Si ndikon blegtoria në mjedis?

lopët

Lopët janë kafshë madhështore që kanë qenë me ne për disa shekuj, gjatë të cilave ne i kemi përdorur dhe vazhdojmë t'i përdorim ato për konsum njerëzor. Megjithatë, A keni menduar ndonjëherë se si ndikon bagëtia në mjedis?

Nëse përgjigjja është pohuese apo negative, atëherë ne do t'i përgjigjemi kësaj pyetje interesante.

Sektori i blegtorisë ndikon seriozisht në mjedis. Sipas një studimi të FAO me titull »Hija e gjërë e bagëtive», Prodhon një Dioksid karboni 9% që rrjedhin nga aktivitetet njerëzore, a 65% oksid azoti, Një 37% metan, Dhe 64% amoniak, e cila kontribuon në acidifikimin e shiut. Këto gazra janë produkt i plehut organik, gazrave të zorrëve dhe mbeturinave. Situata përkeqësohet ndërsa pyjet dhe xhunglat po priten për t'u bërë kullota për të ushqyer bagëtinë. Kështu, a 30% e sipërfaqes së Tokës. Vetëm në Amazon, i konsideruar si mushkëria e planetit tonë, 70% e tokës tashmë po përdoret nga blegtorët.

Lidhur me tokën, tufat e degradojnë tokën, duke e kompaktësuar, duke e gërryer atë dhe duke e bërë atë një zonë shumë të prekshme ndaj shkretëtirëzimit. Përveç kësaj, antibiotikët dhe hormonet që u jepen atyre, si dhe plehrat dhe insekticide që përdoren për të spërkatur fushat e drithërave, kontribuojnë në ndotjen e tokës dhe atmosferës.

Lopë në një fermë

Blegtoria intensive e bagëtive shqetëson ciklet e ujit, duke zvogëluar zëvendësimin e ujit në shtresat e sipërme dhe të brendshme të tokës. Dhe ky është një problem që po rritet ndërsa popullsia njerëzore rritet. Mbani në mend se prodhimi i mishit dhe qumështit përfaqëson 20% të biomasës tokësore sot; Nëse popullata vazhdon të rritet, kërkesa gjithashtu do të rritet, kështu që nëse nuk merren masa, pemët dhe bimët do të vazhdojnë të priten, duke harruar ose duke mos dashur të mendojmë se nuk mund të jetojmë pa oksigjen, por mund ta bëjmë këtë pa u ushqyer mish bagëtish.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  si ta citoni këtë artikull?

 2.   valentina daza dijo

  cila ishte data e botimit të këtij artikulli? Duhet ta citoj.