Si ndodh një tsunami

megatsunami

Tsunami janë fenomene potencialisht shkatërruese të aftë për të zhdukur qytetet e tëra bregdetare brenda pak minutash. Ato janë një seri valësh që gjenerohen në oqean si pasojë e një tërmeti, një rrëshqitje toke, shpërthimesh vullkanike ose ndikimesh asteroidesh.

Nëse doni të dini si ndodhin cunametAtëherë unë do të shpjegoj në detaje gjithçka që lidhet me këto fenomene.

Çfarë janë tsunamit?

Ata që pëlqejnë të bëjnë surf janë gjithmonë në kërkim të valës më të mirë për të "pushtuar", ndërsa shijojnë detin dhe kushtet e tij. Sidoqoftë, një cunami nuk është lojë. Ky fenomen mund të vrasë lehtësisht disa duzina njerëz ashtu si ai që ndodhi në 2004 në Oqeanin Indian, duke shkaktuar vdekjen e Njerëzit 436.983.

Valët e këtyre fenomeneve lehtë mund të matin më shumë se 100 km e gjatë, një lartësi deri në 30 metra, dhe të udhëtojë me një shpejtësi prej 700 km / hKështu që duhet të largoheni prej tyre sa më shpejt që të jetë e mundur.

Si prodhohen ato?

Siç e përmendëm, ato mund të prodhohen në disa mënyra:

  • Tërmetet nënujore: këto lëvizje sizmike gjenerohen nga lëvizja e pllakave tektonike në Tokë. Duke vepruar kështu, uji në sipërfaqe rritet dhe bie si rezultat i vetë tërmetit dhe forcës së gravitetit. Ndërkohë, uji po lëviz duke u përpjekur të arrijë një pozicion të qëndrueshëm.
  • Rrëshqitjet e nëndetëseve: Tsunamis gjithashtu mund të gjenerohet si rezultat i rrëzimit në det.
  • Shpërthimet vullkanike nënujore: vullkanet nënujore mund të gjenerojnë forcë të mjaftueshme për të krijuar një kolonë të madhe uji që do të lindë këto fenomene.
  • Ndikimet e asteroideveKëta shkëmbinj të mëdhenj, të cilët për fat të mirë arrijnë shumë pak në planet, shqetësojnë ujin sipërfaqësor. Energjia është e tillë që mund të gjenerojë tsunami të mëdha.

Tsunami në Florida

Shpresojmë të keni mësuar më shumë rreth këtyre fenomeneve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.