Si ndodhin stuhitë e rërës dhe pluhurit?

Stuhi rëre në Kuvajt

L stuhitë e rërës dhe pluhurit Ato janë dukuri të pabesueshme dhe gjithashtu të rrezikshme nëse ju godasin. Ato mund të zvogëlojnë dukshmërinë e qyteteve të tëra brenda pak minutash dhe u duhet shumë kohë për t’u zhdukur.

Nëse dëshironi të dini se si prodhohen, mos i hiqni sytë nga monitori pasi do t'ju shpjegojmë në detaje cilat janë ato dhe pse ndodhin këto stuhi të veçanta.

Stuhitë e rërës dhe pluhurit zakonisht nuk na tërheqin, sepse duke zvogëluar shikimin, ato paraqesin një rrezik serioz në rrugë. Megjithatë, falë tyre, pyje si ato të Amazonës mund të ushqehen, kështu që ata gjithashtu kanë një anë shumë pozitive.

Meqenëse një stuhi rëre nuk është e njëjtë me një stuhi pluhuri, ne do t'i shohim ato veçmas:

Stuhitë e rërës

Stuhi rëre

Stuhitë e rërës përbëhen nga grimca rëre nga zonat e thata që qëndrojnë në sipërfaqe. Kur rritet shpejtësia dhe intensiteti i erës, këto grimca shtyhen lart, duke qenë në gjendje të udhëtojë në distanca të gjata horizontale.

Tokat ku prodhohen më shumë janë ato në të cilat vështirë se ka bimësi disa, një fakt që favorizon grimcat që ngrihen lart. Për shembull, në shkretëtirën e Saharasë ose në fushat e Amerikës së Veriut, ato janë shumë të zakonshme.

Stuhi pluhuri

Stuhi Rere

Dallimi kryesor që kanë këto lloje stuhish me ato të rërës është matja e grimcave në pezullim. Në këtë rast, ato janë më pak se 100 mikronë, pra 0'01000000cm, një karakteristikë që i lejon ata të jenë më të gjerë, duke qenë në gjendje të na bëjnë të ndiejmë se ambienti është i ndotur. Përveç kësaj, për shkak të karakteristikave të tyre, ato parandalojnë formimin e reve, kështu që reshjet e shiut në zonat ku ato formohen janë shumë të pakta.

Vendi ku ndodhin më shumë është shkretëtira e Saharasë, ku erërat tregtare janë përgjegjëse për pluhurin që arrin në vendin tonë, veçanërisht gjatë verës.

Si formohen ato?

Stuhi rëre shihet nga ajri

Për formimin e këtij lloji të fenomeneve është e nevojshme që të ketë një kontrast termik midis tokës dhe shtresave të mesme dhe të sipërme të atmosferës. Ndërsa sipërfaqja e tokës është më e ngrohtë, masat e ajrit së bashku me pluhurin që ato mbartin prej saj, mund të arrijnë nivele të larta të troposferës. Por gjëja nuk mbaron këtu, pasi ata kanë nevojë që ky ajër të përplaset me diçka më të ftohtë, në mënyrë që të rritet edhe më lart; dhe Kjo është ajo që do të bëjë ajri i ftohtë nga shtresat më të larta të atmosferës.

Kështu, duhet të ketë një sistem frontal në një zonë që ka një sipërfaqe të ngrohtë dhe të thatë. Sistemi i ajrit të përparmë, duke qenë i ftohtë, zhvendos ajrin e ngrohtë në dhomë, duke bërë që gradienti i presionit të rritet. Në këtë mënyrë, shpejtësia e erës gjithashtu rritet, duke e vendosur veten midis 80 dhe 160 km / orë, duke shkaktuar turbulencë. Temperaturat sipërfaqësore, duke qenë shumë të ngrohta, shkaktojnë rryma konvekcioni.

Kështu grimcat mund të qëndrojnë pezull në ajër për një kohë të gjatë.

Si të mbroheni nga një stuhi rere ose pluhuri?

Stuhi rëre në Egjipt

Duke qenë fenomene që ulin shikueshmërinë, duhet të jemi shumë të kujdesshëm nëse marrim një. Pavarësisht nëse jetoni në një zonë ku ato janë të zakonshme ose nëse ndodhin shumë herë pas here, është e rëndësishme të dini se si të veproni në mënyrë që të dilni nga ajo pa u dëmtuar.

Ne makine

Nëse jeni duke vozitur dhe papritmas shihni një mur me rërë ose pluhur që po ju afrohet, mund të bëni dy gjëra:

 • Kalo nëpër tëpër aq kohë sa mund të arrini shpejtësinë maksimale të lejuar pa rrezikuar askënd.
 • Ndaluni në një cep dhe prisni. Optionshtë opsioni më i rekomanduar, por edhe ai që zakonisht shqetëson më shumë, pasi së shpejti do ta gjeni veten të mbështjellë me rërë, dhe nuk do të shihni asgjë për disa minuta. Për t'u siguruar që asgjë nuk do t'ju ndodhë, anoni drejt shpatullës (ose më mirë, dilni nga rruga nëse keni mundësi) dhe mbyllni dritaret.

në këmbë

Nëse një stuhi rere ose pluhuri ju godet kur jeni duke ecur, gjëja e parë që bëni është të vendosni një maskë mbi hundën dhe gojën tuaj. Nëse e keni, aplikoni pak vazelinë në vrimat e hundës për të parandaluar tharjen e tyre.

Pasi të keni bërë, duhet të mbroni sytë tuaj. Për ta bërë këtë, ju mund ta mbroni fytyrën me një krah, ose të vishni syze hermetike. Duhet ta dini se lentet normale nuk mbrojnë shumë nga grimcat; përdorni më mirë hermetikisht.

Tani, ju duhet të kërkoni strehim. Më e rekomanduara është futuni në një zonë të shtrembër (d.m.th., mbron nga drejtimi në të cilin po vjen era), të tilla si prapa pemëve të larta ose palmave; dhe sa herë që të kesh mundësi, bëhu në një vend të lartë.

Dhe në fund mbrohuni nga objektet e rënda që mund të fluturojnë jashtë. Ndihmoni veten me çantën tuaj të shpinës, ose afrohuni sa më afër tokës.

Stuhitë e rërës dhe pluhurit mund të shkaktojnë shumë probleme, kështu që më mirë të paralajmërohet. Jini të vëmendshëm ndaj paralajmërimeve të motit në qytetin tuaj në mënyrë që të mos tërhiqeni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adrian Rodriguez Areal dijo

  E shihni, nuk e di nëse e kanë vërejtur; dhe nëse kjo mund të lexohet nga faqja ose; përkundrazi, redaktori / et e tij, unë ju rekomandoj që të veproni kështu, pasi ajo që thuhet në këtë dokument është një konradiksion si një katedrale dhe shoqëruar gjithashtu me një detaj që për mendimin tim; dhe sigurimin e të mirës së vetë faqes; Nëse synohet të jetë rigoroz dhe sa më objektiv dhe i besueshëm, së bashku me botimet e tij, unë rekomandoj që redaktori / redaktorët t'i kushtojnë vëmendje sa vijon:

  Në këtë dokument thuhet se ndryshimi kryesor midis një stuhi rëre dhe një stuhie pluhuri është ndryshimi midis granulave ose grimcave që përbëjnë ose janë shkaku i stuhisë në fjalë; në rastin e stuhisë së polnos, thuhet se grimcat e saj janë bërë nga pluhuri; Në kundërshtim me ato të rërës, të cilat, siç tregon emri i tyre, janë të mjegullta nga turbulencat ose nga shqetësimet meteorologjike të një natyre të erës të shkaktuara nga zhvendosja e masave të ajrit, gjë që shkakton ngritjen e kokrrave të rërës dhe të gjithë procesit. Por problemi është se kur ose kur jepen të dhëna për dimensionet e kokrrizave të pluhurit që shkaktojnë stuhi pluhuri jepet një referencë dimensionale; duke treguar dhe pohuar në tekst / në dokument me qartësi të plotë, »fjalë për fjalë»: se grimcat e pluhurit lëkunden ose kanë një madhësi më të vogël se 100 mikronë; ose çfarë është e njëjtë, 100 μm mikrometra; shkruar me shkronjën "mu" si parashtesë e sistemit ndërkombëtar të njësive; që tregon se është më pak se 0,1 mm ose> 0,1 mm; matja e së cilës është e barabartë me 0,0001cm dhe jo 0,01000000cm siç tregohet në faqe dhe gjithashtu thuhet se është e njëjtë. Që do të thotë një gabim i dimensioneve stratosferike për një artikull që pretendon të jetë shkencor. Dhe çfarë është më keq. Ajo shoqërohet gjithashtu nga 7 njësi domethënëse veçanërisht për t'i dhënë asaj një rreptësi më të madhe; kur gjithçka që bën me të vërtetë është ta bëjë situatën ose deklaratën e shprehur në dokument edhe më keq.