në zona pa mbulim të rrjetit fiks.

Starlink premton shpejtësi të midis 50 Mbps dhe 250 Mbps në shërbimin e tij standard, ose midis 150 dhe 500 Mbps në modalitetin më të shtrenjtë, të dyja me vonesa midis 20 dhe 40 milisekonda. Sistemi përfshin një komplet që duhet ta instaloni në shtëpinë tuaj për të marrë sinjale nga satelitët, kështu që nuk është një rrjet me të cilin mund të lidheni nga telefoni juaj, por një rrjet për shtëpinë tuaj.

Ideja është që antena e kompletit tuaj të lidhjes të komunikojë me satelitët Starlink për shkëmbimin e të dhënave, kjo është arsyeja pse kompania dëshiron të ketë sa më shumë satelitë në orbitë në mënyrë që ata të mbulojnë të gjitha cepat e planetit. për këtë komunikim përhapja e valëve elektromagnetike në vakum do të përdoret për të dërguar sinjale.

Siç thuhet në faqen e internetit të Starlink, antena e kompletit duhet të vendoset në një vend që është i lartë dhe/ose pa pengesa si pemët, oxhaqet ose shtyllat e shërbimeve. Secila nga këto pengesa mund të ndërhyjë në lidhjen dhe t'ju pengojë të lidheni.

Lidhur me çmimin, Starlink ka një tarifë prej 99 euro në muaj, dhe kompleti i lidhjes duhet të blihet për 639 euro. Pra, nuk është as një alternativë veçanërisht e lirë, por mund t'ju shërbejë mirë në zona të largëta ku aftësia për t'u lidhur është thelbësore.

tipare kryesore

satelitë elon musk

Satelitët lëshohen në grupe prej 60, dhe ditët pas lëshimit janë më të mirat për t'i parë, sepse në atë kohë ata reflektojnë më shumë rrezet e diellit dhe janë ende afër njëri-tjetrit, kështu që janë më interesantët për t'u parë, si një rrotë karroce. e Santa Claus që ngrihet në qiell. Me kalimin e kohës, satelitët largohen dhe përshtaten në lartësi dhe prirje të ndryshme, duke zvogëluar mundësinë e shikimit të tyre.

Ndërsa qytetarët e zakonshëm e shohin interesante të kërkojnë satelitë në qiell, astronomët e konsiderojnë atë si budallallëk, pasi qindra satelitë janë lëshuar dhe do të arrijnë në 42,000 në të ardhmen, duke pllakosur shumë qendra vëzhgimi. Shqetësimi i tij më i madh është Observatori Rubin, i cili do të hartojë të gjithë qiellin çdo tre ditë për të parë se çfarë po ndodh në qiell.

Komuniteti astronomik po kërkon masa për të mbajtur qiejt sa më të pastër dhe të errët, në kontrast të plotë me vënien në orbitë të 30.000 satelitëve deri në vitin 2023. duke shtuar aktivitetin e kompanive të tjera dhe idenë e flotës së vetë BE-së duke i bërë ato më të vështira. Gjithnjë e më shumë satelitë priten, me totalin që pritet të arrijë në 100.000 në vetëm dhjetë vjet.

SpaceX tani është zotuar të bëjë ndryshime për të parandaluar këto reflektime, duke përfshirë përdorimin e një shtrese më të errët për të reduktuar reflektimin, e njohur gjithashtu si albedo, duke filluar nga viti 2020. Ato gjithashtu ndryshojnë pak animin dhe ngjiten në mburojat si syze dielli, të cilat në shikim të parë duket se ju nuk i shihni ato.

Kur bëjnë ndryshime, çdo muaj mund të shohim hënat që kalojnë nëpër Spanjë, në momente të ditës kur dielli u jep mjaftueshëm, por është ende natë, si pas perëndimit të diellit ose para lindjes së diellit. Pas çdo lëshimi, ato pothuajse gjithmonë mund të shihen pa problem një ditë, duke u shfaqur "papritmas" në qiell kur rrezet e diellit fillojnë t'i godasin dhe duke u zhdukur sapo drita ndalon së godituri. Ndiqni ato, ka dy vende ideale.

Si të shihni satelitët Starlink

satelitët për të përmirësuar internetin

Për të parë satelitët Starlink, së pari duhet të dini se kur do të kalojnë nëpër qytetin tuaj. Për ta bërë këtë, vizitoni faqen e internetit FindStarlink.com dhe plotësoni emrin e shtetit dhe qytetit tuaj. Kur filloni të shkruani një emër, do të shihni një listë qytetesh dhe nëse i juaji nuk shfaqet, mund të zgjidhni qytetin më të afërt.

Kjo do t'ju çojë në një faqe që liston datën dhe orën që satelitët Starlink do të kalojnë mbi qytetin tuaj. Plus, ata do t'ju tregojnë se nga janë dhe ku të shikoni. Për shembull, në kapjen mund të shihni që thotë nga veriperëndimi në juglindje, që do të thotë nga veriperëndimi në juglindje. Por më e rëndësishmja, të dhënat ndahen në tre lista bazuar në dukshmërinë e tyre. Gjëja e rëndësishme është lista me kokë blu, por ne ju tregojmë se çfarë do të thotë secila prej tyre:

  • Koha e mirë e dukshmërisë: Këto janë raste kur dukshmëria satelitore është e mirë. Në këtë kohë, nëse qielli është i kthjellët, do t'i shihni ata të kalojnë pa problem sepse do të jenë shumë të shndritshëm. Prandaj, koha për t'u paraqitur në listën blu është gjithmonë më e mira.
  • Koha mesatare e dukshmërisë: Orët e shikueshmërisë mesatare. Nëse qielli është i pastër, ju duhet të jeni në gjendje t'i shihni satelitët shumicën e kohës, megjithëse duhet të shikoni nga afër pasi ata nuk janë aq të shndritshëm. Rekomandohet të shkoni te lista blu, por këto kohë të listës së verdhë mund të jenë gjithashtu të dobishme për ju.
  • Koha e ulët e dukshmërisë: Koha kur dukshmëria është e ulët. Satelitët do të kalojnë, por nuk është e lehtë t'i shohësh në qiell. Rekomandohet të mos humbni shumë kohë gjatë këtyre periudhave.

Prandaj, këshillohet që të konsultoheni me orën dhe datën e qiellit në një listë kohësh me shikueshmëri të mirë, sepse në ato ditë sateliti do të shihet shumë qartë në qiell. Mbani në mend se faqja ju tregon gjithashtu në anglisht trajektoren që do të marrin, madje edhe lartësinë, edhe pse në ditët me shikueshmëri të mirë nuk duhet të keni probleme. Mos harroni, ju duhet të shikoni qiellin ku ka më pak ndotje nga drita, ku nuk ka drita përreth dhe ku mund të shihni yjet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të shihni satelitët Starlink dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.