Si ndikon ndryshimi i klimës në zhvendosjen e njerëzve?

Imigrim

Një nga pasojat më të këqija të ndryshimit të klimës është gjeni veten në situatën e detyrimit për të lënë atë që ka qenë shtëpia juaj gjatë gjithë jetës tuaj. Qoftë për shkak të një uragani që ka shkatërruar qytetin tuaj, ngritjes së nivelit të detit që kërcënon shtëpitë, apo thatësirës që zvogëlon rezervat e ujit aq shpejt sa po shkakton vdekje për shkak të mungesës së ujit në zonën tuaj, ju nuk do të keni zgjidhje. në kërkim të një jete më të mirë.

Qeniet njerëzore janë kafshë shumë inteligjente që kanë ditur të përshtaten dhe kolonizojnë të gjitha pjesët e botës, por natyra gjithmonë ka pasur një byrek para nesh. Kjo është mënyra se si ndryshimi i klimës ndikon në zhvendosjen e njerëzve sipas të dhënave nga Observatori i Zhvendosjes së Brendshme (IMDC).

Gjatë vitit 2016, ndodhën disa katastrofa natyrore që testuan miliona njerëz në të gjithë botën. Vetëm në Kubë, Uragani Matthew detyroi një milion njerëz të evakuohen, pa llogaritur ata që duhej të largoheshin edhe për shkak të humbjes së shtëpive të tyre.

Në Filipine, tajfunë të fortë dhe stuhi intensive tropikale gati 15 milion qenie njerëzore atyre u është dashur të largohen nga vendi. Në Mianmar, një tërmet dhe përmbytje musoni zhvendosën më shumë se 500.000 njerëz në 2016.

Zhvendosjet njerëzore në 2016

Zhvendosja njerëzore për shkak të konflikteve (kolona e dytë dhe e tretë) dhe katastrofave natyrore.
Imazhi - Zhvendosja e Brendshme.org

Në Azi, dhe më konkretisht në Kinë dhe Indi, rritja e shkretëtirëzimit dhe mungesa e burimeve themelore, si dhe ndotja e mjedisit, kanë shkaktuar zhvendosjen e më shumë se shtatë milion dhe më shumë se dy milion njerëz respektivisht.

Sipas UNHCR, Agjencia e KB për Refugjatët, një mesatare prej 21,5 milion njerëz janë zhvendosur çdo vit nga kërcënimet në lidhje me klimën që nga viti 2008. Nëse kjo vazhdon dhe nuk ndërmerret asnjë veprim për të trajtuar ndryshimin e klimës, ai numër pritet të rritet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.