Si të mbijetojmë nga një tornado

Tornado F5

Tornadot janë dukuri mbresëlënëse të motit, por ato gjithashtu mund të jenë shumë shkatërruese. Megjithëse EspañaPër momentin, janë vërejtur vetëm ato të EF0, EF1, EF2 dhe disa EF3, nuk mund të harrojmë se rreziku është gjithmonë aty.

Pra, le ta dimë si të mbijetojmë nga një tornado.

Jashtë vendit

Impossibleshtë e pamundur të dihet paraprakisht se ku do të formohet tornado tjetër. Prandaj, lehtë mund të na befasojë kur jemi jashtë vendit. Çfarë duhet të bëjmë në këtë rast?

 • Nëse jemi duke vozitur, ajo që do të bëjmë është të përpiqemi të gjejmë një strehë aty pranë. Nëse nuk mund ta gjejmë, do të sigurohemi që të kemi të vendosur rripin e sigurimit - diçka që, kujtojmë, është e detyrueshme - dhe do të përkulemi në mënyrë që trupi ynë të jetë sa më i ulët, dhe do t'i vendosim duart në kokë.
 • Nëse po ecim, duhet të gjejmë një strehë nëntokësore, siç është hendeku.
 • Nëse po lundrojmë, do të lëvizim pingul me drejtimin e mëngëve të ujit. Nëse e shohim që ajo do të përplaset me anijen, ne do të hidhemi në det pasi në këtë mënyrë do të shmangim plagosjen.

Në një ndërtesë

Nëse na befason brenda një ndërtese ose shtëpisë tonë, ne duhet të shkojmë në një dhomë ku nuk ka dritare që të jetë sa më afër qendrës së shtëpisë. Nëse ka një bodrum, aq më mirë. Ne do të ulemi në tokë dhe do të mbulojmë kokat me duart dhe krahët.

Ku të mos shkoj?

Ka zona të caktuara që mund të jenë shumë të rrezikshme dhe që nuk duhet të shkoni në asnjë rrethanë kur formohet një tornado, dhe ato janë:

 • RV
 • Shtëpi druri
 • Ndërtesa të larta
 • Ndërtesa me çati të sheshta, të gjera, të tilla si kafiteri ose gjimnaze
 • Dhoma të hapura me shumë dritare

tornado

Kur të ketë kaluar, ne do të dalim me kujdes nga streha dhe do të telefonojmë shërbimet e urgjencës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.