Si të planifikoni një udhëtim në dritat veriore

dritat veriore norvegjeze

Një aurora borealis është një fenomen natyror mahnitës që ndodh në rajonet polare të planetit tonë. Është një spektakël ndriçues në qiellin e natës, ku mund të shihni dritat e bukura me ngjyra që kërcejnë në horizont. Ka shumë mënyra për të mësuar të planifikoni një udhëtim në dritat veriore për të parë këtë spektakël magjik të natyrës.

Në këtë artikull do t'ju mësojmë disa nga këshillat më të mira për të planifikuar një udhëtim në dritat veriore që duhet të keni parasysh.

Si formohen dritat veriore

Norvegjia

Për të kuptuar se si ndodh një aurora borealis, së pari duhet të kemi parasysh se Toka është e rrethuar nga një fushë magnetike. Kjo fushë magnetike mbron planetin tonë nga grimcat e ngarkuara që dalin nga Dielli, të njohura si era diellore. Megjithatë, disa nga këto grimca arrijnë të hyjnë në atmosferën e Tokës përgjatë rajoneve polare.

Kur këto grimca përplasen me atomet dhe Molekulat në pjesën e sipërme të atmosferës, veçanërisht oksigjeni dhe azoti, lëshojnë energji në formën e dritës. Këto përplasje gjenerojnë ngjyrat karakteristike të dritave veriore, të cilat zakonisht janë jeshile, rozë, vjollcë dhe blu. Ndryshimet në ngjyra varet nga lloji i gazit të pranishëm në atmosferë dhe lartësia në të cilën ndodhin përplasjet.

Kjo është arsyeja pse është një fenomen që varet shumë nga natyra. Edhe nëse bëni një udhëtim gjatë sezonit më të shpeshtë, askush nuk do t'ju garantojë se do të mund ta shihni.

Kur për të parë

planifikoni një udhëtim në dritat veriore

Dritat veriore mund të shihen midis shtatorit dhe prillit, por është e rëndësishme të mbani parasysh sa vijon:

 • mars dhe tetor. Ky është muaji më i ngarkuar i vitit dhe moti është në anën tonë. Reshjet e borës dhe stuhitë janë më pak intensive ose sapo kanë filluar, kështu që pengesat për shikimin e shfaqjes janë reduktuar ndjeshëm.
 • shkurt dhe shtator. Është një muaj shumë i mirë me aktivitet mjaft intensiv dhe mot të mirë.
 • Nëntor, Dhjetor dhe Janar. Ka pak më pak aktivitet se muajt e tjerë dhe moti shkakton pak shqetësim për shkak të reshjeve të borës. I ftohti ishte gjithashtu shumë intensiv.
 • Prill Mund t'i shihni këtë muaj, por duke qenë se është muaji i fundit i stinës, aktiviteti është i ulët dhe me ardhjen e pranverës dhe diellit, shikimet reduktohen shumë.

Pra, cili muaj është më i miri për të parë Dritat Veriore në Norvegji? Marsi dhe tetori janë muajt më të mirë për të parë dritat veriore pasi aktiviteti është intensiv dhe i ftohti është më i tolerueshëm. Për të parë Dritat Veriore të shkëlqyera, duhet të kaloni Rrethin Arktik, prandaj drejtojeni busullën dhe shënimet e hartës në veri.

Udhëtim në Dritat e Veriut

Këtu janë qytetet më të mira për të parë Dritat Veriore:

 • Tomso. Ky është destinacioni i preferuar për të parë Dritat e Veriut. Tromso është një nga qytetet më të mëdha në Norvegjinë veriore; i ri dhe modern, por pa humbur hijeshinë natyrore që mbizotëron në të gjithë vendin. Nëse keni kohë, mund të shkoni në peshkim, të shikoni balena dhe të vizitoni qytete të vogla në Finlandë.
 • Ishujt Svalbard. Fjordet, akullnajat, malet, arinjtë polarë dhe dritat e mrekullueshme veriore. Ky është i vetmi vend në botë ku mund të shihni vallëzimin e Dritave Veriore gjatë ditës, pasi nuk ka rreze dielli gjatë dimrit në këtë kohë në Tokë. Këtu ndodhet kasaforta më e madhe e farave në botë, e njohur si kasaforta e fundit të botës.
 • Kepi ​​i Veriut. Ky është një nga vendet më të mira në botë për të parë Dritat e Veriut. Ky vend është pika më veriore e Evropës dhe territori i tij është i ndarë midis Norvegjisë dhe Finlandës.
 • Ishujt Lofoten. I famshëm për peshkimin e merlucit dhe kasollet tipike të peshkimit, Lofoten ka ruajtur natyrën e tij të egër dhe është një mjedis ideal për të parë Dritat Veriore.

Si të shihni dritat veriore në Norvegji?

udhëtim dritat veriore

Pavarësisht se janë një nga linjat ajrore me kosto të ulët të Norvegjisë, cilësia e shërbimit të tyre është e shkëlqyer dhe fluturimi me to është vërtet një përvojë shumë e këndshme. Pas mbërritjes në kryeqytetin e Norvegjisë (Oslo) mund të udhëtojmë në cilindo nga vendet e përmendura tashmë nga:

 • Ajri. Kjo është mënyra më e rekomanduar dhe më e lirë për të gjetur fluturime lokale nga Oslo me SAS dhe Norwegian Air. Duke rezervuar paraprakisht mund të gjeni fluturime nga 60 € vajtje-ardhje.
 • Tokë Ka rrugë që përshkojnë të gjithë vendin, por nuk rekomandohet. Së pari sepse mund të duhen disa ditë për të arritur në veri të Norvegjisë dhe së dyti për shkak të motit. Moti në dimër është shumë i paqëndrueshëm dhe rrugët mbyllen papritur. Vozitja në kushte të tilla kërkon aftësi të mëdha drejtimi.
 • ujë. Mund të arrihet me anije turistike ose varkë nga qyteti i Bergenit, por mund të jetë shumë i shtrenjtë dhe koha është gjithashtu një faktor. Anija funksionon si një anije lundrimi dhe ndalon në disa nga pikat kryesore ku mund të shihni Dritat Veriore.

¿Cuánto cuesta?

Norvegjia është e shtrenjtë, por mos kini frikë, ka gjithmonë mënyra për të kursyer para kur udhëtoni dhe ky vend skandinav nuk bën përjashtim. Ka një buxhet për të gjitha buxhetet dhe shuma që shpenzoni varet tërësisht nga shijet dhe mundësitë tuaja.

Udhëtimet më të thjeshta fillojnë nga 90 € për person dhe përfshijnë vetëm një turne ose shëtitje për të kërkuar Dritat e Veriut.

Nga kjo gamë çmimesh, ne kalojmë në 150 – 190 euro për person për një turne pak më të detajuar që përfshin një udhëtim për të parë Aurorën, veshje speciale të ngrohta për të lëvizur dhe shijuar temperaturat ekstreme, këpucë të veçanta, zjarr, çokollata, biskota. ose sanduiç, trekëmbësh fotografie dhe/ose aparat fotografik.

Ka edhe turne gjithëpërfshirëse që ju japin mundësinë të përjetoni Arktikun. Këto paketa ofrojnë akomodim me tavane xhami, shëtitje fotografike, safari me dritat veriore, veshje të ngrohta, fotografi, guida dhe detaje të tjera për rreth 300 € për natë.

Nga kjo bazë, çmimet vazhdojnë të rriten dhe aktivitetet dhe akomodimet e ofruara ndryshojnë. Këtu janë disa pyetje të rëndësishme për t'u marrë parasysh në lidhje me çmimet e shikimit të Dritave Veriore dhe grupet e turneut:

 • Dritat veriore janë të lira. Parajsa nuk paguan asgjë për këtë spektakël. Sidoqoftë, duhet të largoheni nga qyteti dhe të largoheni sa më shumë nga dritat e qytetit për t'i vlerësuar ato, kjo është arsyeja pse shumë njerëz zgjedhin të paguajnë për t'u bashkuar me turnet e përmendura më lart.
 • Çmimet mund të ndryshojnë në varësi të kohës së vitit dhe veçanërisht vendndodhjes. Për shembull, një udhëtim në Svalwald mund të kushtojë 3 herë më shumë se Tromso, por përvoja është krejtësisht e ndryshme.
 • Nuk ka asnjë garanci që do të shihni Dritat e Veriut. Edhe nëse ju thonë ndryshe: gjëja është e thjeshtë, dritat veriore janë produkt i natyrës dhe askush nuk mund t'i kontrollojë ato përveç natyrës.
 • Lidhur me pajisjet e specializuara të motit të ftohtë të përfshira në turne. Në disa vende, si në Svalbard, pajisjet janë thelbësore sepse jeta juaj, integriteti dhe shëndeti i gjymtyrëve tuaja varen prej saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të planifikoni një udhëtim në dritat veriore dhe cilat aspekte duhet të merrni parasysh.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.