Si të llogaritet ftohja e erës?

Personi që ka nxehtësi

Njerëzit, si të gjithë gjitarët, ne jemi në gjendje të rregullojmë temperaturën e trupit tonë falë hipotalamusit, e cila është një pjesë e trurit e vendosur në tru që vepron në një mënyrë të ngjashme me një termostat: kur temperatura e shtëpisë është më e lartë se pika e caktuar, ajo ndalon ngrohjen për ta ulur atë.

La ndjesi termike Isshtë ndjesia e të ftohtit ose nxehtësisë që ndiejmë sipas një kombinimi të parametrave meteorologjikë, ndër të cilët janë lagështia dhe era. Por, Si llogaritet?

Ne nuk do të kemi të njëjtën nxehtësi në një ditë në të cilën termometri lexon 35ºC dhe një erë e jugut që fryn me 20 kilometra në orë, sesa në një ditë tjetër me të njëjtën temperaturë, por pa erë. Pse Për shkak se rreth tërë trupit përqendrohet një shtresë ajri, e quajtur shtresa kufitare. Sa më e hollë të jetë për shkak të efektit të erës, aq më e madhe është humbja e nxehtësisë.

Qeniet njerëzore kanë një temperaturë trupore prej 37 gradë Celsius. Megjithatë, sipas studime të larmishme ne mund të mbajmë 55 gradë me lagështi normale, ose gradë më të lartë në kushte të lagështisë së ulët. Një shembull është sauna, ku temperatura është deri në 100 gradë dhe njerëzit që shkojnë atje dalin në këmbët e tyre pas seancës.

Tavolinë e ftohjes së erës

Tani, nëse lagështia është e lartë ose shumë e lartë atëherë do të kishim probleme. Me lagështirë 100%, ne do të duronim vetëm 45 gradë për disa minuta, pasi avujt e ujit do të kondensohen në mushkëri.

Si matet dridhja e erës? Në 2001 shkencëtarët Kanadezë dhe Shtetet e Bashkuara krijuan një formulë përfundimtare që ata morën përmes eksperimenteve laboratorike duke aplikuar avionë ajri në temperatura të ndryshme dhe intensitet të erës në fytyrë dhe duke kontrolluar humbjen e nxehtësisë të përjetuar nga lëkura e tyre. Nextshtë tjetra:

Tst = 13.112 + 0.6215 Ta -11.37 V0.16 + 0.3965 Ta V0.16

Kështu mund të zbulojmë se me një temperaturë prej 10ºC dhe një erë prej 50km / h, ndjesia termike që rezulton do të ishte -2ºC. Pra, është shumë më interesante t'i kushtojmë vëmendje trupit tonë përpara termometrit për të ditur se çfarë rrobash duhet të veshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.